Novinky nejen pro firmy

23. října 2006, 00:00 - MARTIN ZIKMUND
23. října 2006, 00:00

TARIFY 02Operátor O2 opět představil novou nabídku tarifů. Kromě hlasových paušálů došlo také na inovaci datových služeb integrujících přístup k internetu. Jsou nové služby oproti konkurenci výhodnější?Po pěti týdnech je tu O2 opět s novými tarify a akčními nabídkami.

TARIFY 02 Operátor O2 opět představil novou nabídku tarifů. Kromě hlasových paušálů došlo také na inovaci datových služeb integrujících přístup k internetu. Jsou nové služby oproti konkurenci výhodnější?

Po pěti týdnech je tu O2 opět s novými tarify a akčními nabídkami. Portfolio tarifů O2 Simple se podstatně rozrostlo a přibyla také akční nabídka volání do firmy či domů z mobilu za paušál. Kromě hlasových tarifů také došlo na inovaci datových služeb integrujících v sobě přístup k internetu přes ADSL a CDMA.

Kreditní tarify se na českém trhu zjevně ujaly a O2 jejich spektrum rozšířil. Jediným operátorem na trhu, který tak ještě nabízí klasické paušály s volnými minutami, je T-Mobile.

KREDIT MÍSTO VOLNÝCH MINUT

Jediná faktická výhoda kreditních tarifů spočívá v tom, že je jen na vás, kolik onoho předplaceného kreditu vyčerpáte na volání a kolik na SMS. Oproti tomu v případě klasických tarifů se SMS nestrhávají ze zaplaceného paušálu, ale přičítají se k němu.

O2 k novým paušálům, stejně jako k dříve uvedeným O2 Simple 240 a O2 Simple 600, připravilo akční nabídku spočívající v podobě připsání bonusového kreditu po dobu šesti měsíců. Nabídka se týká pouze nových aktivací a platí do konce roku. Také zde platí, že podnikatelé získají větší bonus.

SIMPLE A KONKURENCE

Poměrně zajímavé je pokusit se srovnat nové tarify O2 Simple s konkurencí. Pro nejvíce telefonující uživatele je stále nejlepší tarif TMobile T1500. Pro ty, kteří provolají měsíčně zhruba polovinu minut, tedy okolo 750, je ale nově nejlevnější právě O2 Simple 1980.

U „tarifu za tisícovku,“ který je velice populární, je situace velice vyrovnaná. Celkově nejlépe si stojí Vodafone se svým Nabito 1000, který nabízí nejnižší cenu za volání i SMS nad rámec provolaných minut, druhý v pořadí je tarify T-Mobile T300, u kterého ovšem je možné získat výměnou za dvouletý úpis o 20 procent nižší ceny za volání. A třetí je pak nový O2 Simple 980.

I u méně volajících je pak situace rovněž značně vyrovnaná a Vodafone s Nabito 600 a T-Mobile s T160 si stojí velmi podobně. Nový O2 Simple 600 pak za nimi zaostává zejména kvůli vyšší ceně za minutu provolanou nad rámec kreditu.

Tarifní programy pro ty, co volají nejméně, jsou pak poměrně vyrovnané. V některých případech je výhodnější O2 Simple 240, pro nepatrně více volající se vyplatí Vodafone Nabito 300. Po cenové stránce nejhůře si v této oblasti stojí T-Mobile.

Pokud bychom to měli shrnout, cenové nabídky operátorů jsou si po příchodu nových tarifů O2 Simple velice blízké. Velice brzy tak začnou v korporátním sektoru rozhodovat zejména přestupové balíčky a služby a hlavně řešení pro firmy. Právě zde má relativně nejhorší postavení Vodafone, který sází zejména na svůj Dárkový koš, levné telefony a službu VPN firma bez limitu. T-Mobile se může opřít o široké spektrum podnikových a partnerských řešení a O2 zase o nové nabídky ve spojení s pevnou linkou (ať již o ty současné nebo o ty, které brzy přijdou).

VOLÁNÍ DO FIRMY ZA PAUŠÁL

Jednou z takových zajímavých nabídek je prozatím akční nabídka volání na jedno číslo v pevné síti za týdenní paušál 19 korun. Služba funguje tak, že si zákazník zvolí jedno telefonní číslo v pevné síti O2, kam pak bude moci celý týden volat „zdarma“. Služba je aktivní, dokud si ji zákazník nezruší.

Co je ale poměrně zajímavé z pohledu firmy, je fakt, že i když se služba jmenuje Volejte domů zdarma, je možné ji samozřejmě používat na libovolné telefonní číslo, a to včetně firemní ústředny. Službu lze aktivovat do 30. listopadu a její poskytování má být podle oficiálních informací ukončeno na sklonku roku. Nicméně je pravděpodobné, že pokud se služba ukáže v testovacím provozu jako rentabilní, bude O2 v jejím poskytování pokračovat a nebo její obdobu nabídne čistě firemnímu segmentu. Nebylo by to totiž poprvé ani naposled, kdy by nějaká akční nabídka byla prodloužena či poskytnuta již nastálo.

INTERNET PŘES PEVNOU, NEBO MOBIL?

Další novinkou z produkce O2 jsou inovované datové tarify nabízející připojení přes pevnou telefonní linku i připojení mobilní. Tarify Internet Komplet a Internet Komplet Extreme kombinují připojení přes ADSL a CDMA. O2 však pro připojení přes CDMA zvolilo velice silné restrikce, které je značně znehodnocují - můžete je využívat nejvýše 20 hodin měsíčně, za týden smíte přenést nejvýše 400 megabajtů a rychlost připojení je omezena na 512 kilobitů za sekundu (což je to nejméně bolestivé opatření).

Faktický příplatek oproti tarifům Internet Expres za možnost využít na 20 hodin měsíčně CDMA je 400 korun. Mobilní datový tarif O2 Internet Mobil 512, který nabízí CDMA taktéž s rychlostí nejvýše 512 kilobitů za sekundu, ale za to umožňuje jeho časově neomezené využití. Stojí přitom 699 korun měsíčně. Neomezený přístup k internetu přes GPRS, EDGE a UMTS v podání tarifu O2 Internet Mobil 384 pak přijde jen na 549 korun měsíčně, což je pouze o 149 korun více, než je cenový rozdíl mezi Internetem Expres a Internetem Komplet.

Pod tíhou čísel je tedy zřejmé, že kvůli silně restriktivním podmínkám nejsou tarify O2 Internet Komplet pro drtivou většinu uživatelů výhodné.

Navíc v oblasti ADSL lze na trhu najít i výhodnější nabídky. To ještě více rozevírá cenové nůžky mezi „integrovaným“ tarifem a fixním a mobilním datovým tarifem zakoupeným zvlášť.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít