Nový rekord ve zdražení tepla. Cena ve Strakonicích vylétne o 27 procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nový rekord ve zdražení tepla. Cena ve Strakonicích vylétne o 27 procent

,
Nový rekord ve zdražení tepla. Cena ve Strakonicích vylétne o 27 procent
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Nejvíce za teplo a horkou vodu budou od ledna platit zákazníci připojení ke strakonické teplárně. Nová cena, kterou teplárna oznámila na svém webu, dosahuje 813 korun za gigajoule včetně DPH. Mimořádný je též meziroční skok v cenách, dosahující 27 procent. Strakonice tak překonaly i nedávno oznámené 25procentní zdražení tepla v Příbrami.

Teplárna Strakonice na svém webu neuvedla žádné odůvodnění, reakci vedení firmy web Euro.cz zjišťuje. Hlavní důvod bude zřejmě stejný, jako u jiných tepláren – reakce na skokové zdražení emisních povolenek. Teplárna Strakonice navíc v tomto desetiletí prošla rekonstrukcí za 475 milionů korun a investuje též do náhrady starých parovodů za moderní horkovodní potrubí.

Odborníci na oblast vytápění přitom hranici 650 korun za gigajoule považují za limit, od kterého se lidem v bytových domech vyplatí uvažovat o odpojení a pořízení vlastního zdroje tepla. V praxi se jedná o plynové kotle, tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Teplárna Strakonice se nyní posunula daleko za zmíněný limit únosnosti.

Strakonice nejsou jediným městem, které lidem k vánocům nadělily výrazné zdražení tepla. Podobné „překvapení“ si pro své zákazníky připravila Příbramská teplárenská. S platností od začátku listopadu zvýšila cenu tepla na 730 korun za gigajoule včetně DPH. Meziroční zdražení zde dosáhlo 25 procent. Vedení podniku to dává za vinu unijnímu systému emisních povolenek.

Dobrá zpráva je, že podobné skoky v cenách jsou spíše výjimečné. Většina velkých tepláren na přelomu roku navyšuje ceny v rozmezí od nuly do šesti procent. To je případ Pražské teplárenské, Elektráren Opatovice, Teplárny České Budějovice, Severočeské teplárenské i dalších velkých dodavatelů. V Liberci dokonce teplo o dvě procenta zlevní.

Šestistránkové téma o vývoji cen elektřiny, plynu a tepla včetně srovnání dodavatelů přináší týdeník Euro v dvojčísle 51+52/2018, které vyšlo v pondělí 17. prosince.

 Titulka Euro 51/52

Ohodnoťte tento článek
Diskuze