O švarcsystému rozhodnou poslanci

24. ledna 2005, 00:00 - JAROMÍR DRÁBEK, autor je prezident Hospodářské komory ČR
24. ledna 2005, 00:00

Nový zákon o zaměstnanosti zkomplikoval situaci v mnoha firmách. Jednak hrozí podnikatelům vysokými sankcemi, aniž by obsahoval přesný výklad použitých pojmů, jednak jasně diskriminuje živnostníky bez zaměstnanců před těmi, kteří mají alespoň jednoho zaměstnance.

Závažné nedostatky se týkají především paragrafu 13 tohoto zákona, který obsahuje ustanovení, jež poškozují české podnikatele.

Povinnost vykonávat běžnou činnost svými zaměstnanci není novinkou, obsažena byla již v původním zákoníku práce, ten ale nepočítal s žádnými sankcemi. Dnešní až dvoumilionová pokuta při porušení zákona o zaměstnanosti, která může být udělena víceméně na základě rozhodnutí jednotlivého úředníka, by pro drobné podnikatele byla likvidující. Naše obavy v tomto bodě ústí především ze snadného zneužití a možné šikany podnikatelů. Obecná ustanovení dávají úředníkům prostor pro vlastní výklad a posouzení konkrétního příkladu, což může podnikatele velmi vážně poškodit.

Znění paragrafu zpochybňovalo i samotné ministerstvo práce a sociálních věcí, které zákon předkládalo. To dokonce tvrdilo, že pokud bude živnostník dodržovat živnostenský zákon, nemůže se dostat do rozporu se zákonem o zaměstnanosti. Řada drobných firem by ale přesně v tomto případě zákon porušila. Například subjekty, které poskytují poradenské služby či revizní technici. Týká se to také oblastí, kde se malé firmě nevyplatí zaměstnat „celého“ pracovníka, jako je údržba, správa nemovitostí apod.

Přes zjevné nedostatky zákona se k jeho změně dlouho nikdo nechystal. A teprve v důsledku silného mediálního tlaku se komoře, která dokonce zvažovala podání návrhu k Ústavnímu soudu, podařilo prosadit jednání s představiteli vlády a parlamentu. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach při něm slíbil, že přepíše problematickou formulaci paragrafu 13 tak, aby bylo zřejmé, že si firmy mohou na práci najmout kromě svých zaměstnanců i živnostníky. Hospodářská komora požaduje jasné oddělení práce zaměstnanců od práce živnostníků tak, aby osoby samostatně výdělečně činné nebyly již diskriminovány.

Dosavadní způsob boje proti švarcsystému byl nešťastný a vyžádal si i okamžité řešení - novelizaci zákona. Hospodářská komora se snažila o dohodu a chtěla vzniklé problémy odstranit ve spolupráci s ministerstvem. To se nakonec po několika vyjednáváních i s dalšími partnery podařilo. Výsledkem byla dohoda změnit paragraf 13 tak, aby byl splněn základní princip, podle kterého nebudou podnikatelé ve svém činnosti již omezováni. Takže vláda nakonec reagovala poměrně rychle a navrhované řešení je přijatelné i pro podnikatele.

Návrh změny paragrafu 13 mají poslanci posuzovat na únorové schůzi. Ještě není zcela jisté, zda se jim podaří dosáhnout úplné shody. Pokud přijmou kterýkoliv z pozměňovacích návrhů, jež vyhovuje požadavkům Hospodářské komory, pomine i důvod k ústavní stížnosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít