Nové modely pro Kalugu

18. října 2009, 13:31 - Petr Korbel
18. října 2009, 13:31

Ruský závod Volkswagenu a Škody přechází od pouhé konečné montáže k opravdové výrobě automobilů. Pro příští rok počítá i s modely Yeti a Superb, později přijde nástupce Octavie Tour.

Autor: Jakub Hněvkovský

Závod v ruském městě Kaluga bude příští rok zajišťovat kompletní výrobu vozů Škoda Fabia, Octavia, Superb a Yeti. Podle generálního ředitele společnosti Volkswagen Group Rusko Martina Jahna jsou projekty na úplnou produkci vozů Superb a Yeti už ve finální fázi schvalování.

Ruský závod automobilek Volkswagen a Škoda se dosud zabýval jen konečnou montáží aut z dovezených sad. V současné době přechází na kompletní výrobu, což zahrnuje lisování dílů, svařování, lakování a finální montáž. Prvním vozem, který se v Rusku zkušebně vyrábí, je Škoda Octavia. „Nyní začíná úplná výroba druhého modelu, vozu VW Tiguan,“ doplnil Jahn. Oficiálně bude přechod na kompletní výrobu zahájen 20. října.

**Šance pro místní dodavatele

„Tato změna je důležitá také kvůli tomu, že dává šanci ruským dodavatelům,“ uvedl Jaroslav Černý, mluvčí Škody Auto. Odpadne tak složitá doprava, sníží se materiálové náklady. Navíc jde o splnění slibu vůči ruské vládě, na který byly vázány investiční pobídky.

Rusy dosud oblíbená Octavia Tour se však bude v Kaluze nadále jen montovat (používají se k tomu sady ze závodu ve Vrchlabí). Příští rok má být pro tento typ posledním, a tak by se již přechod na úplnou výrobu nevyplatil. Podle Jahna stále probíhá diskuze, jaký vůz Octavii Tour nahradí. Není úplně vyloučeno, že nástupci budou dva – jeden pro vyspělé trhy, druhý pro chudší země. „Jak se Škoda rozrůstá v různých regionech, mohou vznikat různé varianty, což vyplývá i z toho, že v těch zemích již stojí výrobní závody,“ vysvětluje Jahn. „V každém případě se následník Octavie Tour určený pro ruský trh bude muset montovat v Rusku, jinak by neměl šanci,“ dodává.

Naproti tomu s malými městskými auty značky Škoda, jejichž výroba by se měla rozběhnout za dva roky v Bratislavě, Jahn příliš nepočítá: „Malé městské automobily se hodí spíše pro západní Evropu. Osobně se domnívám, že v Rusku se tento vůz pod značkou Škoda moc prodávat nebude.“ Obdobně v Rusku dopadl i víceúčelový automobil Škoda Roomster.

Těžké dopady krize

Montáž ve společném ruském závodě byla zahájena v listopadu roku 2007, přičemž prvním modelem byla Škoda Octavia. Závod stojí na čtyřsethektarovém pozemku ve městě Kaluga, jež bylo střediskem výroby vojenských raket. Původní plány musely být částečně korigovány kvůli hospodářské krizi, která způsobila, že se v Rusku letos trh meziročně propadá až o padesát procent.

Závod měl koncem letošního roku zaměstnávat až 2500 pracovníků. Ve skutečnosti je jich nyní 1700 a v příštím roce by jich mohlo asi tři sta přibýt. Na celkové produkci aut v Kaluze se Škoda podílí zhruba z poloviny. Veškerá produkce zatím míří výhradně na ruský trh. Na něm nyní houstne konkurence, neboť v době hospodářského růstu si velké množství firem naplánovalo, že tam bude auta montovat a prodávat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít