Nová vláda spatřila světlo světa, už čeká jen na požehnání prezidenta

02. srpna 2004, 00:00 - vlk
02. srpna 2004, 00:00

Představitelé koalice, tedy předsedové a další členové vedení stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, dnes konečně podepsali koaliční smlouvu. Odpoledne se proto chystá úřadující šéf nejsilnější parlamentní strany Stanislav Gross na Hrad za prezidentem Václavem Klausem na němž je, aby novou vládu jmenoval.

Představitelé koalice, tedy předsedové a další členové vedení stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, dnes konečně podepsali koaliční smlouvu. Odpoledne se proto chystá úřadující šéf nejsilnější parlamentní strany Stanislav Gross na Hrad za prezidentem Václavem Klausem na němž je, aby novou vládu jmenoval. Dle svých slov se neobává problémů či připomínek od hlavy státu, ačkoliv je zřejmé, že prezident nebude z navrhovaného složení vlády nadšen. Očekává se, že Klaus se bude ještě chtít s některými členy chystané vlády sejít, podle ústavy ale nemá pravomoci k zamítnutí Grossových návrhů. V okamžiku jmenování nové vlády, ale ještě nemá kabinet vyhráno, protože má před sebou povinnost požádat parlament o vyslovení důvěry. Koalice se prý tohoto kroku neobává a plánuje jej na 24.srpna.

Nová vláda čítá, i přes avizované slučování a úspory, o jednoho člena více než Špidlova stávající, tedy 18 křesel pro správu 15 resortů. Premiérově se představí Karel Kühnl jako šéf obrany, Martin Jahn se stane vicepremiérem pro ekonomiku, v křesle ministra vnitra vystřídá novopečeného premiéra František Bublan, resort zdravotnictví obsadí Milada Emmmerová, v čele ministerstva pro místní rozvoj stane Jiří Paroubek a ministrem bez portfeje bude Jiří Bureš. Předseda nejmenší vládní strany povede ministerstvo spravedlnosti, beze změny prošla sestavováním nové vlády ministerstva životního prostředí (Libor Ambrozek), dopravy (Milan Šimonovský, který je zároveň vicepremiérem) a dokonce i zahraničí (Cyril Svoboda), o kterém se neustále vedou diskuse. Na finančním resortu zasedne Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach bude zároveň vicepremiérem i hlavou ministerstva práce, průmysl obsadí Milan Urban, ve školství zůstává Petra Buzková stejně tak jako v kultuře Pavel Dostál. I ministerstvo informatiky zůstává obsazeno stejně a to Vladimírem Mlynářem. Otázkou zatím zůstává resort zemědělství, zde se uvažuje o Jaroslavu Palasovi, ale také o Ladislavu Skopalovi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít