Nová šance pro developery

13. září 2007, 14:59 - Tereza Regnerová
13. září 2007, 14:59

Magistrát moravskoslezské metropole uvolňuje další pozemky v centru města

Zájem o Ostravu roste. Developeři, nasyceni pražským i brněnským trhem, hromadně směřují do moravskoslezské metropole. Díky oživení průmyslu a zahraničním investorům, kteří v loňském roce přinesli do celého kraje investice v hodnotě 54 miliard korun, zažívá místní výstavba ve všech nemovitostních sektorech rozkvět. Nejen rozsáhlý projekt Karolina, jenž rozpoutal vlnu nových investičních příležitostí ze strany tuzemských i zahraničních developerů, má přispět k proměně tohoto původně průmyslového města. Ostravský magistrát, který hospodaří s více než čtyřmi tisíci pozemky v hodnotě přes tři miliardy korun a asi se čtyřmi sty budovami téže částky se rozhodl jednotlivé lokality postupně nabízet k prodeji. „Náš přístup je postaven na spolupráci se soukromými investory. Město samo o sobě nemá a ani nemůže mít ambice vstupovat do projektů, v nichž by suplovalo soukromý kapitál a snažilo se konkurovat jednotlivým developerům. Co naopak můžeme a musíme udělat, je vytypovat vhodné pozemky či nemovitosti a po diskusi s obyvateli definovat, co má v té které lokalitě vyrůst,“ říká náměstek primátora Ostravy Lukáš Ženatý.

Prostor pro inovaci.

V nejbližší době se ostravští radní chystají rozprodat pozemky na náměstí Dr. E. Beneše v centrální části města. Jejich záměr musejí ještě schválit zastupitelé. Chystaná zástavba má dotvořit systém okolních ulic a přispět k oživení centra Ostravy. Představuje prostor, na kterém kdysi stával Německý dům s divadelním sálem, jenž byl poškozen na konci druhé světové války a následně zbourán.Vzniklou proluku, vymezenou blokem módního domu Ostravica a hotelovým objektem Imperiál, místní občané vnímají spíše jako park než stavební pozemek. Zájem developerů o tuto lokalitu byl registrován již několik let, ale zástavbu blokovaly podmínky regulačního plánu daného území, které neumožňovaly hromadně prodávat větší části nabízených pozemků. V současné době míří do zastupitelstva záměr prodeje pozemků, který má být rozhodnut v polovině září.

Souboj o území.

Plocha na náměstí Dr. E. Beneše je podle změněného plánu územního plánu vhodná pro stavbu nemovitosti multifunkčního charakteru. Cena za metr čtvereční by měla přesáhnout sedm tisíc korun. Ostravský primátor Petr Kajnar uvedl, že o prodeji by neměla rozhodovat pouze nejvyšší nabídnutá cena zájemce. Důležitou roli při výběru bude zastávat i zamýšlený účel objektu a jeho estetická stránka. Město nejdříve pozemky prodá a pak bude nového majitele kontrolovat, zda na nich staví to, na čem se dohodli. Už teď se o plochu vážně zajímá devět developerů, mezi něž například patří Sekyra Group, CTP Invest či Skanska CZ. Zájem o území projevili i vlastníci sousedních nemovitosti, kteří chtějí území dotvořit pro své potřeby - společnost Orco, jíž patří přilehlá budova hotelu Imperiál, a majitelé módního domu Ostravica. Radní předpokládají, že do konce října, kdy se zájemci mohou hlásit, se jejich počet ještě rozroste.

Probouzející se Ostrava.

„Zájem je veliký a stále se zvyšuje. Ostrava nabízí poměrně rozsáhlé lokality, které by bylo možné zastavit,“ říká Ženatý. A dodává, že je v zájmu města udržet si pozornost investorů a urychleně reagovat na jejich požadavky. V rámci soutěže o pozemky prodávané městem Ostrava vytvořila Skanska CZ společně se S. P. I. Holdings společnost C21, která se bude koncentrovat na Ostravu. „Chceme být přítomni v podstatně větším množství projektů. Magistrát v nejbližší době bude nabízet zhruba deset velmi strategických lokalit, budeme se velmi pravděpodobně ucházet o dvě, protože je považujeme z urbanistického hlediska za nejvýraznější,“ uvedl Petr Fanta, výkonný ředitel divize Project Development společnosti Skanska CZ. Vedle prostoru dnešního náměstí Dr. E. Beneše má společnost také zájem o výstavbu bytů na Černé louce. Do budoucna plánuje Skanska CZ ucházet se i o další nabízené pozemky a postupně rozšiřovat expanzi na ostravském trhu. Ten Fanta považuje za velmi perspektivní zejména díky faktu, že město dlouhou dobu čekalo na modernizaci a urbanizaci, což paradoxně přineslo své výhody. „Ostrava nyní může do řady projektů jít poučena z toho, co se jinde nepodařilo nebo skončilo problematickým výsledkem. Pro nás je velmi zásadní fakt, že ostravský magistrát nechce jenom prodávat strategické pozemky, ale také vidět, co který developer míní s konkrétním místem udělat. Chce užitek pro město, a nikoli pouze pro jeho pokladnu,“dodává Fanta.

Ve hře jsou i brownfieldy.

Během letošního podzimu chystá Ostrava prodej několika lukrativních pozemků, které jsou určené pro všechny typy nemovitostního sektoru. Mezi nimi jsou zmiňovaná Černá louka o rozloze dvou hektarů, nacházející se tři sta metrů od náměstí Dr. E. Beneše, rozsáhlý pozemek v Porubě, jehož 25 hektarů je rovněž určeno pro rezidenční účely. Volný je také pozemek po bývalém stadionu Josefa Kotase na jednom z klíčových příjezdů do centra města. Vedle celé řady proluk přímo v jádru města a dalších pozemků se ve městě vyskytuje přes 30 čtverečných kilometrů takzvaných brownfieldů, území, kde dříve byla průmyslová výroba a na němž by radnice ráda viděla nová logistická, obchodní a administrativní centra, nebo i zázemí pro lehký průmysl. „Vrátit těmto lokalitám rozumné využití bude v mnoha případech složité. Brownfieldů je u nás několik druhů a mají rozdílné typy vlastníků, městu patří jen zlomek z nich. Přesto jsou brownfieldy jednou z priorit města. Chceme si na nich v podmínkách České republiky ověřit v zahraničí funkční systém spolupráce města a soukromých investorů či vlastníků,“ říká Ženatý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít