Novela zákona o DPH: u některých služeb klesne daň

16. dubna 2009, 00:00 - Libuše Frantová
16. dubna 2009, 00:00

Nižší daň z přidané hodnoty zřejmě budou moci od příštího rokuuplatnit někteří živnostníci – restauratéři, kadeřníci, opraváři jízdních kol, obuvi a textilu. V devítiprocentní sazbě nadále zůstanou i některé dalšívybrané služby, u nichž měla vypršet výjimka v roce 2010.

Autor: Profit - Martin Siebert

O trvalém přeřazení některých služeb s vysokým podílem lidské práce do nižší devítiprocentní sazby daně z přidané hodnoty začaly už jednat poslanecké kluby. Změna, kterou na návrh ministerstva financí schválila vláda, má udržet zaměstnanost v některých oborech. Ministerstvo financí odhaduje celkový dopad opatření na veřejné rozpočty na tři až šest miliard korun. Podle odstupujícího ministra financí Miroslava Kalouska by nižší sazba mohla platit už od roku 2010.

Za ještě důležitější než snížení DPH z devatenácti na devět procent pro restaurace Kalousek považuje zachování výjimky pro některé služby, kterou mělo Česko vyjednanou, ale která by vypršela v roce 2010. V ní jsou zahrnuty například domácí pečovatelská služba nebo některé úklidové služby a drobné stavební práce při renovaci a opravách soukromých bytů a rodinných domů.

Hotely a restaurace se radují

Asociace hotelů a restaurací České republiky tento krok vítá, protože může zachránit až 9100 pracovních míst. „Jedná se o krok, který podpoří snahu o spravedlivé a rovné podmínky pro všechny státy Evropské unie. Navíc to bude mít pozitivní dopad do udržitelnosti oboru hotelnictví a gastronomie, který se pod tlakem světové ekonomické recese zmítá v existenčních problémech,“ uvádí generální sekretář asociace Václav Stárek.

Podle průzkumů asociace téměř 75 procent provozoven veřejného stravování zaznamenalo meziroční pokles tržeb v důsledku finanční krize, a to v průměru o 23 procent. Téměř 62 procent provozoven se kvůli tomuto snížení propadne letos do ztráty. V průměru propustí provozovny více než čtvrtinu zaměst-nanců. „Restaurace se dostávají do tíživé situace, a tak každý krok vedoucí k možnosti zlepšení jejich ekonomiky může řešit jejich existenční problémy,“ dodává Stárek. Asociace proto apeluje na zákonodárce, aby návrh jako jedno z opatření na podporu zaměstnanosti a sektoru cestovního ruchu podpořili. Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela opatření zlepší konkurenceschopnost turistického ruchu, pomůže snížit nákladovou položku firem a zvýší poptávku po službách.

Snížení daně má velkou šanci

Přestože má návrh na snížení daně kritiky přímo v řadách vládní koalice, má velkou naději na schválení. Podle poslance za ODS Michala Doktora jde o protekcionismus, který zvýhodní majitele hostinců. „Příběh hrozby vypršení platnosti některých úlev v oblasti DPH je učebnicovou ukázkou toho, jak těžké je se jich zbavit. Správné je počet výjimek snižovat, zavádět nové je tragický omyl,“ upozorňuje Doktor.

Opatření naopak podporují sociální demokraté, ale prosazují snížení DPH nejen pouze na devět, ale rovnou na šest procent. Současně požadují i daňové zvýhodnění stravenek. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek navíc obvinil vládu, že mohla vyjednat snížené sazby nejen u služeb, ale i u některých produktů, jestliže si Portugalci vymohli, že budou moci dále používat sníženou sazbu na výběr mýtného na mostech v Lisabonu a jeho okolí, a Kypřanům se zase nezvýší daň na plynové bomby LPG.

Proti kroku nejsou ani komunisté. „Může to znamenat, že opatření zachová řadu pracovních míst, proto se na to díváme pozitivně. A dovedeme si představit ještě hlubší zásah,“ potvrzuje předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Evropa chce odstranit nerovné podmínky**

Snížení daně z přidané hodnoty umožňuje dohoda dvaceti sedmi ministrů financí Evropské unie, podle níž si budou moci jednotlivé země snížit DPH u některých služeb náročných na lidskou práci.

Nová dohoda ministrů by měla také odstranit nerovné podmínky mezi členskými zeměmi. V Evropské unii má nyní osmnáct členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou patnáctiprocentní sazbu, ale tato výjimka by měla vypršet už v příštím roce. Jiné státy si výjimku uplatnit nemohly. To podle euroko misaře pro daně László Kovácze bylo proti principům rovného zacházení a proti hospodářské soutěži. Odborníci upozorňují, že pro rychlé oživení evropské ekonomiky je velmi důležité, aby vybraná protikrizová opatření byla uplatněna současně ve všech členských zemích Evropské unie, což zvýší jejich účinek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít