Nulová bankovka děsí úředníky

03. února 2010, 11:21 - Mgr. Pavel Pokorný
03. února 2010, 11:21

Nevládní organizace 5th Pillar bojuje netradičním způsobem proti korupci

Představte si hypotetickou situaci, že po vás úředník za nějaký drobný úkon žádá drobný úplatek. Vlastně o něj ani nežádá, jen naznačí… Vše se určitě vyřídí rychleji, je-li správná osoba na správném místě takzvaně podmazaná. S něčím podobným se asi našinec již někdy setkal. Co však řeknete na scénu, kdy žádající osoba – namísto, aby poslušně zaplatila, nebo čekala dny, měsíce i roky – vystrčí na úředního šimla bankovku nulové hodnoty, ten se vyděsí a bez okolků příslušným štemplem potvrdí lejstro. Zní vám to jako pohádka z Tisíce a jedné noci? Kdepak. To je realita, i když dost vzdálená české kotlině.

Nezvyklá strategie Tímto způsobem již několik let skutečně bojují proti korupci v indickém státu Tamilnádu. A nezvyklá strategie tamní nevládní organizace 5th Pillar (Pátý pilíř) se šíří po celé Indii. První emisi „bankovky“ v hodnotě nula rupií, která se podobá originální tisícirupiovce, vydala organizace se sídlem v Čennaí v nákladu 25 tisíc kusů v roce 2007.
Na bankovce je zobrazen Mahátma Gándhí a v tamilštině a angličtině vytištěné výzvy „Slibuji, že nepřijmu ani nedám úplatek“ a „Odstranit korupci na všech úrovních“. V rámci měsíční protikorupční kampaně, která se shodou okolností uskutečnila v době oslav 60. výročí vyhlášení indické nezávislosti, ji tehdy dobrovolníci rozdávali zejména ve školách. V současnosti již po Indii koluje nejméně milion bankovek nulové hodnoty – i v hindštině a dalších místních jazycích. Je to jen kapka v moři, jež nic nezmůže?

Hodnotná nula Jedna stará paní žijící na předměstí Čennaí si to určitě nemyslí. Rok a půl se od neoblomného úředníka snažila získat potvrzení, že vlastní nemovitost, v níž bydlí. Tento úkon jí měl být samozřejmě poskytnut zdarma – na úplatek koneckonců ani neměla prostředky. Věc se však hnula až poté, co dotyčné dámě došla trpělivost a namísto peněz nabídla úředníkovi nulovou rupii. A pak už se nestačila divit. Zaměstnanec úřadu jí zdvořile usadil do křesla, nabídl čaj a za chvíli odcházela i s razítkem. Jiný zkorumpovaný pracovník ve státě Tamilnádu se údajně po zahlédnutí kouzelné bankovky vyděsil natolik, že vrátil všechny úplatky, které od občanů nahromadil za to, že od něho potřebovali povolení k výstavbě nového elektrického vedení. Další podobné příběhy by mohly následovat.
Jak si vysvětluje tyto úspěchy šéf neziskovky 5th Pillar Vidžaj Ánand? Dle něho je to primárně díky tomu, že za korupci hrozí v Indii vězení, nebo přinejmenším ztráta zaměstnání. Úředníci neočekávají, že se průměrný občan sám ozve proti nepravosti. O to víc jsou potom překvapeni. Lidé, kteří ukážou bankovku, již většinou nemají co ztratit, a proto se rozhodli protestovat. Navíc cítí, že nejsou ve svém boji osamoceni.

Marný boj? Na „fintu“ s nulovou rupií přišel profesor fyziky Mohat Bhagat z University of Maryland, když v roce 2001 cestoval po rodné zemi a s korupcí se setkával na každém kroku. Svůj nápad poté předal Ánandovi, jenž jej rozvinul do současné formy. Proč právě jemu? „Vidžaj prosazuje změny zevnitř,“ vysvětlil 77letý Bhagat v nedávném rozhovoru. Dle něho by však měl Ánand založit politickou stranu a vstoupit do politiky. Jen odtud totiž má šanci – pokud ho moc nesemele – s korupcí skutečně něco udělat.
Vždyť co znamená milion nulových rupií jen ve státě Tamilnádu, který má 66 milionů obyvatel? Asi nic moc. Drobná korupce je jako nevyléčitelná epidemie, ale milionové úplatky dle skeptiků patří do úplně jiné ligy. Přesto je boj Vidžaje Ánanda a jeho organizace 5th Pillar důležitý. Jak nedávno konstatovala Transparency International (TI), na banální úplatky v Indii doplácejí především nejchudší. „Mají rodiče raději zaplatit úplatek, potřebují-li jít s nemocným dítětem k doktorovi, nebo koupit jídlo pro domácnost? Je neakceptovatelné, aby byly rodiny v Indii postaveny před taková rozhodnutí,“ říká šéfka TI Huguette Labelleová ve zprávě, která signalizuje, že indičtí státní zaměstnanci jsou náchylnější ke korupci než třeba úředníci z Gruzie či Svazijska.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít