Nepřehlédněte

ilustrační foto

Jak ukrást firmu?

Ilustrační foto

Příliš vysoká laťka. Čistý zisk bank klesl letos o 400 milionů

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová: Dohoda zemí EU na migraci bude složitá

Nová hrozba pro přenosové sítě. Využití klimatizace v Evropě výrazně vzroste

01. září 2017, 12:34  -  frn
01. září 2017, 12:34

V jižní Evropě dojde k vyšší spotřebě elektrické energie kvůli klimatizacím, v severní Evropě by měla spotřeba elektřiny do období 2080 až 2099 klesnout. Nároky na přenosové soustavy během denní špičky budou vyšší, uvádí vědci z institutu pro výzkum dopadů změn klimatu v Postupimi.

S předpokládaným oteplováním planety bude v některých oblastech stoupat také spotřeba elektrické energie. V Evropě to bude platit zejména pro země na jihu kontinentu, což bude způsobeno využíváním klimatizací. Naopak na severu by měla poptávka po elektřině klesat.

Vyplývá to z projekcí vědců Institutu pro výzkum klimatických změn v Postupimi. Změny budou vyžadovat větší nároky na distribuci elektřiny po Evropě a na integraci přenosových soustav, jež budou muset reagovat na nárůst objemu elektřiny z obnovitelných zdrojů.


Výměna zelené elektřiny mezi Norskem a Německem:

Zelená rovnováha. Mezi Německem a Norskem poteče energie obřím kabelem


„Obnovitelné energie jsou stále více časově i místně proměnlivé a jejich vliv můžete ovlivnit zvýšením kapacity rozvodné sítě,“ řekl Anders Levermann, profesor dynamiky klimatického systému v Postupimi, jenž je jedním z autorů studie. Na ní se podíleli i kolegové z kalifornské univerzity v Berkeley.

Vědci srovnali údaje z let 2006 až 2012 v 35 evropských zemích a zveřejnili projekci spotřeby elektřiny během denní špičky do období 2080 až 2099 s ohledem na změny klimatu. Modely rozdělili také podle toho, zda bude Evropa naplňovat klimatické cíle podle pařížské dohody, nebo ne.

Projekce spotřeby elektřiny v Evropě:

Pokud by státy nečinily žádná opatření, k největšímu průměrnému zvýšení spotřeby elektřiny během špičky by došlo v Portugalsku, Španělsku nebo Srbsku (až o 7,7 procenta), naopak k významnému snížení by došlo ve Skandinávii, ve Švédsku a Norsku (mezi 4 a 5 procenty).

Celkový dopad na Evropu by měl být podle vědců nulový, ale dojde k výrazné polarizaci spotřeby mezi severem a jihem. To bude mít významné důsledky pro přenosovou infrastrukturu, navrhování energetické účinnosti a skladovací kapacity energie.

Důvodem má být využívání klimatizací na jihu, zatímco na severu bude pokles pravděpodobně způsobem tím, že vytápění v zimě není ve větším měřítku spojeno s používáním elektrické energie.


Jak se vyvíjí cena elektřiny pro české spotřebitele?

Dobře pro ČEZ, špatně pro spotřebitele. Cena elektřiny na burze strmě roste


Lucas Davis z University of California v Berkeley tvrdí, že výzkum je užitečný pro plánování evropské energetické infrastruktury. Faktor používání klimatizace je podle něj klíčový pro spotřebu elektřiny během horkých dnů.

„Autoři dospěli k tomu, že velký nárůst spotřeby elektřiny nastane během horkých dnů. Pokud by k tomu došlo už zítra, přenosový systém nebude připraven,“ řekl pro Guardian odborník na ekonomické aspekty energetiky.

Nárůst používání klimatizací je přitom podle něj nejvíce podceňovaným faktorem při debatě o klimatických změnách. Chybí zejména opatření zlepšující tepelnou izolaci domů a také zlepšující energetickou efektivitu klimatizace.

„Klimatizace je skvělá. Nechtěl bych žít v Houstonu, Miami nebo Phoenixu bez klimatizace. Ale přináší to ohromný tlak na naše elektrické systémy a vede to k emisím miliard tun oxidu uhličitého ročně,“ zdůraznil.

Klimatizace v ČR
Využívání klimatizací v domácnostech se v Česku zatím na spotřebě elektrické energie projevuje minimálně, v řádu desetin procent. V roce 2015 to bylo 0,4 procenta spotřeby elektřiny českých domácností, vyplývá z dat ČSÚ. Nejvíce domácnosti elektřinu využívají na osvětlení a spotřebiče (40,6 procenta), ohřev vody (20,4 procenta), vaření (16,5 procenta) a topení (14,3 procenta).

Ve světě bude pokračovat rozšiřování používání klimatizace, zejména se to očekává v následujících letech v Číně. Každým rokem se tu prodává 60 milionů klimatizací, což je osmkrát více než ve Spojených státech.

Také v Indii, Brazílii a Indonésii má růst prodej klimatizací o 15 procent ročně, předpokládají vědci z Berkeley. Do roku 2060 by celosvětově spotřeba elektrické energie na ochlazování měla překročit spotřebu elektřiny pro vytápění.

Dále čtěte:

Zvrácený trh s elektřinou: nejlevnější je v Dánsku, jeho obyvatelé ale platí nejvíc

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent

Servery místo topení. Drážďanský startup chce vytápět i mrakodrapySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 3.67

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zdražil vám dodavatel elektřinu? Máte právo bezplatně odejít
Na co si dát pozor při pojištění auta před cestou do zahraničí
Co obnáší práce finančního poradce? Doba prodejová skončila
Konstantní symboly: co který znamená a proč je už nepotřebujeme?
V práci se řeší problémy v kuchyňce. Začátek konce
Auta
Retro: Mazda RX-7 je mezi sportovními auty unikát už 40 let
Dacia jako ojetina: Kterou chtít, kterou nebrat a jak nakupovat?
Abt přidal pětiválci v Audi RS3 dalších 100 koní. Teď už jich má 500
Sedm slepých uliček automobilového vývoje: Tudy ne, přátelé
Ford Focus bude „číst“ silnici a vyhlazovat díry pomocí adaptivních tlumičů
Technologie
Nvidia používá umělou inteligenci pro zvýšení snímkové frekvence videa
Český fotbal uvidíte už jen za peníze. O2 TV získala práva na kompletní českou fotbalovou ligu
Třetí multiplex DVB-T2 pokrývá již 85 % populace
Alza otevírá druhou prodejnu bez prodavačů. Chystá už i třetí
Co je uvnitř 144Hz 4K monitorů s G-Sync HDR? Aktivní chlazení, FPGA, 4:2:2 barvy
Hry pro příležitostné hráče