Nový trend: energeticky úsporné domy

03. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
03. října 2005, 00:00

ZATEPLENÍ BUDOV Teplo unikající pláštěm budovy musí od příštího roku zajímat majitele všech objektů. Podle připravované novely zákona budou potřebovat certifikát energetické náročnosti nejen při nové výstavbě, ale třeba i při prodeji nebo pronájmu budov.

ZATEPLENÍ BUDOV Teplo unikající pláštěm budovy musí od příštího roku zajímat majitele všech objektů. Podle připravované novely zákona budou potřebovat certifikát energetické náročnosti nejen při nové výstavbě, ale třeba i při prodeji nebo pronájmu budov. Odborné studie uvádějí, že převážná většina bytové výstavby má v České republice čtyřikrát horší parametry zateplení než požadují dnešní technické normy. Podobný stav lze předpokládat i u ostatních, zejména starších budov. Ve chvíli, kdy budou muset mít odborný posudek, takzvaný certifikát energetické náročnosti PEN, v němž budou popsány úniky tepla, se budou nepochybně hůře prodávat. České normy sice zatím tento certifikát nevyžadují, ale jeho zavedení do českého právního řádu je na spadnutí. Potřeba energetického hodnocení budov vychází z evropské směrnice 2002/91/ES a Unie požaduje, aby ji členské země zakomponovaly do svých zákonů co nejdříve. V České republice má být součástí zákona 406/2000 Sb., jehož novela je už připravená a má se projednávat ještě v tomto roce. Ze směrnice přitom vyplývá, že certifikaci budou muset mít nejen nové budovy, ale úřady ji budou vyžadovat například i při povolení stavebních změn nebo i při prodeji či pronájmu budov. Podle nové směrnice se bude energetická náročnost budovy posuzovat jinak než dosud: kompletně v úrovni prvotní energie. Tato, v technickém slangu primární energie, znamená, že se objekt nebude hodnotit jen z pohledu spotřeby tepla na vytápění a do jeho „energetické náročnosti“ se započítá i energie potřebná na osvětlení, ohřev teplé vody chlazení a větrání. SLUŠNÁ NÁVRATNOST

Ke prokazatelnému snížení energetické náročnosti vede především zateplení budov. V České republice se s ním začalo u panelových domů už koncem šedesátých let, ale šlo o stavební úpravy, které měly spíše než úniku tepla zabránit konstrukčním vadám. Cílené zateplování začalo až v devadesátých letech, což je vidět i na rostoucí produkci tepelněizolačních systémů. Zatímco v roce 1993 pro český trh stačilo zhruba 500 tisíc metrů čtverečních, nyní je to přes pět milionů metrů.

Náklady na zateplení se pohybují v řádu milionů korun. Česká energetická agentura však upozorňuje, že se takto vynaložené finanční prostředky mohou vrátit majiteli v poměrně krátké době. Z její studie vyplývá, že například při využití zateplovacího systému ETICS je návratnost něco málo přes dvanáct let. Pokud navíc vlastník budovy potřebuje opravit poškozenou omítku a odečte si od celkových nákladů cenu této opravy, je návratnost ještě kratší. Při malém poškození, které vyžaduje její renovaci na dvaceti procentech povrchu, je to zhruba osm let, při velkém rozsahu, kdy je třeba opravit až sto procent plochy, jsou to necelé čtyři roky. S rostoucí cenou energií budou tyto návratnosti pochopitelně ještě kratší.

Produktový manažer firmy Stomix Milan Machatka říká, že aplikací pěnového polystyrenu využívaného v systému ETICS má upravená stěna paneláku nebo cihlového domu stejné tepelněizolační vlastnosti, jako kdyby byla z pálených cihel a měla tloušťku dva metry.

**FINANCOVÁNÍ Z ÚSPOR

Zkušenosti z praxe ukazují, že při zateplení lze dosáhnout i takzvané nulové varianty financování. Pro obyvatele bytových domů to konkrétně znamená, že pro ně není nutné zvyšovat platby do fondu oprav. Nulové varianty se podařilo dosáhnout například u paneláků na sídlišti Brno-Líšeň. Úvěr na rekonstrukci se totiž hradí z peněz, které se ušetřily díky nižší spotřebě energie. Panelové domy se přitom modernizovaly a zateplovaly už v roce 2003.

Oprava zahrnovala kromě zateplení stěn a střechy i výměnu oken a vstupních dveří a také sanaci balkonů. Náklady na regeneraci jednoho domu s obytnou plochou 2000 metrů čtverečních dosáhly v modelovém příkladu, jež spočítala energetická agentura DEA, 4,62 milionu korun. Rekonstrukci pokryl dvacetiletý úvěr, který si vyžádal splátky ve výši 13 korun měsíčně na metr čtvereční. Úspory ze spotřeby tepla, která se po zateplení domu snížila na třetinu, přitom představují 13,33 koruny na metr čtvereční. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít