Nový tchajwanský sen

18. listopadu 2009, 13:39 - Bruce Einhorn
18. listopadu 2009, 13:39

Jelikož prodej osobních počítačů klesá, ...

Celý podtitul: Jelikož prodej osobních počítačů klesá, přesunují tchajwanští technologičtí giganti svoji pozornost na podnikání přinášející větší zisky – na chytré telefony, čipy pro solární panely a další

Tchajwanský výrobce polovodičů Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) zažíval v době vrcholící světové hospodářské krize potíže. Jelikož výroba v jeho továrnách klesla na zlomek kapacity, musel šedovlasý zakladatel společnosti Morris Čchang propustit stovky zaměstnanců a ty zbylé vyzval, aby si vybrali neplacené volno. Firma přistoupila ke snižování nákladů, mimo jiné ve výrobních halách ztlumila osvětlení. „Bylo to příšerné,“ říká Čchang ve své kanceláři v osmém patře rozlehlého objektu „Fab 12“, v němž se nachází ústředí firmy.
Dnes je situace mnohem lepší. Výrobní haly TSMC opět hučí a její akcie obchodované na tchajwanské burze v letošním roce posílily o 41 procent. Čchang se poučil. Období bezpracného dvouciferného růstu výrobců čipů „je v nenávratnu“, říká a popotahuje ze své dýmky, jež k němu neodmyslitelně patří. „Musíme najít nové oblasti,“ dodává. Společnost TSMC působí v přezrálém průmyslovém odvětví a její primární byznys, kterým je výroba čipů pro jiné firmy, v příštím roce poroste pravděpodobně jen o osm procent. Čchang chce proto posílit angažovanost firmy v solární energii a ve světelných diodách (LED). Obě zmíněné oblasti se technologicky překrývají s výrobou čipů, nabízejí však řádově vyšší marži a větší potenciál. „Stane se z nich velmi rychle rostoucí průmyslové odvětví,“ říká Čchang.
Vedení ostatních tchajwanských podniků, působících v oblasti technologií, přistupují k obdobným strategickým rozhodnutím. Š’-Wej Sun, šéf společnosti United Microelectronics, jež se také specializuje na výrobu čipů, vyčlenil v srpnu úsek zabývající se solární energií a světelnými diodami. Peter Čchou, CEO společnosti HTC vyrábějící chytré telefony, snížil závislost firmy na mobilních telefonech vybavených systémem Microsoft Windows a rozšířil řadu telefonů využívajících operační systém Android z dílny Googlu. Firma Au Optronics (AUO) vyhodnocuje možnosti přechodu do jiného odvětví, jelikož výroba LCD obrazovek, na niž se dosud specializovala, vyžaduje vzhledem k tvrdé konkurenci každých několik let investice v řádu miliard dolarů. „Společnost AUO z recese vyjde jako úplně jiná firma,“ říká C. T. Liou, šéf spotřebních obrazovek firmy AUO. A dodává: „Začneme elektronickými čtečkami a elektronickým papírem, což je nejnovější směr ve vývoji obrazovek, jež lze srolovat či poskládat.“ V případě obou těchto technologií může AUO čerpat ze zkušeností s výrobou obrazovek.
Co je důvodem pro tak náhlou změnu orientace? Přestože Tchaj-wan hraje významnou roli ve světovém elektrotechnickém průmyslu, nejsilnější je ve výrobě osobních počítačů a počítačových komponentů, jež přinášejí nízkou marži. Mnozí výrobci, potýkající se s trvalým tlakem na snižování cen ze strany takových firem jako Hewlett-Packard, Dell, Sony a dalších významných zákazníků, se ocitli ve slepé uličce. „Tento byznys model svým způsobem dospěl k hranici svých možností,“ říká Bill Wiseman, partner poradenské společnosti McKinsey v Tchaj-peji. Firmy se proto začínají připravovat na období, jež přijde po počítačovém boomu, diverzifikují výrobu na další mobilnější zařízení a vytvářejí vlastní značky.
Ve skutečnosti není situace ostrovních elektrotechnických gigantů nijak katastrofální. Základní tchajwanský burzovní index cenných papírů elektrotechnických firem posílil o 76 procent a, především díky silné poptávce z pevninské Číny, přichází stále více objednávek na čipy, osobní počítače a další elektroniku. Z Tchaj-peje se stalo jedno z nejpříjemnějších měst k životu v celé Asii. Jelikož většina těžkého průmyslu byla přesunuta na pevninu, je zde mnohem čistší vzduch než v minulosti. Zároveň se vzhledem ke zlepšení vztahů mezi Pekingem a Tchaj-pejí rozvíjí cestovní ruch a roste obchodní výměna mezi oběma zeměmi. Díky tomu se urychluje integrace a tchajwanská ekonomika posiluje. Na tchajpejském letišti Sung-šan, jež bylo celá desetiletí ospalým terminálem pro krátké výlety po ostrově, nyní panuje čilý ruch, jelikož odsud odlétají přímé linky do nejrůznějších měst na pevnině. Čínské úřady se k Tchaj-wanu chovají „mnohem přátelštěji,“ říká předsedkyně představenstva firmy HTC Cher Wangová, jež si nedávno odskočila v poledne do Čchen-tu a ve tři hodiny odpoledne byla zpátky v Tchaj-peji. „Vnímají nás jako bratry, kteří dělali potíže, ale teď se polepšují,“ dodává.
Loňský rok přesto ukázal, že se věci mohou rychle zhoupnout k horšímu. To si uvědomují mnohé tchajwanské společnosti podnikající v elektrotechnickém průmyslu. Například firma Acer, jež v posledním čtvrtletí předstihla společnost Dell a stala se světovou dvojkou mezi výrobci počítačů (prvenství patří firmě Hewlett-Packard), se přeorientovává na chytré telefony a další mobilní přístroje. Firma Amtran Technology, jež začínala před patnácti lety jako výrobce počítačových monitorů, nyní vyrábí televizory Vizio, které jsou nejlépe prodávanými plochými přístroji v USA. Výrobce notebooků Quanta Computer plánuje spustit výrobu kamer, hracích automatů, zdravotnických senzorů a dalších zařízení. „Od této chvíle bude Quanta zcela novou firmou,“ slibuje její předseda Barry Lam.
Tchajwanské firmy, jež se snaží o diverzifikaci, by se mohly inspirovat příkladem Simona Lina, výkonného ředitele společnosti Wistron, jež je hlavním dodavatelem Aceru. Firma Wistron se od Aceru oddělila v roce 2002, kdy mateřská společnost usoudila, že být smluvním dodavatelem není nic, na čem by si zakládala. Wistron dosud s Acerem sdílí fádní kancelářský mrakodrap na levném tchajpejském předměstí v Si-č’. Okolí se sice nemůže rovnat Sin-ču, což je gigantický technologický park, v němž má svoji centrálu TSMC, zato však plně souzní se skromnou a nízkonákladovou koncepcí firmy Wistron. Firma, jejíž loňský zisk dosáhl 13,5 miliardy dolarů, expandovala daleko za hranice osobních počítačů. V současnosti vyrábí mimo jiné televizory či chytré telefony BlackBerry a brzy přijde ještě ambicióznější diverzifikace.
Simon Lin, jenž se právě vrátil z Tchaj-peje z jednání s výkonným ředitelem Microsoftu Stevem Ballmerem, říká, že zařízení, jež bude Wistron vyrábět v nadcházejících letech, se sice budou připojovat k internetu, ale nepůjde bezpodmínečně o počítače. Lin chce portfolio firmy rozšířit o další obory, jako jsou oprava a recyklace technického vybavení, jež nesporně přijdou na pořad dne, jelikož stále více vlád nařizuje ekologickou likvidaci staré elektroniky. Za tímto účelem firma Wistron investovala letos v říjnu osm milionů dolarů do společnosti zabývající se recyklací základních desek počítačů. Podle Lina může Wistron během pár let vytvořit z recyklace podnikání s ročním obratem ve výši miliardy dolarů. „Nikdo nemá křišťálovou kouli a nemůže předpovědět, jak dlouho ještě bude (počítačový byznys) aktuální,“ říká. „My nečekáme na soumrak počítačového průmyslu se založenýma rukama.“
Za předpokladu, že ekonomika v příštím roce oživí a firmy přejdou na novou verzi Windows 7, by se mohl prodej osobních počítačů odrazit ode dna. Bude však zcela jistě – vzhledem ke změnám na trhu – tvořit jen zlomek technologického mixu. Ostrovní výrobci elektroniky budou v éře, jež přijde po počítačích, prosperovat, říká CEO výrobce čipů Nvidia Chuang Žen-sün, jenž nyní žije v USA, ale vyrostl na Tchaj-wanu. „Pokud se každý mobilní telefon na světě změní v mobilní počítač a pokud budou všechny televize na světě připojeny k internetu,“ říká, „tak se máme na co těšit!“

Box:
Oteplování Zatímco Peking dlouhou dobu vítal příliv tchajwanských investic do mnoha průmyslových odvětví, sám se Tchaj-peji poprvé revanšoval až letos. Tchajwanská agentura Central News Agency uvedla, že od 30. června, kdy vstoupila v platnost nová legislativní nařízení, evidovalo tchajwanské ministerstvo financí přímé čínské investice v objemu 5,9 milionu dolarů. Pokud Tchaj-pej rozšíří seznam oblastí, do nichž mohou čínské firmy investovat, včetně segmentu elektroniky, mohl by se tento tenký pramínek změnit v silný proud.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít