Nostalgie po atomu: německé jádro bylo nejlepší, říká šéf odstavené elektrárny - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nostalgie po atomu: německé jádro bylo nejlepší, říká šéf odstavené elektrárny

,

Reinhold Scheuring byl dvacet let ředitelem jaderné elektrárny Grafenrheinfeld v Bavorsku. Nyní odchází do důchodu. Elektrárna byla odstavena v roce 2015, ale mohla fungovat minimálně do roku 2028. Končící šéf tvrdí, že německé jaderné elektrárny byly velmi bezpečné a je škoda, že se musí předčasně uzavřít.

Jaderná elektrárna Grafenrheinfeld nedaleko bavorského Schweinfurtu byla před necelými dvěma lety odstavena z provozu. Proud do německé sítě dodávala od roku 1981. Nyní se nachýlil i čas jejího ředitele Reinholda Scheuringa.

Končící šéf je v elektrárně ředitelem od roku 1998 a velmi lituje, že se německá vláda rozhodla v rámci energetické strategie od jádra odstoupit.

„Odstávka je náročný úkol. Byl jsem zde 37 let, z toho 20 jako ředitel. Vždy jsem dbal na to, aby byla elektrárna dobře udržovaná. I když došlo k politickému rozhodnutí odstoupit od jádra, tak mě to stále bolí. Je mi nyní 61 let. Pokud by byla elektrárna ještě v provozu, šel bych do důchodu v 63,“ řekl smutně Scheuring německému deníku Süddeutsche Zeitung.

Přitom modernizace elektrárny v roce 2010 by umožnila další provoz alespoň do roku 2028. Celkovou životnost elektrárny odhadl dokonce na 60 let. Manažerovi je líto zejména toho, že z provozu musel být odstaven generátor, který je starý deset let.

„Viděl jsem v průběhu let mnoho elektráren a mohu říci, že německé jsou nepřekonatelné,“ míní Scheuring. Je podle něj škoda, že jaderná energetika není německou společností akceptována v širším měřítku, protože přispívala také k rozvoji technologií v zemi.

Jak vypadá jaderné úložiště v Německu:

Fukušima jako Černobyl

Často zmiňovaný argument, že k odklonu od jádra došla vláda Angely Merkelové také kvůli havárii v japonské Fukušimě, zásadně odmítl.

„Příčiny havárie ve Fukušimě a Černobylu jsou srovnatelné. Japonci ukázali nezodpovědný přístup k využívání technologií, i když věděli, že riziko tsunami se v dané oblasti vyskytuje častěji. Přesto nechali záložní dieselové motory v suterénu, který nebyl lépe chráněn před povodní,“ zdůraznil. O řízené odstávce bezpečnostního systému v Černobylu toho bylo napsáno již mnoho.


Jak se stavěl nový kryt v Černobylu a jak vpadá město duchů Pripjať:

31 let od havárie: Černobyl izoluje nový kryt, vydržet má 100 let


Bavorsko bylo ještě před odstávkami prvních reaktorů závislé na energii z jádra ze dvou třetin. I nyní to je přes padesát procent.

„Otázkou zůstává, jak těchto 50 procent chceme nahradit, když na konci roku odstavíme další reaktor v Gundremmingenu s výkonem 1345 megawattů,“ pozastavil se nad uspěchaným odpojováním jaderných reaktorů v Německu Scheuring.

Podle dlouholetého ředitele elektrárny se přitom ještě před havárií ve Fukušimě hovořilo o tom, že jádro má být energetickým mostem do budoucnosti.

Související články:

Konec jádra: Němci musí stavět záložní plynové elektrárny

Šest let po Fukušimě: jádro štěpí Japonce

Nejstarší reaktory ve Francii straší Němce. I přes Hollandův slib-neslib

 Jaderná elektrárna Fessenheim.