O energetice rozhoduje přímo Brusel

03. května 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
03. května 2004, 00:00

HARMONOGRAM LIBERALIZACE TRHU S ELEKTŘINOU A NOVĚ I PLYNEM JE OHROŽENČR nestihla včas přijmout novelu energetického zákona. Se vstupem do Evropské unie se tuzemské firmy tedy musí začít řídit přímo legislativou EU. Týká se to malých firem v elektroenergetice a velkých spotřebitelů zemního plynu.

HARMONOGRAM LIBERALIZACE TRHU S ELEKTŘINOU A NOVĚ I PLYNEM JE OHROŽEN

ČR nestihla včas přijmout novelu energetického zákona. Se vstupem do Evropské unie se tuzemské firmy tedy musí začít řídit přímo legislativou EU. Týká se to malých firem v elektroenergetice a velkých spotřebitelů zemního plynu.

Natvrdo, v plné síle a bez zmírnění národní legislativou dopadají od 1. května na tuzemské firmy normy Evropské unie. ČR včas nepřijala novelu energetického zákona, aby nabyl účinnosti se vstupem do EU. Právní úprava má přitom do ČR přenést nejnovější unijní trendy v elektroenergetice a plynárenství. Zároveň má zmírnit ostrá opatření bruselských úředníků a přizpůsobit je českým podmínkám včetně termínů.

BUDOU CHYBĚT TAKÉ VYHLÁŠKY

„Od 1. května platí Směrnice EU, která má přednost díky nadřazenosti legislativy Evropské unie,“ konstatoval na setkání odborníků z Asociace energetických manažerů ředitel odboru ministerstva průmyslu Josef Fiřt. N ovelu zákona schválila vláda teprve v polovině dubna, schválit ji musí ještě parlament a podepsat prezident. Účinnost získá až po publikování ve Sbírce zákonů, a to bude patrně až na podzim. „Měl se oznámit alespoň odklad pravidel,“ upozornil Luděk Piskač z Asociace energetických manažerů a zároveň tajemník Sdružení velkých spotřebitelů. Pro velké spotřebitele v elektroenergetice neznamená podle Piskače vakuum legislativy problém, protože pro ně byl již trh otevřen. Hůře jsou na tom malé firmy a plynárenství, které mají liberalizaci trhu teprve před sebou. „Problémem je, že nebude včas přijata také sekundární legislativa k zákonu, to znamená prováděcí vyhlášky,“ hodnotí situaci Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENA. Například příprava vyhlášky o pravidlech fungování trhu se zemním plynem by podle něho vyžadovala možná rok.

ROZPORY JSOU V TERMÍNECH V současnosti musejí všichni zákazníci odebírat plyn od distribuční společnosti, v jejíž oblasti mají odběrné místo. Novela energetického zákona vychází především ze směrnic EU z poloviny loňského roku (elektroenergetika 2003/54/EC a plynárenství 2003/55/EC). Od ledna příštího roku by si podle ní měly vybírat dodavatele zemního plynu velké podniky. O rok později by podle návrhu zákona měl být liberalizován trh s výjimkou domácností. Ke konci roku 2006 má být uvolněn celý trh. Dosavadní česká právní úprava předpokládala první částečné otevření trhu od ledna 2005, druhé od léta 2008, další liberalizaci neřešila. Směrnice EU požaduje otevření trhu s plynem dříve, a to již za dva měsíce, od 1. července letošního roku. N ávrh zákona zvyšuje konkurenci na energetických trzích, zejména v plynárenství, kde poprvé zavádí možnost výběru dodavatele. Celkově by podle předsedy Energetického regulačního úřadu Pavla Brychty měla novela přispět k vytvoření lepšího soutěžního prostředí a případně ke snížení cen pro všechny kategorie spotřebitelů elektřiny a zemního plynu. Elektroenergetický trh má za sebou tři etapy uvolňování, zbývající harmonogram návrh novela nemění. Od ledna příštího roku by měl být otevřen celý trh s výjimkou domácností, v roce 2006 i pro ně. ODDĚLENÍ SÍTÍ OD OBCHODU

Novela dále zavádí takzvaného dodavatele poslední instance. Ten bude povinně dodávat za regulované ceny odběratelům, kteří nebudou mít zájem využít možnosti výběru dodavatele. Měla by tím vzniknout záchranná síť pro malé podniky idomácnosti. Legislativní změny přinesou také oddělení provozu energetických sítí a plynovodů od obchodu. Tyto činnosti budou muset provozovat odlišné firmy. Co ale bude od příštího roku platit ve skutečnosti, nikdo v této chvíli kvůli chybějícímu zákonu neví.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít