Nový vlastník Škody JS si s firmou koupí i starý spor s ČEZ o stovky milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nový vlastník Škody JS si s firmou koupí i starý spor s ČEZ o stovky milionů

,

Na pozadí případného prodeje Škody JS stále není dořešen stamilionový spor s energetickou společností ČEZ. Ta důležitého dodavatele jaderného průmyslu žaluje o 611 milionů korun.

Jde o pozůstatek kauzy rozsáhlého falšování kontrolních snímků svarů v Temelíně a Dukovanech. Když pochybení vyšla najevo, bylo nutné veškerou dokumentaci vyrobit znovu, což si vyžádalo drahé odstávky. Škoda JS tehdy za vypracování snímků zodpovídala jako subdodavatel.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže si tak případný nový vlastník Škoda JS „koupí“ i nedořešený spor, jehož výsledek může mít významný dopad na hospodaření plzeňské společnosti. “Prodej nemá na spory vliv, závazky vždy přecházejí na nového vlastníka,” uvedl Kříž. Připomeňme, že Škoda JS loni při tržbách 4,1 miliardy korun vykázala zisk před zdaněním ve výši 235 milionů korun.

Podle informací Euro.cz proběhlo v polovině října první kolo podávání nabídek. Dále postoupily dvě společnosti. Kdo mezi žhavými zájemci je, zůstává nicméně nejasné navzdory proklamacím některých zájemců. Počátkem prosince informovaly Hospodářské noviny o tom, že podnik koupí korejská společnost Korea Heavy Industry & Development. Ta sama informaci potvrdila a zprávu sama uveřejnila na svých vlastních stránkách.


Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti

 Rumunský větrný park ČEZ Fantanele - Cogealac


Dosavadní vlastník firmy, ruská Gazprombank, však pro deník E15 popřel, že by bylo cokoliv definitivně rozhodnuto. „Mediální zprávy o tom, že bylo dosaženo dohody o prodeji Škoda JS, nejsou pravdivé,“ reagovala ruská strana. Dodala, že zájem projevuje řada investorů. Mluví se například o podnikateli Jaroslavu Strnadovi, zájem údajně projevili i velcí stavitelé reaktorů jako ruský Rosatom francouzský Framatome či jihokorejské Kepco.

Pro Korejce by nákup firmy dával smysl. Korejská společnost KHNP je jedním z vážných zájemců o dostavbu jaderných zdrojů v Česku. Svou strategii staví mimo jiné na pozici významného investora v Česku. Z oboru je v korejských rukou například výrobce turbín Doosan Škoda Power a další významný dodavatel by pozici KHNP jen posílil.

Její tuzemští zástupci však případný obchod rovněž nechtějí komentovat. “KHNP není s Korea Heavy Industry & Development (KHIND) vůbec nijak propojena a tento obchod se ji tedy vůbec netýká,” uvedl mediální zástupce KHNP Noah Zyla. Samotná Škoda JS pak odmítá stran případného prodeje cokoliv komentovat.

Kdo by podle vás měl dostavět české jaderné elektrárny?

Přečtěte si také:

Křetínský dokončuje podmínky financování akvizice německého Metra, píše Reuters

Převzetí Metra aneb Jak česko-slovenští dravci nahrazují německou podnikatelskou dynastii

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny

Křetínský s Tkáčem zvýšují podíl v Metro AG, stanou se největšími akcionáři

Ohodnoťte tento článek
Diskuze