Nové spotřební daně již dopadají na podnikatele

09. února 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
09. února 2004, 00:00

Zejména malým firmám přinášejí značné problémyDROBNÝM PODNIKATELŮM V NĚKTERÝCH OBORECH HROZÍ KRACH, PROTOŽE ZÁKON O SPOTŘEBNÍCH DANÍCH JIM VÝRAZNĚ ZTÍŽIL PODNIKÁNÍ. OZÝVAJÍ SE NÁZORY, ŽE LEGISLATIVNÍ NORMA BUDE MUSET BÝT KRÁTCE PO NABYTÍ ÚČINNOSTI NOVELIZOVÁNA.

Zejména malým firmám přinášejí značné problémy

DROBNÝM PODNIKATELŮM V NĚKTERÝCH OBORECH HROZÍ KRACH, PROTOŽE ZÁKON O SPOTŘEBNÍCH DANÍCH JIM VÝRAZNĚ ZTÍŽIL PODNIKÁNÍ. OZÝVAJÍ SE NÁZORY, ŽE LEGISLATIVNÍ NORMA BUDE MUSET BÝT KRÁTCE PO NABYTÍ ÚČINNOSTI NOVELIZOVÁNA.

Zvýšení spotřebních daní od počátku roku ztěžuje podnikání v některých oborech. Především drobní podnikatelé musí reagovat na skutečnost, že je letos mohou čekat nižší tržby a úbytek zákazníků.

MALÉ LIHOVARY PŘICHÁZEJÍ O ZÁKAZNÍKY

Zvýšení spotřební daně u lihu postihlo zejména malé lihovary. Navýšení daně jim odradilo největší skupinu zákazníků, kterou jsou drobní pěstitelé ovoce. Než by si na zakázku nechali vyrobit alkohol, raději si ho vypálí sami doma. Drobní pěstitelé na základě povolení od ministerstva zemědělství mohou doma vypálit až 30 litrů alkoholu. Surovinami přípustnými pro pěstitelské pálení jsou ovoce išťávy a odpady z jeho zpracování. „Přicházíme o zákazníky, kteří nás živí,“ uvedl k tomu nedávno majitel Lihovaru ve Sloupnici na Ústeckoorlicku Jan Pecháček. Drobní pěstitelé švestek, třešní a višní se brání dani, která od ledna u pěstitelského pálení představuje 133 koruny na litr lihu. Je to o 38 korun více než byla minulá sazba. To podle expertů povede k rozšíření černých palíren. Kromě zvýšení spotřební daně u lihu přinesl nový zákon povinnost zajištění této daně. To podnikatel provádí převodem peněžních prostředků na účet celního úřadu, který je od ledna nově správcem spotřební daně. Zajištění daně ve výši nejméně měsíční produkce v minulém roce je možné provést také ručením - formou listiny obsahující závazek ručitele, že na výzvu celního úřadu zaplatí daň včetně příslušenství. Provozovatel daňového skladu musí sledovat výši zajištění daně. Klesne-li pod stanovenou mez, doplní zajištění daně do 15 dní. Pokud to podnikatel neprovede, je celní úřad na základě zákona povinen ho k tomu vyzvat. Zajištění daně opět komplikuje činnost zejména malých lihovarů.

HOVOŘÍ SE JIŽ O NOVELE

„Celní úřad chce zajištění spotřební daně ve výši měsíční výroby. Kde na to mám brát,“ povzdechl si majitel jednoho z malých lihovarů, který nechtěl být jmenován. Stát chce z každého litru lihu na dani od lihovaru 265 korun. Firma, která měsíčně vyrobí 30 tisíc litrů lihu, tak musí daň jistit několika miliony korun. Zajistit daň musí i podniky, které vyrábějí jenom nepoživatelný surový zemědělský líh a prodávají ho bez spotřební daně do rafinérií. Hrozí krachy výrobců lihu. Například na Vysočině se to týká asi dvaceti malých lihovarů, v každém z nich pracují tři až čtyři lidé. Jen několik týdnů poté, co zákon o spotřební dani nabyl účinnost, se začíná hovořit o nutnosti jeho novely. Obdobný problém se zajištěním spotřební daně řešili již vloni při projednávání zákona majitelé malých pivovarů. Připomínali, že pivovarská technologie je založena na dlouhodobém podnikání, pivo kvasí mnoho týdnů, podnikání se provádí v kamenných budovách. Nelze proto předpokládat, že by majitel pivovaru výrobu náhle ukončil a spotřební daň nezaplatil. S argumenty pivovarníci neuspěli. Po vzoru Evropské unie se všechny pivovary musely zaregistrovat jako daňový sklad a skládat daňovou jistinu. Podle ředitele Pivovaru Černá Hora Ivo Štorka by firma musela jako jistinu složit téměř celoroční daň v desítkách milionů korun. Nakonec se pivovaru, stejně jako některým dalším výrobcům, kteří státu nic nedlužili, podařilo vyjednat měsíční odvody daní.

SAZBA ZŮSTALA STEJNÁ

Za jeden hektolitr desetistupňového piva platí pivovary 240 korun. Sazba zůstala i v novém zákoně stejná. Pro malé nezávislé pivovary, což je kategorie pivovarů s ročním výstavem do 200 tisíc hektolitrů, nadále platí snížená sazba daně. Pivovar s výstavem do 10 000 hl platí poloviční daň. Od daně je osvobozeno pivo vyrobené fyzickou osobou doma a určené výhradně pro vlastní spotřebu. Množství piva nesmí přesáhnout 200 litrů za rok. Zákon upravuje možnost snížit zajištění spotřební daně. Podnikatel musí žádat celní ředitelství prostřednictvím celního úřadu.

DOPAD ZVÝŠENÍ DANĚ PŘICHÁZÍ SE ZPOŽDĚNÍM

Dopad zvýšené spotřební daně u tabákových výrobků pocítí firmy i spotřebitelé s určitým zpožděním. Zákon umožnil do konce ledna vyrábět cigarety se starými kolky. Výrobcům a dovozům je umožněn doprodej již označených tabákových výrobků se starou sazbou spotřební daně. Doprodej zboží potrvá řadu týdnů. Spotřební daň u cigaret stoupla z 22 na 23 procent maloobchodní ceny. Krabička cigaret letos zdraží v průměru o sedm korun. Trafikanti a další prodejci musí ze zákona prodávat krabičku cigaret za cenu, která je uvedena na kolku. Ten, kdo nabízí neoznačené cigarety, může dostat pokutu až do milionu korun. V České republice je zaregistrováno 200 značek cigaret. Velká konkurence nutí firmy, aby alespoň část navýšení spotřební daně promítly do své marže. Rovněž pumpaři se snaží s ohledem na konkurenci nepromítnout navýšení spotřební daně plně do ceny benzinu a nafty. O korunu na litru se zvedla spotřební daň u benzinu a o 1,80 Kč u nafty. To v lednu vedlo k postupnému zvýšení cen paliv na pumpách. Razantnější navýšení zatím kompenzuje snížení ceny ropy na světových trzích a příznivý kurz dolaru. Podle analytiků ceny pohonných hmot v České republice během roku porostou. Mnozí dopravci proto od začátku února začali zvyšovat jízdné. Podle propočtů ministerstva financí přinesou změny zákona o spotřební dani státu za rok 13,5 miliardy. Část z toho dostanou obce a kraje.

Spotřební daně u vybraných výrobků

Zboží daň do 31. 12. 2003 daň od 1. 1. 2004

Motorové, technické a letecké

benziny bezolovnaté* 10 840 11 840

Motorová nafta a lehké

topné oleje* 8 150 9 950

Těžké topné oleje (Kč/t) 0 472

Zkapalněné ropné plyny

pro pohon motorů (Kč/t) 2 850 3 933

Stlačené plyny pro pohon

motorů (Kč/m 3 ) 0 3 355

Bionafta* 5 624 6 866

Líh (Kč/l) 234 265

Líh v destilátech z

pěstitelského pálení (Kč/l) 95 133

Zdroj: Generální ředitelství cel

*(Kč/1000 l)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný…
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Technologie
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít