NP Šumava: Informační centra letos zabodovala

23. listopadu 2011, 18:38 - Profit, TZ
23. listopadu 2011, 18:38

Národní park Šumava patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější přírodní atrakce v Čechách. Jeho návštěvníci si v posledních letech zvykli chodit pro rady a tipy do informačních center.

Foto: NP Šumava

Dokazují to i čísla z letošního roku, kdy celkem 10 informačních středisek Správy NP a CHKO Šumava navštívilo od počátku roku téměř 200 000 turistů. Více než polovina návštěvníků, přes 100 000 lidí, dorazila v hlavní sezóně  červenci a srpnu.  Mimo jiné je Šumava velmi oblíbená i u vodáků - Teplou  Vltavu letos sjelo téměř 3 500 lodí.

„Nejnavštěvovanějším informačním střediskem Správy NP a CHKO Šumava je i v letošním roce Kvilda, na kterou připadá až 35 procent všech návštěvníků,“ říká Jiří Mánek, náměstek ředitele NP Šumava. „Jen v průběhu července a srpna sem dorazilo téměř 34 000 lidí.“ Oblíbená jsou i informační střediska v Alžbětíně a Kašperských Horách, kam si pro mapy a jiné materiály přišlo letos na 15 procent šumavských turistů. Nejméně vytížené bylo v letošním roce sezónní informační středisko na Březníku, které v červenci a srpnu přivítalo „pouhých“ 3 600 návštěvníků. Turisticky nejvytíženějším měsícem byl letos červenec, kdy informační střediska navštívilo 53 000 lidí.

„Kromě informačních středisek s pevnou otevírací dobou mohou návštěvníci Národního parku Šumava najít potřebné informace i přímo v terénu,“ upozorňuje Jiří Mánek. Nejčastěji to jsou informační panely u hlavních parkovišť, informační body na kraji obcí a u přírodních atrakcí. Celoročně je v provozu také samoobslužné informační středisko Bučina.

Informační střediska Správy NP a CHKO poskytují svým návštěvníkům nejen informace o území, propagační materiály a mapky, ale zájemcům promítnou i fotografie a videa. Kromě již zmíněných informačních středisek na Kvildě, v Kašperských Horách a Alžbětíně mohou zájemci navštívit i informační místa ve Stožci, Idině Pile, Svinných Ladech, na Rokytě, Březníku, Poledníku a Muzeum na zámku ve Vimperku.

Vodáci na Šumavě

Ačkoli nejznámější vodáckou trasou je na Šumavě trasa z Vyššího Brodu do Českého Krumlova, velké oblibě se těší i tok Teplé Vltavy. „Letos jich nejvíce dorazilo i přes nepříznivé počasí v červenci, kdy Teplou Vltavu první zónou NP v úseku Soumarský Most – most u Pěkné sjelo přes 1 200 lodí,“ uvádí Jiří Mánek.

K vodácké turistice jsou v NP využívány toky v březnu až květnu Vydry z Modravy  k Antýglu ,Teplé Vltavy z Borové Lady na Polku , dále od května do konce října Otava od Čeňkovy Pily do Rejštejna  a Vltava z Lenory do Nové Pece.

Turistická sezóna na Šumavě vrcholí obvykle ve dvou vlnách. V zimních měsících si na své přijdou lyžaři, v létě pěší turisté, cykloturisté, milovníci inline bruslení a vodáci. Tomu odpovídají i čísla návštěvností informačních středisek. Nejvytíženější bývají v  únoru, v létě pak od června do září. Podzimní měsíce a konec roku jsou naopak dobou, kdy návštěvníků na Šumavě ubývá.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít