NOTES

16. února 2004, 00:00 - (em, čtk)
16. února 2004, 00:00

Poslanci definitivně rozhodli, že provozovatelé bezcelních obchodů v tuzemsku nemusí platit daň z přidané hodnoty. Bezcelní obchody na silničních hraničních přechodech tak mohou prodávat zboží bez spotřební daně a bez DPH ještě do konce března, na letištích a palubách letadel ještě o měsíc déle.

DUTY FREE SHOPY NEMUSÍ PLATIT DPH Poslanci definitivně rozhodli, že provozovatelé bezcelních obchodů v tuzemsku nemusí platit daň z přidané hodnoty. Bezcelní obchody na silničních hraničních přechodech tak mohou prodávat zboží bez spotřební daně a bez DPH ještě do konce března, na letištích a palubách letadel ještě o měsíc déle. Poslanci schválili novelu zákona o silniční dani, kde je paragraf o odpuštění DPH pro tyto obchody zařazený. Pro státní pokladnu to znamená, že provozovatelé duty free shopů neodvedou DPH ve výši sto až čtyři sta milionů korun. Majitelé bezcelních obchodů přitom s přijetím novely počítali.

POLICII POSÍLÍ FINANČNÍ DETEKTIVOVÉ

Více než 250 příslušníků finanční policie se od července zaměří na potírání nejzávažnější daňové kriminality a celních úniků. Návrh ministra vnitra a ministra financí podpořila vláda. Specializovaný policejní útvar má pomoci bojovat se šedou ekonomikou, což vláda pokládá za důležitou součást druhé fáze reformy veřejných financí.

ŠKROMACH CHCE OMEZIT PRÁCI CIZINCŮ Získat živnostenské oprávnění pro podnikání v České republice by mělo být podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha v budoucnu pro cizince složitější. Cizinci by nejprve měli získat povolení k pobytu a teprve potom živnostenské oprávnění. V tuzemsku dnes podniká na živnostenský list přes 60 000 cizinců. Většina z nich pracuje ve stavebnictví či v obchodu a pohostinství. Stavařům však nepřipadá dnešní situace nijak škodlivá v tom smyslu, že by omezovala domácí pracovníky. V České republice není o stavařské profese zájem, mladí lidé se nechtějí na stavaře vyučit. Nicméně i stavební firmy považují získání živnostenského listu pro cizince za příliš snadné.

NOVELA ZEMĚDĚLSKÉHO ZÁKONA PROŠLA

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto prezidenta republiky Václava Klause u novely zemědělského zákona. Novela má zavést přísnější podmínky pro podnikání v zemědělství. To se ale prezidentovi nelíbilo. Sněmovnou stanovené podmínky podle něj znamenají omezení vstupu do odvětví a jsou nepřiměřené a neodůvodnitelné. Po vstupu České republiky do Evropské unie mají podle nového zákona lidé, kteří chtějí podnikat v zemědělství, prokazovat svou bezúhonnost a odbornou způsobilost. Ministr zemědělství Jaroslav Palas ale prohlásil, že chce pro zemědělce v podstatě stejné podmínky, jako plynou pro podnikatele ze živnostenského zákona.

NEDOPLATKY DANÍ LONI KLESLY Daňové nedoplatky loni poprvé v historii ČR klesly. Jejich celková výše evidovaná finančními a celními úřady se ke konci loňského roku snížila o 1,7 miliardy na 109,2 miliardy korun. Důvodem poklesu nedoplatků byl podle ministerstva financí zejména účinnější výběr daně z přidané hodnoty a daně z příjmu právnických osob. O více než 300 milionů korun se nedoplatky snížily také kvůli jednorázovému prominutí penále v loňském roce. Daňové pohledávky naopak mírně vzrostly u daně z příjmů fyzických osob. Stát na této dani vybral více peněz a úměrně tomu prý rostly i nezaplacené částky.

NEZISKOVÉ ORGANIZACE ČEKAJÍ ZMĚNY Některé zdroje peněz, na které se až dosud neziskové organizace spoléhaly, postupně vysychají. Náhradním pramenem mohou být peníze z evropských fondů. Jenže existují nejméně tři překážky. Na projekty si budou muset organizace sehnat určitý podíl vlastních prostředků. Problémem by mohlo být také zpětné vyplácení na už provedený projekt. Malé projekty nemusejí mít šanci, že se do některých programů vůbec vejdou.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ JE ZATÍM NASYCENO

Lidé kvůli snížení státní podpory přestali uzavírat nové smlouvy se stavebními spořitelnami. U některých spořitelen se počet nově uzavřených smluv v lednu meziročně snížil až o 85 procent. Většina zájemců o stavební spoření uzavřela smlouvy do konce loňského roku, aby si zajistila státní podporu ve výši 4500 Kč namísto současných 3000 Kč. Stavební spoření má uzavřeno již 6,5 milionu Čechů. Stavební spořitelny se nyní budou orientovat především na stavební úvěry.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít