O respirátor proti koronaviru české výroby je ve světě zájem - Euro.cz

Přihlášení

O respirátor proti koronaviru české výroby je ve světě zájem

čtk,
O  respirátor proti koronaviru české výroby je ve světě zájem
Zdroj: MARTIN DIVISEK / EPA / Profimedia

Více než šest desítek organizací a firem z celkem pětadvaceti zemí si stáhly údaje potřebné k 3D tisku respirátoru CIIRC RP95-3D, který v březnu vyvinuli výzkumníci na ČVUT. V Česku se opakovaně použitelná ochranná polomaska, kterou lze připravit pomocí 3D tiskáren HP Multijet Fusion 4200 a 5200, vyrábí několik týdnů.

Podle projektové specialistky Evy Doležalové data k masce nejvíce stahovali zájemci z Německa, Spojených států, Portugalska, Nizozemska, ale i z Mexika, Nového Zélandu a Spojených arabských emirátů. Dostali i instrukce jak respirátor, která se skládá z několika součástí, sestavit. Zatímco na 3D tiskárně se vyrábí tělo polomasky, nástavec se závitem pro připevnění filtru a několik dalších komponentů, silikonové těsnění a membrána do výdechového ventilu vzniká litím silikonu do formy. Institut robotiky, informatiky a kybernetiky (CIIRC), kde masku vyvinuli, poskytl návod pro výrobu této formy i doporučení ohledně filtru.

Institut rovněž poskytl volnou licenci pro nekomerční využití respirátoru na jeden měsíc, bude však zřejmě prodloužena po dobu trvání krize kolem koronaviru.

Alexandr Lazarov z výzkumného týmu CIIRC upozornil, že jde o vysoce profesionální výrobek, který není možné vyrobit bez zapojení dalších specializací. „Například výroba vysoce kvalitního silikonového těsnění metodou gravitačního tváření vyžaduje vysokou odbornost,“ uvedl.

Respirátory CIIRC RP95-3D výzkumníci z ČVUT vyvinuli v březnu. Na jejich výrobě spolupracují například s firmami 3D Tech, 3Dees Industries či univerzitním start-upem TRIX Connections. V březnu také ČVUT uzavřelo spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ohledně dodávek kvalitních respirátorů na potřebná místa.

Technologie 3D tisku Multijet Fusion nutná pro přípravu těchto respirátorů není běžná. Na světě je podle ČVUT zhruba tisíc těchto zařízení, v Česku jsou to jednotky kusů. Jedno zařízení denně vyrobí maximálně 100 komponentů pro tento typ polomasky.

Česká republika v uplynulých týdnech čelila v souvislosti s pandemií koronaviru nedostatku ochranných zdravotních pomůcek.

Diskuze