Noty i komín - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Noty i komín

, Kateřina Menzelová,
Noty i komín
Zdroj: Euro.cz

V čem se liší rezidenční projekty od administrativních?

Nejprestižnější realitní soutěž v Česku, Best of Realty, přinesla zajímavé srovnání. Kvalitativní hodnota projektů se liší podle toho, zda se jedná o rezidenční anebo administrativní prostory. Kategorie bytových projektů byla podobně jako dva předešlé roky obsazena nejpočetněji, 17 projekty. „Z tohoto velkého množství se vyčlenily dva, které v obou kolech hlasování jasně vítězily. Nutno říci, že zaslouženě. Kvalitou totiž o několik poschodí převyšují standard českého trhu a jsou plně srovnatelné se špičkovou zahraniční produkcí. To vede k zamyšlení, proč je standard českého rezidenčního trhu položen tak nízko,“ říká Kamil Kosman, předseda poroty. Dvěma zmiňovanými projekty jsou bytová vila Mrázovka a bytový projekt Na Hřebenkách.
Naopak z další nabité kategorie – nových administrativních center – byla patrná spíše vysoká kvalita. „Z osmi velmi kvalitních nominovaných projektů postoupily první tři překvapivě hladce,“ konstatuje Kosman.
Celkově bylo do soutěže přihlášeno 37 projektů (kompletní žebříček přinesl týdeník EURO v čísle 45/2004). Vůdčími kritérii pro rozhodování poroty byly výběr lokality, urbanistické a architektonické řešení, kvalita realizace a zejména úspěšnost na realitním trhu.
Podobně jako předešlé roky uspěly především pražské objekty, z mimopražských bodovala pouze nákupní centra a Marina Lipno, která získala zvláštní cenu poroty.

Bytová vila Mrázkovka
Vítěz mezi rezidenčními projekty byl oceněn hlavně za výběr lokality a inovativní návrh. Developer – společnost V-Invest – umístil vilový dům do bezprostřední blízkosti parku Santoška v Praze 5. Vila má celkem sedm nadzemních podlaží s jedenácti byty, které jsou již rozprodány. Autorem architektonického návrhu je studio DaM.

The Park
„Na zdařilém urbanistickém konceptu je zřejmé, že je možné realizovat stavbu, která je ekonomicky úspěšná a zároveň reprezentuje vysokou kvalitu architektonického zpracování,“ konstatovala porota.
Projekt The Park umístil developer, společnost AIG/Lincoln, na pražský Chodov u dálnice D1. Celý komplex by měl zabírat plochu přibližně 200 tisíc metrů čtverečních. V současné době je dokončena přibližně desetina z projektu. Developer hodlá další výstavbu uzpůsobit poptávce.
Architektonické řešení vzniklo v kanceláři Cigler Marani Architects. Administrativní prostory jsou umístěny v parku s lavičkami a umělými jezírky. V komplexu vyrostou vedle kanceláří také hotel, fitness centra, restaurace a kavárny.

Kotelna
Na tomto projektu ocenila porota jeho příspěvek k obnově industriální části Karlína. Zároveň vyzdvihla využití průmyslové architektury jako moderního administrativního centra.
Společnost Real Estate Karlín Group přeměnila bývalou kotelnu z poloviny 19. století v Pernerově ulici na kancelářský objekt. Autorem návrhu byl italský architekt Claudio Silvestrin. Ten spojil industriální exteriér s minimalistickým pojetím interiéru, vytvořil moderní otevřený pracovní prostor a využil původních prvků, mezi nimiž je nepřehlédnutelný tovární komín.

Olympia Centrum Plzeň
S 54 tisíci metry čtverečními je plzeňská Olympia pátým největším obchodním centrem v Česku. Projekt byl oceněn především za zajímavý design fasády. Podoba centra navazuje na historickou průmyslovou výstavbu v Plzni. Návštěvníci mají dojem, že nakupují v rozsáhlém průmyslovém komplexu z počátku 20. století.
Náklady na výstavbu Olympie dosáhly 1,3 miliardy korun. Investory byly společnosti AM Development a Royal Ahold.

Hotel Aria
Luxusní hotel Aria v ulici Tržiště v Praze na Malé Straně vznikl v prostorách bývalého divadla, které později sloužily jako tiskárna. Aria je koncipována jako hudební hotel. Má čtyři patra a každé je věnováno jinému žánru. Je zde patro klasické, operní, jazzové i současné hudby.
Architekty návrhu jsou Rocca Magnoli a Lorenzo Carmellini, kteří se proslavili spoluprací s legendou světové módy Giannim Versacem. Jednotlivé pokoje jsou vybaveny tematickými CD, knihami i uměleckými díly. Mozaikové noty provázejí hotelové hosty od vstupu do budovy přes prosklenou halu až k brance z tepaného železa, která vede do zimní zahrady.

Marina Lipno
Zvláštní cenu poroty získala společnost Marina Lipno Resort za development rekreačního parku a jeho prosazení na mezinárodním trhu zařízení pro volný čas. Marinu Lipno na okraji vesnice Lipno nad Vltavou tvoří 246 luxusních apartmánů. Zájemci si mohou vybrat od malého studia až po patrové prostory s pěti ložnicemi. Tři čtvrtiny klientely Mariny Lipno tvoří Holanďané. Návštěvníci mohou volný čas v areálu trávit jízdou na kole, jachtingem nebo potápěním. K dispozici je také bazén s výhledem na Lipenskou přehradu. Ulice komplexu kříží umělý kanál s mostky připomínající amsterodamskou scenerii.

Evan Z. Lazar
Lazar získal Cenu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí. Je jedním z nejvýznamnějších expertů na právo v oboru nemovitostí. Jeho jméno zmiňuje i encyklopedie The World´s Leading Lawyers 2003. V žebříčku Chambers Global byl vyhodnocen jako nejlepší realitní právník v České republice.
Počátkem letošního roku přešel z advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges do Salans, což je bývalá pražská kancelář Altheimer & Grey.

Bytový dům Nedvědovo náměstí
Cenu čtenářů týdeníku EURO, měsíčníku Realit, webové stránky Stavební fórum a serveru Peníze.cz, která byla udělena letos poprvé, získal bytový dům na Nedvědově náměstí v pražském Podolí společnosti AT Development. Autorem architektonického návrhu je studio Šafer Hájek Architekti. Rezidenční projekt zahrnuje šedesát bytů, všechny jsou již rozprodány.