Nový lidovecký kurz: doleva

07. června 2009, 12:00 - Libuše Frantová
07. června 2009, 12:00

Léčba Čunkemlidovcům nevyšla, a tak dnes vsadilina jistotu. Do svého čela si zvolili po šesti letech opět Cyrila Svobodu. Vedení stranyobsadili lidé z levého křídla KDU-ČSL.

Autor: Isifa

Problematického Jiřího Čunka lidovci vyměnili za Cyrila Svobodu, který už před šesti lety KDU-ČSL vedl. Teď chce, aby strana mluvila jedním hlasem. Zatím v ní po smrti legendárního Josefa Luxe se střídavými úspěchy bojovalo levé a pravé křídlo. Pnutí mezi stranickou pravicí a levicí vyústilo v otevřený boj mezi Jiřím Čunkem, který vsadil na levicový proud a začal tlačit lidovce do opozice vůči ODS, a Miroslavem Kalouskem, který chtěl vyprofilovat stranu napravo od středu.

Alespoň ve vedení takový problém staronový předseda mít nebude. Podařilo se mu totiž do všech významných funkcí prosadit své spojence. S nimi bude lépe prosazovat nové programové cíle, které se liší od záměrů Topolánkovy vlády, jejíž součástí lidovci donedávna byli. Nový šéf KDU-ČSL označil za jeden z hlavních programových cílů zrušení rovné daně, kterou zaváděl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek, a znovuvrácení společného zdanění manželů.

Mluvíme jedním hlasem

„Je dobře, že se lidovci Čunka zbavili. Ale nepovažuji za šťastné, že se zbavili i Miroslava Kalouska, protože tak přišli o kvalitního politika. KDU-ČSL teď bude jiná, než byla dřív, kdy s ní o vliv soupeřili konzervativci i socialisté. Teď bude mluvit jedním hlasem, jak prohlásil Cyril Svoboda, a nemyslím si, že jí to u voličů prospěje,“ míní politolog Bohumil Doležal.

Noví křesťané na obzoru**

Kalousek a někteří příznivci ještě před sjezdem avizovali, že hodlají založit novou konzervativní křesťanskou stranu. „Pokládám za pravděpodobné, že strana založena bude. Představíme ji až po eurovolbách,“ potvrdil Profitu Miroslav Kalousek. Výsledek voleb na lidoveckém sjezdu ale jeho rozhodnutí neovlivnil. „Personální změny, k nimž došlo na sjezdu, potvrdily trend, který nastal v KDU-ČSL. A obávám se, že ani Jan Březina, pokud by byl zvolen, by tento trend nedokázal zastavit,“ prohlásil Kalousek.

Kalouskova slova potvrzuje reakce šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který uvítal zvolení Svobody. Vnímá to jako distancování se od angažmá KDU-ČSL v Topolánkově vládě, takže už lidovci nebudou vnímáni jako křesťanská odnož občanských demokratů. Komentátoři ovšem vyjádřili obavy, aby lidovci se Svobodou v čele nebyli v budoucnu vnímáni jako křesťanská odnož ČSSD. „Zvolení nového vedení je určitě obratem doleva,“ je přesvědčena místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

Výsledky lidoveckého sjezdu ovlivní celou politickou scénu. Pokud by se naplnil krizový scénář, že se rozštěpení lidovci nedostanou do parlamentu, mohlo by se stát, že po podzimních předčasných volbách budou ve sněmovně sedět jen zástupci tří stran: ODS, ČSSD a komunisté. Velká koalice občanských a sociálních demokratů není pravděpodobná. „Obávám se, že socialisté nastolí takové podmínky, které bychom museli odmítnout. Jejich hlavním cílem je zvolit v roce 2013 Jiřího Paroubka prezidentem, proto budou muset splnit komunistům nějaké požadavky, aby pro něj získali hlasy,“ říká Miroslava Němcová z ODS. Pak by nebylo vyloučeno, že dvacet let po sametové revoluci mohou v Česku vládnout socialisté s tichou podporou komunistů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít