Novela živnostenského zákona podnikatelům neuškodí

23. února 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
23. února 2004, 00:00

PŘED VSTUPEM DO EU MUSÍ ČR PŘIJMOUT A VYDAT STOVKY RŮZNÝCH PRÁVNÍCH NOREM. MEZI NIMI JE I NO VELA ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA, KTEROU PO TŘE TÍM ČTENÍ V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ ČEKÁ JEŠTĚ SCHVÁLENÍ SENÁTEM A PODPIS PREZIDENTA.

Rozhovor s viceprezidentem Hospodářské komory ČR a prezidentem Svazu podnikatelů oborů technických zařízení ČR Františkem Holcem

PŘED VSTUPEM DO EU MUSÍ ČR PŘIJMOUT A VYDAT STOVKY RŮZNÝCH PRÁVNÍCH NOREM. MEZI NIMI JE I NO VELA ŽIVNOSTENSKÉHO ZÁKONA, KTEROU PO TŘE TÍM ČTENÍ V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ ČEKÁ JEŠTĚ SCHVÁLENÍ SENÁTEM A PODPIS PREZIDENTA.

* Mohou podnikatelé očekávat, že jim novela živnostenského zákona opět přinese nějaké nepříjemné pře kvapení? O překvapení asi nelze hovořit, stejně jako o výrazných zásadních změnách. Jedná se totiž o tzv. euronovelu, tedy o úpravu zákona tak, aby odpovídal nové situaci, která po vstupu ČR do Evropské unie vznikne. Samotný návrh novely pak také nebyl žádnou horkou novinkou. Na světě byl již před rokem - zhruba na přelomu loňského února a března, kdy ho také Hospodářská komora ČR dostala k připomínkování. * Proč tedy trvalo tak dlouho, než se návrh novely dostal do parlamentu?

Čekalo se na schválení zákona o uznávání kvalifikace. Novela živnostenského zákona pak upravuje příslušné paragrafy tak, aby u nás podle evropských pravidel mohly podnikat subjekty ze zemí Evropské unie. Když jsme dostávali zákon k připomínkování, byli jsme informováni, že jde pouze o euronovelu, která má řešit věci, jež jsou v rozporu s legislativou EU. Při rozhovorech na ministerstvu jsme nabyli přesvědčení, že se vedle toho začne pracovat na novém zákonu o podnikání, který nahradí dosavadní živnostenský zákon a na němž má komora velký zájem. Proto jsme nenavrhovali zásadnější změny do této novely a měli jsme jen drobnější připomínky.

* V čem by měl být zákon o podnikání jiný než živnostenský zákon a proč má na něm komora takový zájem? Hlavní důvod je ten, že dnes vstup do podnikání i samotné podnikání upravuje velké množství zákonů. Například zákony o veterinární péči, o advokacii, o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích, o provozování rozhlasového a televizního vysílání, školský zákon, zákon o znalcích a tlumočnících, o cenných papírech a jiné. Pro zcela nový zákon ale hovoří i další důvody. Podle našeho názoru by měl zákon například řešit i otázku profesního vzdělávání. Vždyť kdo lépe ví, jakým směrem se vyvíjejí jednotlivé obory a po jakých profesích bude poptávka, než podnikatelé. * Do navrhované novely živnostenského zákona tedy Hospodářská komora navrhovala jen „drobnější“ věci. Které?

Požadovali jsme například, aby zahraniční osoba, která chce v ČR podnikat, musela mít místo pobytu nebo sídlo v České republice. V části, která pojednává o uznávání odborné kvalifikace, jsme navrhovali doplněk, podle kterého by doklady o uznání odborné kvalifikace vydávala i Hospodářská komora ČR. Tak je tomu v mnoha zemích Unie. Další navrhované změny se týkaly přeřazení některých živností volných do živností řemeslných - týkalo se to například živnosti kamnář a technik tepelných čerpadel, ale ijiných. Novela by tak položila důraz na to, že konkrétní podnikatel je v těchto oborech minimálně vyučen.

* Byli jste úspěšní?

Částečně. Například právě zmíněné živnosti, tedy technik tepelných čerpadel a kamnář, novela přeřadila podle našich návrhů do živností řemeslných, u dalších jsme ale neuspěli. Stejně tak nebyl akceptován náš požadavek na uznávání odborné kvalifikace prostřednictvím dokladu vydaného Hospodářskou komorou. Některé změny se nám podařilo prosadit až v hospodářském výboru Poslanecké sněmovny.

* Připomínky k návrhu novely nedávala jen Hospodářská komora, ale i další profesní a zájmové organizace i jednot livá ministerstva. Nebyly připomínky z těchto míst v rozporu s vašimi?

Díky za to, že komora je připomínkovým místem a podnikatelé se tak jejím prostřednictvím mohou vyjadřovat k připravované legislativě a ovlivňovat navrhované znění zákonů. Problémem ale je, že v celém připomínkovém procesu je komora informována pouze o tom, které její připomínky a návrhy byly nebo nebyly přijaty. To ale neplatí o akceptovaných připomínkách jiných subjektů. Pak už je tu jen možnost hlídat konkrétní podobu zákona, v které putuje do parlamentu, a lobbovat u jednotlivých poslanců či příslušných parlamentních výborů.

* Řekl jste, že projednávaná novela živ nostenského zákona se českých podni katelů příliš nedotkne. Ale ten, jehož živnost bude přeřazena z volné do ře meslné, asi stejného názoru nebude. Podnikatelům, kteří už mají živnostenské listy, zůstanou v platnosti. Nebude zapotřebí nic měnit. Změny se týkají pouze nových žádostí o živnostenské oprávnění. * Jak byste tedy celou novelu stručně charakterizoval?

Pro české podnikatele nepřináší novela živnostenského zákona žádné drastické změny, ulehčí ovšem postavení jejich zahraniční konkurence. Živnostenský zákon a jeho poslední novela podnikání ani příliš neškodí. Překážky pro ně představují jiné zákony - například ty, které se týkají zdraví, hygieny či odpadů. Právě tyto zákony zpřísňují vstup do podnikání a mění také samotný živnostenský zákon. N ovela bohužel neakceptovala výraznější roli podnikatelské samosprávy při uznávání kvalifikace. Chtěli jsme například vydávat certifikáty o kvalifikaci, která by české osoby opravňovala k podnikání a k získání živnostenského listu a byly by uznávány v zemích Unie. V mnoha zemích EU tomu tak je - certifikáty vydávají hospodářské komory a jejich držitelům je příslušná kvalifikace uznávána iu nás. Český podnikatel bohužel tuto možnost nemá, což znamená, že v zemích Unie má horší podmínky než jejich občané u nás. To ale není ani tak problém Evropské unie, jako náš.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít