Nový rok je hrozbou všech automobilistů

20. října 2003, 00:00 - TOMÁŠ VLADISLAV NOVÁK, publicista revue@wo.cz
20. října 2003, 00:00

SPOJENÍ NOVÉHO ROKU S POVINNOSTÍ ZAPLATIT POVINNÉ RUČENÍ (DŘÍVE NAZÝVANÉ ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI ZA PROVOZ MOTOROVÉHO VOZIDLA) SE FAKTICKY STÁVÁ MINULOSTÍ. ZDALEKA NE VŠICHNI MAJITELÉ AUT HO PLATÍ K TOMUTO DATU.

S končícím rokem svírají své peněženky strachy: o kolik zase zdraží povinné ručení?

PŘESTO JE NOVÝ ROK OBÁVANÝM DNEM - VYHLAŠUJÍ SE TOTIŽ NOVÉ SAZBY POJISTNÉHO PRO PŘÍŠTÍ ROK.

Už počtvrté váháme a zvažujeme, kterou pojišťovnu vlastně zvolit. Přesto mnoha lidem stále není o povinném ručení všechno jasné. Stejně jako si pletou zdravotní a nemocenské pojištění, mnozí těžko rozlišují povinné ručení od havarijního pojištění. N ěkteří jedinci dokonce ještě povinnosti dané zákonem č. 168/1999 Sb. vůbec nevzali na vědomí a povinné ručení si nesjednali. Podle rozdílu mezi počtem evidovaných a pojištěných automobilů jich může být až 750 000!

PRVNÍ LEDEN NEPLATÍ PRO KAŽDÉHO

Z minulosti jsme byli zvyklí, že se povinné ručení platilo vždy k 1. lednu na kalendářní rok. To ale už neplatí. Novou smlouvu je každý majitel povinen sjednat v okamžiku koupě auta, resp. než s nově nabytým vozem poprvé vyjede na silnici. Smlouva platí běžný rok, tj. například od 4. dubna do 3. dubna roku následujícího. A na stejné období je třeba zaplatit sazbu platnou v okamžiku uzavření smlouvy. Protože se automobily prodávají a kupují téměř v kterémkoli dni v roce, přibývá automobilistů, pro něž Nový rok není žádným fatálním datem.

POJIŠŤOVNU LZE MĚNIT

Největší změnou, kterou zákon přinesl, byla liberalizace povinného ručení čili otevření konkurenčního prostředí i v tomto pojistném produktu. O licenci k poskytování povinného ručení si v roce 1999 požádala každá významnější pojišťovna. Ne všechny ji dostaly, ne všechny dnes povinné ručení poskytují. V poslední době totiž probíhá určitá specializace pojišťoven buď pouze na životní, nebo naopak neživotní pojištění, čímž dochází i k převodům tzv. pojistného kmene mezi jednotlivými pojišťovacími ústavy. Pro automobilistu, či spíše vlastníka vozidel, to znamená možnost nejen vybrat si pojišťovnu podle své úvahy, ale teoreticky každý rok ji také beztrestně měnit. Na pojišťovacím trhu se navíc rozpoutal tvrdý konkurenční boj o klienty, který logicky přináší moudrým automobilistům i řadu výhod.

NEVYBÍREJTE UNÁHLENĚ!

Správně zvolit pojišťovnu je třeba vždy při koupi nového či ojetého vozu. O správné volbě ale mohou právě teď uvažovat i dlouholetí vlastníci automobilu. Starší vozy, které mají stejného majitele víc jak čtyři roky, kdy povinné ručení poskytovala jen Česká pojišťovna, mají datum platnosti svých smluv k prvnímu lednu. Neznamená to však, že k tomuto datu si nemohou vybrat pojišťovnu jinou. Rozhodování o tom, komu dám na příštích dvanáct měsíců svoji důvěru, by se ale nemělo dělat na poslední chvíli a už vůbec ne ponechávat náhodě. Porovnání nabídky jednotlivých pojišťoven sice není úplně jednoduché, ale je podstatně jednodušší než u jiných typů pojištění.

NA CO JSME SI JEŠTĚ NEZVYKLI

Prodejem auta smlouva o povinném ručení zaniká. Její majitel (pojištěný či pojistník) má nárok na navrácení poměrné části zaplaceného pojistného!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší…
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný rebel
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít