Nulové clo na české výrobky

05. dubna 2012, 18:33 - Pavel Trčala
05. dubna 2012, 18:33

Jaké jsou praktické podmínky pro obchodování v Izraeli? Přinášíme přehled základních daní, dovozních cel a forem podnikání.  

Foto: Profimedia

Pokud jste firma registrovaná v České republice, musíte se v Izraeli registrovat v obchodním rejstříku nejpozději do jednoho měsíce od zahájení činnosti v teritoriu. Při registraci musíte předložit výpis z domácího obchodního rejstříku, úředně ověřené stanovy přeložené do hebrejštiny a seznam členů představenstva a zástupců v Izraeli. Obecně jsou akceptovány i dokumenty v angličtině, ale pokud je to možné – zejména pro zakládání firmy – si raději všechny potřebné dokumenty nechte přeložit do hebrejštiny. Podle zákona nemusejí izraelské úřady akceptovat anglické verze dokumentů.

Založení firmy v Izraeli může proběhnout za dva až tři dny. Pokud chcete mít tento proces obstarán rychle a v pořádku, je doporučováno najmout si místního právníka. Náklady na založení firmy včetně honorářů právníkům a finančním poradcům přesáhnou tisíc dolarů.

Při rozjíždění byznysu v Izraeli můžete použít například tyto druhy korporátních struktur:

Pobočka zahraniční společnosti

Nejjednodušší formou podnikání v Izraeli pro vás bude zřízení pobočky. Společnost založená v zahraničí může zřídit pobočku v Izraeli, kterou musí do jednoho měsíce od započetí fungování registrovat u místního obchodního rejstříku.

Pokud vaše společnost používá termín „limitovaná“, tedy v našich podmínkách „s. r. o.“ ve svém názvu, pak musí tento fakt být zřetelně obsažen na každé faktuře, dopise, oznámení a také na reklamních dokumentech. Společnosti registrované v zahraničí nemusejí zveřejňovat účetní závěrky v Izraeli.

Partnerství

V Izraeli můžete podnikat formou partnerství, tedy společného podniku. Toto uspořádání se obecně nepovažuje za zvláštní formu podnikání, ale za účelové sdružení partnerů pro realizaci společné aktivity. Partnerství jsou řízena podle izraelského zákona Israeli Partnership Ordinance (ICO).

Obecné partnerství (General Partnership)

Partnerství, kde ručení jednotlivých partnerů není omezeno.

Limitované partnerství (Limited Partnership)

Partnerství, kde je omezeno ručení partnerů jejich vloženým kapitálem. Avšak alespoň jeden partner musí ručit neomezeně.

Společnosti

Obchodní společnosti se řídí podle izraelského firemního zákona Israeli Companies Ordinance (ICO) a mohou být soukromé (obdoba naší s. r. o.), nebo veřejné (obdoba naší a. s.).

Soukromá společnost (Private Company)

Může mít jednoho až padesát akcionářů. Tato společnost nesmí veřejně prodávat dluhopisy nebo akcie a stanovy společnosti musejí obsahovat omezení převoditelnosti akcií. Pokud je ručení členů společnosti omezeno, musí být společnost označena zkratkou LTD. Tato společnost musí svým akcionářům předkládat výroční zprávu včetně auditované účetní závěrky.

Veřejná společnost (Public Company)

Veřejná společnost obchodovatelná na burze musí mít minimálně sedm akcionářů, může nabízet akcie nebo dluhopisy veřejnosti v souladu s izraelským firemním zákonem a akciovými zákony. Také veřejná obchodní společnost je povinna zveřejnit výroční zprávu včetně auditované účetní závěrky a zprávy představenstva. Tyto dokumenty jsou přes obchodní rejstřík také k dispozici veřejnosti.

Specifickou formou podnikání obvyklou zejména v zemědělství jsou kibucy, kterým se věnujeme v samostatném článku.

Daňový systém

V Izraeli jsou daně v mezinárodním srovnání obecně složitou záležitostí a vyplatí se najmout si daňového poradce znalého místních předpisů a hlavně výjimek.

Od roku 2002 byla v Izraeli provedena daňová reforma, která snížila celkové daňové zatížení a změnila strukturu zdanění výnosů z kapitálových trhů a příjmů ze zahraničí. Zdanění je nyní individuální a zahrnuje tedy i zahraniční příjmy. V rámci reformy došlo také ke snížení některých spotřebních daní a zrušení cel na některé potraviny. Reforma měla dopad zejména na izraelské investice do nemovitostí v zahraničí a vláda doufá v přesun těchto investic do domácího stavebního průmyslu.

Daň z příjmů fyzických osob (Personal Income Tax) je progresivní ve výši 26,7–46 procent a aplikuje se na příjmy z platů a ze samostatné výdělečné činnosti. Kapitálové příjmy fyzických osob se zdaňují jako u právnických osob.

Příspěvky do národního pojištění, které pokrývají zdravotní pojištění, jsou 14,2 procenta z příjmů.

Daň z příjmů právnických osob (Corporate Income Tax) z aktivit v Izraeli je po odečtení nákladů ve výši 26 procent, ale u finančních institucí je 45,3 procenta. Pro vaši firmu jakožto zahraničního investora v Izraeli bude zajímavá možnost 10 až 20 procent zdanění firem vlastněných zahraničními subjekty. Na některé investice se také vztahují daňové prázdniny na dva až deset let podle lokality investice. Více informací naleznete na adrese www.investinisrael.gov.il.

Daň z dividend

Pro české firmy platí pětiprocentní sazba daně z dividend v případě alespoň patnáctiprocentního podílu na kapitálu izraelské společnosti. Dividendy vyplácené mezi izraelskými společnostmi jsou ze zdanění vyjmuty.

Daň z výnosu kapitálového majetku

Daň z příjmů z prodeje obchodních aktiv, nemovitostí, domácích i zahraničních, a kapitálových investic je 25 procent. Výnosy z cenných papírů kotovaných na telavivské burze a cenných papírů izraelských společností kotovaných na zahraničních burzách jsou zdaněny ve výši 15 procent.

Spotřební daň (Purchase Tax)

Platí výrobce nebo dovozce a dle kategorie zboží je 5 až 95 procent z velkoobchodní ceny včetně případných cel.

DPH

DPH je v Izraeli aktuálně 16 procent. V předchozích letech byla sazba krátkodobě v rámci daňové reformy, ale od roku 2010 je na své původní úrovni.

Daně z objemu mezd (Payroll Taxes)

Finanční instituce platí 17 procent daň z objemu mezd. Zaplacená daň se uplatňuje jako nákladová položka. Státní a místní úřady, sdružení a jiné neziskové organizace platí 8,5procentní daň z objemu mezd.

Na tabákové výrobky, cement a paliva se uvalují akcízní daně, na dokumenty kolkovné.

Daň z půdy a nemovitostí

Transakce při prodeji pozemku jsou zdaněny ve výši 2,5 procenty. Nákupy nemovitostí jsou zdaněny ve výši půl procenta až 4,75 procenta. Daň ze zhodnocení pozemku je ve výši 50 procent reálného zvýšení ceny. Daň ze zhodnocení nemovitosti je 45 procent z rozdílu prodejní a kupní ceny při prodeji nemovitosti. Daň z nájemného z bytových prostor přesahující určenou částku se zdaňuje desetiprocentní sazbou.

Cla

V souladu s asociační dohodou mezi Evropskou unií a Izraelem není českým exportérům na izraelský trh vyměřováno clo. Spotřební daň uvalená na dovozy je podle zboží 0 až 95 procent hodnoty zboží, ale vybírá se pouze u některých položek. Kromě běžných cel mohou izraelské úřady uvalit na dovážené zboží i antidumpingová cla, ta ale dosud nebyla použita na zboží vyrobené v ČR.

Na některé zemědělské, potravinářské a zdravotnické výrobky jsou nutné dovozní licence, které vydává ministerstvo průmyslu, obchodu a práce. Detailní informace ohledně daní a cel naleznete na portálu izraelského ministerstva financí www.mof.gov.il.

Zaměstnávání cizinců a místních sil

Pracovní vízum se uděluje na základě pracovního povolení od izraelského Ministerstva průmyslu, obchodu a práce. Ministerstvo neudělí povolení pro profese, které lze v Izraeli obsadit izraelskými občany. Dříve Izrael používal mnoho pracovníků z palestinských území, ale nyní uzavírá smlouvy s jinými, zejména asijskými zeměmi na nábor dělníků pro práci v zemědělství, sociální péči, stavebnictví a podobných oborech. Při zaměstnávání místních je nutno počítat s uvolňováním zaměstnanců na pravidelná vojenská cvičení a také s vysokým počtem náboženských svátků.

Informace naleznete na stránkách Ministerstva průmyslu, obchodu a práce: http://www.moit.gov.il

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít