Nové šance pro malé podnikatele

07. února 2005, 00:00 - VÍT SMRČKA
07. února 2005, 00:00

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti. Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům.

ENERGETIKA Trh s energiemi prožívá nebývalé změny. Nikdy v minulosti se v tomto odvětví nestalo tolik jako v posledních dvou, třech letech. Jeho proměny přinášejí zajímavé podnikatelské příležitosti.

Do energetiky se nyní přes nové technologie otevírá přístup i malým podnikatelům. Nebudou vlastnit elektrárnu o několika stovkách megawatt, ale mohou provozovat malou vodní či sluneční elektrárnu. Ale patrně již ve velice brzké době také palivový článek na zemní plyn nebo vodík a souběžně s elektřinou mohou dodávat teplo pro sídlištní dům, svou firmu nebo sousedův penzion. Na energetickém trhu se objeví noví obchodníci s elektřinou a plynem. Nemusí to být velké firmy ve velkých administrativních budovách. Budou to i fyzické osoby. Důležité proto bude dobře nakoupit i prodat.

Výrazné změny jsou charakteristické i pro navazující obory na elektroenergetiku a plynárenství. Liberalizace energetického trhu i nástup čistých technologií přinesly nové trendy například i do oboru vytápění. Značně se v posledních letech změnilo vlastnictví výrobců plynových kotlů, do České republiky přišly vyrábět a prodávat kotle hlavní evropští hráči. Tento segment trhu je již výrazně jiný, než byl ještě před několika málo lety. To ovlivňuje i podobu velkých oborových veletrhů. Jeden z nich, Pragotherm, otevírá 9. února brány pro návštěvníky.

Proces změn přitom pokračuje. Padají letité monopoly, po desetiletí neměnné obchodní praxe jsou nahrazovány novými, které odpovídají potřebám současnosti. Poprvé v historii plynárenství si od počátku letošního roku mohou největší firmy zvolit dodavatele zemního plynu. Tempo otevírání trhu s plynem bude rychlejší než u elektřiny. V příštím roce se takzvanými oprávněnými zákazníky pro výběr obchodníka s plynem stanou další firmy a v roce 2007 bude tento trend završen svobodou výběru obchodního partnera pro všechny spotřebitele včetně domácností.

Elektroenergetika otevře trh v příštím roce. Tím ale změny neskončí. Na rozsáhlou expanzi se do zahraničí vydala elektrárenská společnost ČEZ, která posiluje pozici lídra mezi energetickými firmami ve střední Evropě. Nakupuje distribuční společnosti, hledá perspektivní energetické zdroje za dosluhující uhelné elektrárny. Všechny energetické firmy se musí vypořádat se strategií Evropské unie, volající po výrobě čisté a přitom komfortní elektřiny, po zvyšování podílu obnovitelných zdrojů, energetických úsporách a náhradě paliv vyráběných z ropy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít