O hrozícím zvýšení sazby DPH se mluvilo letos už v květnu

04. listopadu 2002, 00:00 - admin
04. listopadu 2002, 00:00

V červnu 1999 podal Zdeněk Kořistka (US) v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR návrh snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) pro restaurační činnost z 22 % na 5 %. Návrh byl přijat a začal platit od dubna 2000. Podnikatelé se radovali, že mají více peněz na investice a nemusejí zdražovat.

Nyní však hrozí, že se 22% sazba vrátí.

Jak je to možné?

Ivo Bratík zpovídá poslance Zdeňka Kořistku: Česká republika při jednáních s Evropskou unií bohužel nevyužila svých možností a nepožádala o výjimku pro tuto sníženou sazbu. Po vstupu do EU by se tedy sazba musela vrátit na unií předepsaných 22 %! To by znamenalo plošné zdražení jídel nejen v restauracích, ale i ve školních jídelnách, domovech důchodců a podobně. Změna pravidel hry tak poškodí miliony strávníků nemluvě o podnikatelích, kteří se vinou změny pravidel můžou dostat do velmi obtížné situace.

Proč jste věc v parlamentu neohlídali?

O celé záležitosti bohužel vůbec nebyl informován ani parlament jako takový, ani jeho hospodářský výbor. To, že jsme o výjimku pro tuto daňovou oblast nepožádali, jsem se třeba já dozvěděl až po ukončení vyjednávání, a to ještě z novin. Ani dvě interpelace na ministerstvu financí nevnesly do záležitosti jasno. Úředníci i ministr argumentují, že snížení DPH v České republice není slučitelné s právem EU a že členské státy pro restaurační služby neuplatňují snížené sazby. To ovšem není pravda - sníženou sazbu využívá osm z patnácti členů unie: Rakousko (14%), Řecko (8%), Irsko (12,5%), Itálie (10%), Lucembursko (3%), Nizozemsko (6%), Portugalsko (12%) a Španělsko (7%). Dvanáct zemí EU pak má dále sníženou sazbu také pro hotelovou činnost!

Neměla by taková situace nedobrý vliv i na turistiku?

To jistě ano - všechny země se sníženou sazbou daní pro stravování vlastně silně podporují cestovní ruch, který v Evropě patří k nejrychleji se rozvíjejícím sektorům. Pokud chceme být také konkurenceschopní, nemůžeme stát stranou. Zvýšené ceny by u nás způsobily odliv zákazníků domácích i zahraničních. Vždyť zvýšení daně o 17 % je opravdu velká rána.

Odkdy po nás bude EU moci vymáhat zvýšení daně a co v této věci udělali naši vyjednavači v Bruselu?

Už dnes vlastně dohodu mezi ČR a EU porušujeme, protože snížení sazby DPH šlo proti přijatým závazkům. Právě proto jsme ale měli při jednáních požádat o výjimku pro tuto oblast. V dubnu 2000, kdy pětiprocentní sazba začala platit, ještě nebyla jednání s Bruselem uzavřena. Stalo se tak až v listopadu 2001, tedy až za rok a půl. Celý čas záleželo jen na postoji České republiky, zda bude mít zájem otázku otevřít. Z vyjádření úředníků ale spíše vyplývá, že zájem nebyl. Převážil alibizmus: nedělejme další problémy v jednáních, raději vyjednejme výjimky například u cigaret a tabákových výrobků. To je přece líbivější gesto.

Co teď můžeme podniknout, aby milionům našich občanů zůstalo levnější stravování a desítky tisíc podnikatelů měly lepší podmínky k rozvoji?

V minulých měsících mohla ČR ovlivnit svým jednáním tento problém aktivně. Teď je situace horší - neměli bychom se ale vzdávat. U našich politiků už jsme si zvykli na vysokou zmetkovitost: pomalu nemine týden, aby se neprovalil nějaký nesmysl či hloupost z jejich dílen. Přihlouplé paragrafy můžou poslanci zase opravit (škoda, že tak nemusejí činit bezplatně, jak by bylo samozřejmé u jiných profesí). Opomenutí vládních vyjednávačů v Bruselu se však snadno napravit nedá. Bude záležet na našich politicích a úřednících EU, jak se dohodnou. Doufejme, že nám ponechají levnější pokrmy a nápoje v restauracích, hospodách, školních a závodních jídelnách i domovech důchodců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se…
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se nemohu dočkat
Technologie
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít