Nová kauza lehké topné oleje?

19. února 2007, 00:00 - PETR HAVEL
19. února 2007, 00:00

BIOLÍH V BENZINUPřimíchávání biolihu do pohonných hmot nemá stanovena jasná pravidla. Současná legislativa se omezuje pouze na průměrný obsah biosložky. Podle některých odborníků se tak otevírají vrátka k nové kauze lehké topné oleje.Vlétě by mělo začít povinné přidávání biolihu do benzinu.

BIOLÍH V BENZINU Přimíchávání biolihu do pohonných hmot nemá stanovena jasná pravidla. Současná legislativa se omezuje pouze na průměrný obsah biosložky. Podle některých odborníků se tak otevírají vrátka k nové kauze lehké topné oleje.

Vlétě by mělo začít povinné přidávání biolihu do benzinu. Oproti původním plánům se však nebude jednat o plošné přidávání biosložky. Podle současné unijní legislativy totiž nesmí být podíl biolihu striktně stanoven a může kolísat od nuly do maximálně pěti procent. Distributoři biobenzinu pouze musí za určité období prokázat průměrný podíl biosložky ve výši dvou procent.

Právě kvůli vágně stanovenému podílu biolihu a tedy i obtížné kontrole hrozí, že se s ním začne obchodovat na černo. Líh v palivech totiž oproti tomu potravinářskému podléhá jinému zdanění. Podle některých odborníků se tak otevírají vrátka k nové kauze lehké teplé oleje.

Zpracovatelé to však rozhodně odmítají. „Při výrobě biolihu k pohonným účelům se například používají enzymy, které jsou v potravinářské výrobě zakázány. Navíc je bioetanol k palivářským účelům denaturován například přídavkem benzinu,“ tvrdí předseda Unie destilátorů Václav Šitner. A kromě toho je u bioetanolu do paliv povolen zvýšený obsah vyšších alkoholů oproti bezvodému lihu k potravinářským účelům.

ÚČETNÍ ČACHRY S DENATURACÍ?

Denaturovaný biolíh není k výrobě destilátů možné použít. Ropné látky totiž zanechávají nepříjemný zápach a alkohol z něj vyrobený může být podle šéfa Unie i nebezpečný. Benzin lze sice podle jeho slov z denaturovaného lihu opět oddělit, například s pomocí enzymů, které na sebe váží ropné látky, nebo v destilační stanici. „Samo o sobě je to ale komplikace a nepředpokládám, že by se do toho někdo pouštěl,“ myslí si Šitner.

Problémem ovšem může být, že k denaturaci biolihu dochází v praxi až při jeho expedici. Pokud tedy někdo úmyslně biolíh v této fázi „neobohatí“, ale v dokumentaci o pohybu zboží bude uvedeno, že jde o denaturovaný líh, může vzniknout problém. „Přesuny lihu nejsou sledovány, takže když tam někdo benzin nedá, příjemce může mít k dispozici v potravinářství využitelný líh,“ říká Šitner.

„ŠANCE“ SPÍŠE PRO MALÉ LIHOVARY

Podle Otakara Moťky, šéfa lihovaru Vrdy, je zneužití palivářského bilolihu ve velkých lihovarech prakticky vyloučeno. „V každém lihovaru, kde se vyrábí pitný líh, existuje pět kolon k tomu, aby se líh zbavil všech zápachů a příměsí, které jej činí nepoživatelným. Jinak by po něm konzumenti oslepli,“ zdůrazňuje Moťka. Při výrobě biolihu k palivovým účelům přitom stačí podle jeho údajů kolony dvě.

Kromě toho jsou velké lihovary pod permanentní kontrolou celníků. „Nedovedu si představit, že by podniky, které investovaly do výroby biolihu obrovské peníze, riskovaly vysoké pokuty,“ říká Moťka. Riziko možného zneužití nicméně vidí u malých drobných lihovarů a pálenic, které často obsluhuje jeden člověk.

DO ROKA A DO DNE

Systém nezávazného podílu biolihu v pohonných hmotách nicméně nebude mít podle všeho dlouhého trvání. Znalci evropské legislativy tvrdí, že na plošné přimíchávání biosložek do benzinu a nafty by mohla být Evropská unie připravena již v příštím roce. Ambiciózní plán, který na nedávném mezinárodním potravinářském veletrhu Grüne Woche v Berlíně představila eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová, počítá totiž s neustálým nárůstem podílů biokomponentů v pohonných hmotách. Do roku 2020 by to mělo být již deset procent. Problém je, že na rozdíl od obvyklých informací o povinnostech zavádět biopaliva v určitém konkrétním podílu má v současné době apel Bruselu jen doporučující charakter.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít