Nová kořist pro investory přichází

27. srpna 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
27. srpna 2007, 00:00

KAPITÁLOVÉ TRHY Investoři, kteří touží po nových akciích, brzy dostanou novou kořist. Letošní rok považují totiž analytici za zlomový, na podzim by mělo pražskou burzu obohatit devět primárních emisí akcií nových firem. Světové burzy zažívají v oblasti vstupu nových firem nejaktivnější období za posledních pět let.

KAPITÁLOVÉ TRHY Investoři, kteří touží po nových akciích, brzy dostanou novou kořist. Letošní rok považují totiž analytici za zlomový, na podzim by mělo pražskou burzu obohatit devět primárních emisí akcií nových firem.

Světové burzy zažívají v oblasti vstupu nových firem nejaktivnější období za posledních pět let. Podle aktuální čtvrtletní zprávy společnosti Ernst & Young padají rekordní čísla jak u počtu nových primárních emisí akcií (IPO), tak objemu získaného kapitálu - celkem 531 primárních úpisů v objemu 88 miliard dolarů.

Upsaný kapitál přitom vzrostl o 42 procent v porovnání se stejným obdobím loňského roku a oproti prvnímu čtvrtletí 2007 dokonce o 144 procent. Prim hrají nově vznikající trhy Brazílie, Ruska, Indie a Číny. Jen v těchto zemích proběhlo 90 primárních emisí v hodnotě 35 miliard dolarů. Čtyři z pěti největších nabídek emisí se uskutečnily právě zde.

„Jednotlivé trhy s cennými papíry jsou stále likvidnější, lépe regulované a modernější. To vede ke vzniku velkého počtu finančních center světové úrovně a k silnému nárůstu velkých emisí na domácích burzách - z dvaceti největších světových primárních úpisů akcií ve druhém čtvrtletí se pouze tři společnosti rozhodly neprovádět kotaci na domácím trhu,“ říká Vladislav Severa, partner divize transakčního poradenství Ernst & Young.

ŠTĚSTÍ PŘIJDE NA PODZIM

Optimistická nálada v oblasti primárního úpisu akcií, tedy prvního uvedení firmy na veřejný trh, přichází podle analytiků i do Česka. „Letošní rok považujeme za zlomový, na podzim by mělo na pražskou burzu přijít až devět nových primárních emisí,“ říká výkonný ředitel Patria Finance Tomáš Klápště.

„Cílem primárního úpisu akcií je v první řadě získání dodatečného kapitálu, který slouží firmě k financování vývoje nových produktů, akvizici nových firem, zahraniční expanzi nebo zvýšení tržního podílu,“ vysvětluje ředitel Patrie Petr Formánek. Touto cestou lze získat nový kapitál bez ztráty manažerské kontroly.

Anonymní investoři, kteří nakoupí na burze akcie firmy, totiž nemají zájem firmu kontrolovat, ale pouze se podílet na jejím růstu, kdežto strategický nebo i finanční investor se chce podílet na strategických rozhodnutích firmy například přes členství v dozorčí radě.

Jaké firmy mohou reálně zvažovat získání nového kapitálu cestou IPO? Podle Formánka musí jít o vysoce růstové firmy s jasným majetkovým uspořádáním, objem emise může začínat na úrovni jedné miliardy korun i méně.

Mezi významné důvody pro primární emisi akcií patří podle něho i posílení dobrého jména společnosti. Informační povinnost a dozor příslušných bankovních orgánů nad společností kotovanou na burze vzbuzuje obvykle větší důvěru.

Ocenění firem na veřejných trzích přes cenu jejich akcií na burze je podle Formánka dlouhodobě vyšší než v případě prodeje jednomu finančnímu investorovi. Prostřednictvím IPO tak lze realizovat i prodej celé firmy. Podnik zajištěný vyšší mírou vlastního kapitálu získaného i prostřednictvím IPO navíc snáz dosáhne na úvěry za výhodnějších podmínek.

VGP: UVAŽUJEME O TOM

Generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic nedávno odhadl počet letošních nových IPO na pět. Zatím avizovaný je vstup energetického koncernu OKD a sítě autobazarů AAA Auto. Spekuluje se i o společnosti Home Credit a České pojišťovně, o několika developerech.

Jednou z firem, která reálně uvažuje o primárním vstupu na českou burzu, je VGP. „Zvažujeme několik možností, jak se dál financovat, jednou z nich je i primární úpis našich akcií na veřejném trhu. V takovém případě bychom zcela jistě volili pro umístění českou burzu, protože na českém trhu jsme poměrně hodně známí,“ potvrzuje Jan Van Geet, generální ředitel společnosti. „Chceme si jít na burzu pro nový kapitál, neprodávat vlastní akcie. Objem emise musí být takový, abychom dokázali naplnit byznys plán příštích let,“ dodal.

V PLÁNU JSOU TŘI MILIARDY

„Na pražské burze je velký zájem o investování do dobrých firem s potenciálem velkého růstu. Přitom nové tituly na ni zatím přicházejí pomalu a v malém počtu,“ upozorňuje Van Geet. „Já osobně vnímám pražskou burzu stejně jako ostatní mezinárodní burzy, má myslím po Evropě vysoký rating. Vzhledem k tomu, že pocházím z Belgie a znám tamní prostředí, současně bych chtěl kotovat naše akcie i v Bruselu na burze,“ dodává.

Společnost VGP stavby projektuje, staví a pronajímá logistické areály a semi-industriální parky v regionu střední a východní Evropy. V České republice postavila a pronajímá například Blue Park a Green Park v Praze-Letňanech či administrativní komplex Green Tower v Praze-Stodůlkách.

Od loňského roku realizuje výstavbu jednoho z největších logistických parků v České republice s názvem VGP Park Horní Počernice. Celková výše investice do vybudování parku na pozemku o rozloze zhruba sto hektarů přesáhne tři miliardy korun. Firmu vlastní tři lidé - kromě Van Geeta ještě jeho dlouhodobý kapitálový partner a český architekt Jan Procházka.

„Strategickým cílem společnosti je stát se v horizontu pěti let jedním z lídrů trhu logistických a semi-industriálních parků v regionu střední a východní Evropy,“ tvrdí Van Geet. V letošním roce plánuje VGP investice ve výši 120 milionů eur (přes tři miliardy korun) na výstavbu průmyslových areálů o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních. Toto tempo investic si chce udržet i v následujících pěti letech.

REKORDY NA SVĚTOVÝCH BURZÁCH

* V počtu kotovaných primárních veřejných emisí podle objemu získaného kapitálu obsadily první tři místa Londýnská burza cenných papírů (dokázala přilákat 17 procent celosvětově získaného kapitálu), Burza cenných papírů v Hongkongu (získala 14 procent celkového kapitálu) a Newyorská burza cenných papírů.

* Na seznamu dvaceti největších veřejných emisí ve druhém čtvrtletí dominují finanční společnosti, kam směřovala třetina celkového objemu získaného kapitálu, a společnosti působící ve zpracovatelském průmyslu se 14 procenty. Třetí v pořadí byly realitní společnosti s12 procenty.

* Společnosti v Brazílii získaly 5,4 miliardy amerických dolarů v rámci dvaceti veřejných emisí.

* Indické společnosti uskutečnily dvacet primárních úpisů a získaly kapitál ve výši 2,4 miliardy amerických dolarů.

* V rámci Evropy stálo na prvním místě žebříčku Rusko se získaným kapitálem o objemu 11,7 miliardy USD následované Německem (4,1 mld. USD), Velkou Británií (3,6 mld. USD), Itálií (2,9 mld. USD) a Španělskem (2,5 mld. USD).

* Podle počtu obchodů stála v čele evropské tabulky Velká Británie s 25 emisemi následovaná Francií (15), Polskem (15), Německem (13) a Itálií (11).

Pramen:Ernst & Young ¨

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít