Nové Boeingy 737 MAX pro Ryanair se zpozdí, aerolinky budou propouštět - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nové Boeingy 737 MAX pro Ryanair se zpozdí, aerolinky budou propouštět

, čtk,
Nové Boeingy 737 MAX pro Ryanair se zpozdí, aerolinky budou propouštět
Zdroj: čtk

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dnes varovala, že kvůli zpoždění dodávky desíti strojů Boeing 737 MAX může zavřít některé základny a snížit stav pilotů i palubního personálu. O interní zprávě aerolinek informovala agentura Reuters.

Desítku letadel 737 MAX měl Boeing dodat v červnu, ale Ryanair je bude mít k dispozici nejdříve v září nebo v říjnu. Irské aerolinky během letní špičky mezi červnem a srpnem dodávky nepřijímají.

Provoz letadel 737 MAX byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách těchto strojů v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. V prosinci se Boeing rozhodl pozastavit výrobu těchto letadel a minulý týden předpověděl, že regulátoři schválí jejich návrat do vzduchu asi v polovině letošního roku.

Ryanair původně počítal s tím, že letos v létě bude mít v letce 58 letounů 737 MAX, ale postupně kvůli problémům společnosti Boeing jejich počet v rozpise snižoval.

Loni v červenci irská letecká společnost uvedla, že má o 500 pilotů více, než potřebuje, k čemuž částečně přispělo zpoždění dodávek strojů 737 MAX.


Byrokracie i umělé překážky. Aerolinky se brání placení náhrad za zpožděné spoje
Šéf Ryanairu Michael O’Leary


Minulý rok pro ni lítalo kolem 5500 pilotů ve 475 letadlech, uvádí výroční zpráva. Ryanair patří k největším zájemcům o řadu MAX, objednal si 210 strojů.

„Požádal jsem náš obchodní tým, aby kvůli snížení počtu letadel toto léto o deset přišel s nějakými návrhy. Doufám, že mi jejich konečnou verzi předloží příští týden,“ uvedl v interní zprávě výkonný ředitel aerolinek Eddie Wilson.

„Učiníme, co bude v našich silách, abychom se vyhnuli zavření jakýchkoli dalších základen. Bude to ale znamenat výpadek nejméně deseti letadel ze stávajících základen, a tak nelze vyloučit propouštění pilotů a palubního personálu,“ dodal.

Marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs dříve v tomto měsíci uvedl, že doufá, že stroje Boeing dodá v březnu anebo v dubnu, ale že to bude záviset na leteckých regulátorech.

Přečtěte si také:

Tučná dividenda: stát si z pražského letiště vezme 1,66 miliardy

Letiště Praha zlepšilo svůj rating na velmi kvalitní se stabilním výhledem

Letiště Karlovy Vary by se mohlo dočkat modernizace. Vyjde na téměř tři čtvrtě miliardy

Berlínské martýrium. Byznysu dochází trpělivost s nekonečnou stavbou letiště