Novela poskytování služeb

20. října 2009, 15:10 - Lucie Brejšková
20. října 2009, 15:10

Zákon o platebním styku

Dne 1. listopadu 2009 nabude účinnosti nový zákon č. 284/2009 Sb. o platebním styku. Do českého právního řádu zavede evropskou směrnici 2007/64/ES o platebních službách na vnitřním trhu (PSD). Cílem směrnice je zavést jednotný systém pravidel pro poskytování platebních služeb v Evropské unii a Evropském hospodářském prostoru (EHP) a zajistit, aby platby do zahraničí byly jednodušší a pružnější. Zákon se nad rámec směrnice vztahuje i na některé platební transakce prováděné mimo EHP. Dalším cílem směrnice a zákona je zdokonalit transparentnost informací o poskytovaných platebních službách a o systému bankovních poplatků. Zákon a směrnice mají rovněž za cíl více zpřístupnit trh platebních služeb nebankovním subjektům – takzvaným platebním institucím a poskytovatelům platebních služeb malého rozsahu. A podřizují je v různé míře regulaci a dohledu příslušných národních regulátorů.

Povolení ČNB

Platební instituce budou oprávněny poskytovat platební služby na základě povolení ČNB. Pro jeho udělení budou muset splnit mnoho regulatorních požadavků – od kapitálové přiměřenosti až po prokázání odpovídajících technických, personálních a organizačních předpokladů. Povolení ČNB udělené platební instituci budou uznávat i ostatní členské státy EU – princip takzvané jednotné licence či pasu – a naopak. To by mělo zvýšit konkurenci na evropském trhu s platebními službami. Nebankovní subjekty, které nesplní požadavky pro platební instituce, budou moci poskytovat platební služby pouze v omezeném rozsahu. Jako takzvaní poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu. K této činnosti bude třeba registrace u ČNB. Poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu však nebudou na rozdíl od platebních institucí oprávněny poskytovat služby v jiných členských státech na základě jednotné licence. Pro zahraniční činnost tedy budou muset získat příslušné povolení i v hostitelském členském státě EU.

Informační povinnosti

Zákon dále upravuje mnoho informačních povinností poskytovatelů platebních služeb – bank i nebankovních subjektů – vůči klientům. A to jak před uzavřením smlouvy o běžném účtu či o jiných platebních službách, tak poté. Zákon rovněž upravuje způsob autorizace platebních transakcí a odpovědnost poskytovatelů platebních služeb. Zkracuje také lhůty pro platební transakce. Zákon rozlišuje mezi smlouvou o jednorázové platební transakci a takzvanou rámcovou smlouvou, která pokrývá mnoho předem neurčených transakcí. Povinnosti stanovené zákonem jsou banky i nebankovní poskytovatelé platebních služeb povinni dodržovat jak vůči spotřebitelům a takzvaným drobným podnikatelům, tak vůči ostatní korporátní klientele.
Pokud jde o ni – kromě drobných podnikatelů – zákon stanoví mnoho takzvaných corporate opt-outs, výjimek. Na jejich uplatnění se poskytovatelé platebních služeb mohou s korporátní klientelou dohodnout. Jde například o méně časté zasílání výpisů z účtu, odlišnou úpravu, respektive o neplnění některých informačních povinností, odchylky od úpravy odpovědnosti a lhůty pro oznámení neautorizované platební transakce.

Náročná příprava

Příprava na účinnost nového zákona byla pro banky časově i administrativně náročná. I proto, že bude povinné plnit veškeré povinnosti stanovené zákonem vůči klientům již od data účinnosti zákona 1. listopadu 2009. Bylo třeba zapracovat četné změny do klientské dokumentace a do různých systémů včetně elektronického bankovnictví. Změny musely být rovněž včas oznámeny klientům.
Bez znalosti finálního textu zákona, který byl publikován ve Sbírce zákonů 4. září 2009, musely banky víceméně odhadovat správné nastavení požadované změny. Nezbývalo jim nic jiného než vycházet z toho, že zákon zavádí PSD, která je evropskou směrnicí takzvané plné harmonizace. U ní se členské státy EU kromě výslovně uvedených národních výjimek nemohou odchýlit od úpravy ve směrnici.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít