Nordic Walking je vhodný i jako letní trénink pro běžkaře

20. srpna 2010, 14:02 - –pic–
20. srpna 2010, 14:02

Když jsem se učil běhat na lyžích, slyšel jsem od instruktora v podstatě totéž, co při první lekci Nordic Walking: soustřeď se na pohyb boků a ramen, odraz ze zadní hůlky, všechno dělej přirozeně a uvolněně.

Autor: Isifa

Nordic Walking se od běhu na lyžích opravdu příliš neliší. Stačí jen zkoordinovat všechny pohyby, a časem už bez hůlek nebudete chtít udělat ani krok.

Pořídit si výbavu na tento sport není drahé. Nejlevnější hůlky je možné koupit zhruba od 500 korun. Na řadě míst, zejména u oblíbených tras pro Severskou chůzi, jak lze Nordic Walking přeložit, si můžete hůlky, ale třeba i měřič tepové frekvence dokonce půjčit. Velmi důležitý je i výběr obuvi, která by měla tlumit nárazy při chůzi i běhu.

Hůlky jako pomocník při chůzi jsou velmi oblíbené v horách zejména u starší generace turistů; právě jí ale správná technika pohybu většinou schází. Pokud se ale Nordic Walking provozuje správně, posílí vaše paže, zpevní břicho, odstraní ztuhlost v oblasti šíje, rozhýbe vám ramena a zpevní záda. Rozhodnete-li se pro vycházkové tempo, vyvíjíte relaxační pohyb, při němž si můžete i povídat.

Severskou chůzí k lepší kondici

Pokud si ale chcete zvyšovat kondici nebo hubnout, pak je třeba zrychlit, a na slova už nezbývá čas. K udržení těla ve správném rytmu vám poslouží právě zmíněný měřič tepové frekvence. S ovládáním měřiče, ale i technikou Nordic Walking by vám měl alespoň na začátku pomoci instruktor. Vyhnete se tak chybám a pohybům, které by vám mohly třeba i uškodit.

Nordic Walking je stejně jako mnoho jiných sportů aktivita značně variabilní. S hůlkami můžete chodit vycházkovým tempem, můžete zkusit rychlou chůzi, běh nebo třeba sestup z kopce. U každé z těchto disciplín je ale technika pohybu poněkud odlišná.

Nordic Walkingu se ve městech i v turistických střediscích věnuje stále více nadšenců, a tak už je možné najít na internetu řadu užitečných informací včetně vyznačení tras různé náročnosti. Ty navíc mnohdy obsahují i informační tabule a údaje o tepové frekvenci. Vybrat si můžete z výletů jak v městských parcích, tak na periferii nebo přímo v lesích. Vyznačené trasy nabízí třeba Plzeň kolem Borského parku, Praha v Krčském lese nebo Karlovy Vary v údolí říčky Teplé. S hůlkami v ruce můžete ale vyrazit i do náročnějšího terénu. Pět značených stezek nabízí například okolí Božího Daru.

Může za to málo sněhu **

Nordic Walking je relativně mladý sport. Některé zdroje datují jeho vznik rokem 1992. Vše ale mělo začít už v lednu 1988 v Helsinkách, kde se konala soutěž v běhu na lyžích. V uvedeném roce ale bylo málo sněhu, a tak se jedinou šancí pro stovky účastníků stal běh bez lyží, pouze s hůlkami v rukou. Později začali hůlky při letní přípravě používat i závodní běžci na lyžích.

Nordic Walking se postupně stal populárním na celém světě. Zjevně proto, že je to variabilní a všem dostupný sport. A pokud si na hůlky při chůzi zvyknete natolik, že je nebudete chtít odložit, můžete je zkusit zapojit i při in-line bruslení.

Při Nordic Blading, jak se tato disciplína jmenuje, ještě efektivněji zapojíte horní část těla.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít