Nová smlouva s Čínou vzbuzuje rozpaky

12. prosince 2005, 00:00 - (tj, ac)
12. prosince 2005, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTICE České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

**ZAHRANIČNÍ INVESTICE

České firmy by mohly mít od příštího roku snadnější přístup ke sjednání investic v Číně. Vláda totiž podepsala smlouvu s asijskými partnery o vzájemné podpoře a ochraně investic. Problém je v tom, že smlouva odporuje pravidlům Evropské unie.

Dohoda s Čínou o podpoře a ochraně investic, kterou minulý týden schválila vláda, má vytvořit příznivější podmínky pro investory obou zemí. Čínská strana se mimo jiné zaručila, že umožní převod všech plateb investora do zahraničí, a to ve volně směnitelné měně bez zbytečného prodlení. „Smlouva je zcela nepochybně pokrokem oproti současnému stavu, je srovnatelná s jinými státy Evropské unie,“ zdůrazňuje premiér Jiří Paroubek.

Hlavním nedostatkem nové smlouvy je ale chybějící článek o základních bezpečnostních zájmech Evropské unie, který prý České republice nezpůsobí vážnější potíže. „Podobné nedostatky má v dohodách s Čínou řada členských zemí Unie,“ míní ministerstvo financí.

Chybějící klauzule umožňuje Unii v případě potřeby pozastavit, omezit nebo přerušit hospodářské vztahy s Čínou. Samotná Evropská komise tvrdí, že pokud smlouva plně neodpovídá pravidlům EU, měla by ji česká vláda předělat. „Povinností České republiky jako nového člena je sladit všechny mezinárodní dohody s unijním právem. Komise to bude sledovat, aby zajistila slučitelnost s právem a politikou Unie,“ tvrdí mluvčí komise Peter Power. Ministerstvo financí také tvrdí, že právo Unie má před dohodou stejně přednost. Takže neúplný text, který je v rozporu se závazky vyplývajícími z členství, problémy nezpůsobí. „Ve vztahu k závazkům, které má Česko vůči Unii, proto sjednáním této dohody nevznikne žádný rozpor,“ říká mluvčí tohoto rezortu Marek Zeman.

Dodává, že ve srovnání s novou česko-čínskou dohodou je úroveň nekompatibility podobných dohod dalších států s komunitárním právem mnohem vyšší. Rozsáhlejší je prý i nevýhodnost některých ustanovení. Zeman nepovažuje za problém ani to, že převody peněz z Číny do zahraničí musí schválit čínská vláda.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít