Novoroční detoxikace

09. ledna 2011, 04:01 - Petra Klíčová
09. ledna 2011, 04:01

Říkali jste si, že o letošních svátcích to s jídlem ani alkoholem nebudete přehánět? Jenže někde mezi všemi těmi vánočními návštěvami, přípitky a degustacemi cukroví se vaše dobré předsevzetí tak nějak rozpustilo? Nevadí!

Foto: Photl.com

Rozhodně se netrapte výčitkami z toho, že jste to o Vánocích trochu přehnali a snědli a vypili víc, než jste měli v plánu. Nemá také smysl zahájit hladovku nebo začít s pohybovou aktivitou, která vás nebaví, protože o hladu ani u nezáživného cvičení dlouho nevydržíte. Asi máte pocit, že vaše oblejší tělo i pošpiněné svědomí by si zasloužilo pořádnou novoroční očistu. Jako první přichází v úvahu detoxikační kúra.

Většina detoxikačních programů založených na úpravě jídelníčku funguje na jednoduchém principu. Stačí ze stravy vyloučit všechno, co organismus zbytečně zatěžuje. Taková dieta se obvykle drží jen krátce, maximálně sedm dnů. Během této doby byste ze své stravy museli vyloučit maso, mléčné výrobky i vejce, tedy všechny potraviny živočišného původu, cukr i umělá sladidla. A samozřejmě se také vzdát všech svých oblíbených neřestí – tedy kofeinu (kávy i pravého čaje), čokolády, alkoholu a také nikotinu, i když ten do jídelníčku nepatří.

Strava pro (pokusného) králíka

Pokud tedy odečteme to, co během detoxikační kúry nesmíte, zbude vám hlavně syrová zelenina a ovoce, semínka a oříšky, tedy strava vhodná pro králíka či veverku. K pití si můžete dopřát vodu, a to v hojném množství, aby se žaludek alespoň falešně zaplnil a vy jste neměli tak velký hlad, vodu lze střídat s bylinkovými čaji. Pokud už nemůžete syrovou zeleninu ani vidět, je možné si z ní připravit zeleninový vývar, a když už hlady šilháte, můžete si dát misku celozrnné či divoké rýže nebo ovesnou či pohankovou kaši. Taková striktní životospráva vede k zásadnímu omezení kalorického příjmu a ulevit by se mělo i vašim játrům a žaludku.

Je to jen mýtus?!

Některé vědecké výzkumy však upozorňují na to, že detoxikace těla prostřednictvím změny jídelníčku prostě nefunguje. Podle profesora Kalifornské univerzity Rogera Clemense je lidské tělo dobře vybaveno k tomu, aby se toxických látek dokázalo zbavit samo. Nezáleží prý na tom, zda jste hubení či baculatí, ani na tom, zda se týden živíte pouze ovocno-zeleninovými koktejly nebo si dopřejete biftek či čokoládu. Hladina toxinů ve vašem těle bude prý s dietou i bez diety velmi podobná. Dlouhodobější detoxikační kúra pak může dle Clemensova soudu vašemu tělu spíše uškodit, budou vám totiž chybět některé živiny, minerály či vitaminy.

Samostatnou kapitolou je pak farmakologický byznys s přípravky, které vám slibují pročištění organismu spojené se zhubnutím, prozářením pleti i mysli a celkovou revitalizaci. Výzkum britské organizace Sense about Science prokázal, že je většina tvrzení o zázračných účincích detoxikačních přípravků přehnaná či rovnou nepravdivá. Podle názoru vědců totiž není možné proces detoxifikace nijak nastartovat, urychlit či naopak zastavit – funguje spontánně ve všech orgánech, které mají odstraňování škodlivin z těla na starosti, tedy játrech, ledvinách, plicích a kůži.

Tělo jako nádoba na smetí

Pokud mají zmiňované vědecké studie pravdu, je cílená detoxikace vlastně zbytečná, protože ji svým jídelníčkem nijak významně nepomůžete. Neznamená to však, že byste se neměli zamýšlet nad tím, co jíte. Naopak. Každé jídlo je složené z různých chemických látek, které vaše tělo při jeho zpracování buď využije ke svému prospěchu, nebo se jich zbaví jako nepotřebných či nežádoucích. Pokud tedy chcete svému tělu ulehčit, měli byste jíst co nejméně těch neužitečných. Je to podobné jako s košem na odpadky – čím méně smetí do něj házíte, tím méně s ním musíte běhat k popelnici.

A jak by tedy měl vypadat zdravý novoroční jídelníček? Měl by být pestrý a vyvážený natolik, že ho dokážete držet déle, než vás opustí vaše dobrá vůle. Pravidla jsou jednoduchá. Jezte v menších porcích pětkrát denně, dopřávejte si hodně čerstvé zeleniny a ovoce, maso vybírejte libové, omezte přebytečné tuky, sladkosti a pochutiny. Nezapomínejte na bílé jogurty (ne ty smetanové, ale nemusí být ani nízkotučné), čerstvé sýry a celozrnné pečivo a alespoň dvakrát týdně si dejte rybu. Pokud bude základ vašeho jídelníčku vypadat takhle, určitě si můžete občas pochutnat i na jídlech, která zrovna nepatří k těm nejzdravějším a vy si je nedokážete odepřít. Stačí se držet jednoduchého hesla: dobrého pomálu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít