Nový majitel ČKD Praha DIZ Wolf: Naše pohledávky přesahují tři miliardy

21. června 2017, 17:12 - čtk
21. června 2017, 17:12

Pohledávky společnosti ČKD Praha DIZ převyšují tři miliardy korun. Naopak její věřitelé přihlásili u insolvenčního správce pohledávky za 7,5 miliardy korun, z nichž téměř dvě třetiny nebyly uznány jako oprávněné, sdělil nový majitel firmy Robert Wolf. V případě, že schůze věřitelů příští pondělí schválí reorganizaci společnosti, bude se snažit vyrovnat aktiva a pasiva v rámci přezkumného řízení a poté získat nové zakázky.

„ČKD jako každý jiný úpadce hodně popírá, věřitel zase hodně přihlašuje. Ale pokud se na to podíváme, pokud je možno, nezávislou optikou, tedy činností insolvenčního správce, tak ten pohledávky za 4,8 miliardy korun neuznal. To je podle mě číslo, které hodně vypovídá o tom, jaká hra se kolem ČKD hraje,“ uvedl Wolf.

Firma se navíc musí postarat o svoje pohledávky, které podle něj přesahují tři miliardy korun. „Kvůli zcela bezdůvodnému zásahu daňové kobry byla celá řada smluvních vztahů mezi ČKD a jejími dodavateli ukončena ne zcela obvyklým způsobem. Například v Plzni jsme museli během týdne opustit stavbu. A nikdo nemůže vědět, kolik toho na ní bylo přesně rozestavěno. Musíme nalézt arbitra, který řekne, kdo kolik tomu druhému dluží. Tohle bude práce na léta,“ řekl Wolf. V sídle firmy 12. května loňského roku zasahovala protikorupční policie. Některá média tehdy psala, že firma dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů jí byly následně obstaveny bankovní účty.

Firma aktuálně dokončuje zakázku na jihu Tuniska za 150 milionů korun. Kromě toho pracuje na elektrárně Adularyi nedaleko turecké Ankary za 1,2 miliardy korun. Při případném získávání dalších zakázek Wolf spoléhá na to, že v Česku by se v příštích letech stavět velké infrastrukturní projekty.


Přečtěte si o plánech nového majitele ČKD Praha DIZ:

ČKD Praha DIZ má nového majitele. Robert Wolf chystá reorganizaci


„Už jsem nějakým způsobem vyslal signál směrem k Praze, že čas je na rány, které jsme si způsobili, ten nejlepší lék. Praha potřebuje nové projekty jako sůl. Mají se obnovovat radiály, je potřeba neustále obnovovat infrastrukturu, velkým hitem bude metro D. A kdo jiný, než ČKD DIZ, by se díky svým bohatým zkušenostem měl o dílčí úlohu v metru ucházet,“ dodal Wolf.

ČKD Praha DIZ vedla spor s pražským magistrátem o platby za práce na tunelu Blanka. Arbitrážní soud loni v srpnu rozhodl, že Praha firmě požadovaných zhruba 1,7 miliardy korun nemusí zaplatit. Na toto rozhodnutí ČKD DIZ podala žalobu.

Podle Wolfa by byla reorganizace rozumným řešením jak pro firmu, tak pro věřitele. „V její prospěch hovoří námi předložený reorganizační plán, který jsme věřitelům poslali. A statistiky říkají, že míra uspokojení věřitelů v případě druhé varianty, tedy konkurzu, je menší než deset procent,“ doplnil Wolf.

Pokud jde o spekulace, že je jen nastrčeným ´bílým koněm´ bývalého majitele Petra Speychala, Wolf je odmítá. „Nejsem ničí bílý kůň a nikdy jsem nebyl. Pokud se podíváte na můj profesní životopis, nejspíš zjistíte, že jsem byl vždycky hodně nezávislý člověk a dokázal jsem se o sebe postarat. S Petrem Speychalem jsme přátelé, ale žádné závazky z tohoto obchodu už vůči němu nemám,“ dodal Wolf, který ve firmě pracuje od roku 2010. Od roku 2013 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva.

Dále čtěte:

Arbitráž s Prahou nepomohla. ČKD DIZ míří do úpadku

Krúpa koupil pohledávky za ČKD Praha DIZ v objemu 175 milionů

Praha vyhrála nad ČKD, nemusí platit 1,7 miliardy za Blanku


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Pozor na GeForce MX150 v noteboocích, Nvidia pod stejným jménem prodává pomalejší model
Podle šéfa Twitteru bude Bitcoin do 10 let jedinou celosvětovou měnou
Největší kauza sociálních sítí. Ukradené informace o 50 mil. lidí z Facebooku byly použity v kampani za zvolení Trumpa
Hry pro příležitostné hráče