O béčka je zájem

14. září 2007, 12:27 - Kateřina Menzelová
14. září 2007, 12:27

Kancelářský trh

Pro mezinárodní realitní agenty jsou kancelářské prostory kategorie B částečně přehlíženou komoditou, přesto však administrativní plochy umístěné zpravidla ve starších budovách v širším centru Prahy patří k poptávaným objektům. „V Praze 1 a 2 mají tyto domy stále svou klientelu z řad advokátů nebo konzultantů, kteří hledají kanceláře kolem sto metrů čtverečních,“ říká Petra Schinkmannová, vedoucí oddělení komerčních pronájmů realitní kanceláře Professionals, jež ročně uzavírá zhruba 35 procent nájemních transakcí právě v budovách třídy B.
„Béčka“ tvoří přibližně necelou třetinu celkového objemu uzavřených pronájmů a neobsazenost dosahuje zhruba deseti procent. Měsíční nájemné takových kanceláří se pohybuje ve vnitřním centru Prahy mezi devíti až čtrnácti eury za čtvereční metr a měsíc. Na okraji města zaplatí nájemce měsíčně za metr čtvereční od 7,5 eura do dvanácti eur.
Na českém trhu působí společnosti, které se specializují na investice do kanceláří typu B. Patří k nim například Mount Capital. „V současnosti disponujeme v centru Prahy asi patnácti tisíci metry čtverečními,“ říká Jiří Hermann, prokurista Mount Capital. Do jejího portfolia patří Hybernská Centrum nebo blok domů v Revoluční ulici.
Zaměření firmy na nemovitosti kategorie B vysvětluje vedení až o 2,5 procenta vyšší výnosností, než zaručují budovy kategorie A. „Záleží vždy na vstupních podmínkách nákupu budovy a jejím zhodnocení před dalším prodejem,“ vysvětluje Karel Dudych, obchodní ředitel a partner Professionals. A dodává: „Nákupy takových budov nemusejí spadat do schématu prestižních akvizic případného investora, ale na trhu mají své místo.“
Kupci budov třídy B se zajímají především o ty s rozlohou přesahující deset tisíc metrů čtverečních. K podobným transakcím v minulosti patřily například prodej paláce Aqua na Praze 4, SAC na Smíchově nebo 4D Centrum v Praze-Vršovicích. Další transakce chystá i společnost Mount Capital. Hermann říká: „Do dvou let chceme naše portfolio zdvojnásobit na třicet tisíc metrů čtverečních.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít