Nonstop internet jen po nocích

09. února 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
09. února 2004, 00:00

Paušální připojení přes telefon je realitou. Podnikatelům však moc nepomůže. MAJITELÉ TELEFONNÍCH STANIC SE MOHOU TĚŠIT NA PŘIPOJENÍ K INTERNETU ZA PAUŠÁLNÍ POPLATEK. TO JE TA DOBRÁ ZPRÁVA. TA ŠPATNÁ ZPRÁVA JE, ŽE PAUŠÁLNÍ PŘIPOJENÍ PLATÍ JEN PRO NOČNÍ A VÍKENDOVÝ PROVOZ.

Paušální připojení přes telefon je realitou. Podnikatelům však moc nepomůže.

MAJITELÉ TELEFONNÍCH STANIC SE MOHOU TĚŠIT NA PŘIPOJENÍ K INTERNETU ZA PAUŠÁLNÍ POPLATEK. TO JE TA DOBRÁ ZPRÁVA. TA ŠPATNÁ ZPRÁVA JE, ŽE PAUŠÁLNÍ PŘIPOJENÍ PLATÍ JEN PRO NOČNÍ A VÍKENDOVÝ PROVOZ.

Prvním operátorem, který zavedl internetový tarif za jednotný poplatek, je GTS. Od začátku února může každý majitel pevné telefonní linky surfovat denně mezi 19 hodinou večerní až sedmou hodinou ranní bez ohledu na délku připojení za 599 korun měsíčně (včetně DPH). V poplatku je také zahrnut veškerý internetový provoz o víkendech a svátcích.

RYCHLE A S POPLATKEM

Aktivace tarifu je jednoduchá - na internetové stránce www.gtsdoma.cz se stačí zaregistrovat a e-mailem přijde potvrzení o aktivaci služby. N ejprve je třeba zaplatit aktivační poplatek ve výši měsíčního paušálu. Výhodu má ten, kdo má účet u eBanky - tam jde vše vyřídit elektronicky on-line během několika minut. Kdo eBanku nevede, musí mít chvíli strpení, než banka a poté operátor platbu zúčtují. Faktura na měsíční poplatek 599 korun bude chodit v elektronické verzi. Kdo bude potřebovat papírovou, může si ji vyžádat za příplatek osmnácti korun. Aktivační poplatek se bude po půlročním využívání služby a bezproblémovém placení vracet. Tarif se vyplatí každému, kdo prosurfuje v uvedeném čase zhruba 30 hodin měsíčně. Pro využívání paušálního tarifu je nutné se připojovat přes speciální číslo, které se každý dozví při registraci. Protože jde o volání formou předvolby operátora, nemohou paušální připojení využívat majitelé hlasových tarifů Home Mini od Českého Telecomu. Poplatek 599 korun za internet ani nezbavuje povinnosti hradit Českému Telecomu pravidelný měsíční paušál za pronájem a provoz telefonní linky plus nezbytný hlasový program.

PAUŠÁL-NEPAUŠÁL

Služba GTSdoma je sice prezentována jako paušální tarif pro připojení na internet, ale není to úplně přesné. Je to dáno především omezením připojení mimo špičku a také dalšími parametry. Po připojení začne běžet čas a operátor sleduje vaši aktivitu. Pokud déle než deset minut nic nestahujete ani neodesíláte na síť, budete automaticky odpojeni. Stejně tak se přeruší spojení, jestliže budete aktivně připojeni déle než čtyři hodiny v kuse - tedy například při stahování objemného souboru nebo hraní on-line hry. Nic ovšem nebrání tomu, abyste se okamžitě připojili zpět. V tom již žádné restrikce nejsou. Pokud číslo budete využívat i přes den, mimo platnost paušálu, ve špičce zaplatíte 1,19 Kč za minutu v prvních deseti minutách a poté o 20 haléřů méně za každou další minutu.

TELECOM PŘIŠEL SE SVOU TROŠKOU

Paušální připojení nabídl okamžitě také Český Telecom. A to hned ve třech variantách. V době uzávěrky ale nebylo známé telefonní číslo, na které je třeba se připojovat. To bude sděleno až v pondělí 9. února při startu služby. Aktivace je podobná jako u GTS. Stačí se jen zaregistrovat na internetové stránce Telecomu. Je o něco rychlejší, protože se neplatí aktivační poplatky. Český Telecom slibuje, že deset minut od registrace bude paušál funkční. N ejlevnější paušální tarif startuje na 487 Kč měsíčně včetně DPH. Tato varianta nazvaná Víkend ale zahrnuje jen připojení o víkendech a svátcích. Další nabídka Telecomu obsahuje ipřipojení v pracovní dny v době od 22.00 do 05.00 a stojí 609 korun s DPH. Nejdražší varianta zahrnující víkendy, svátky a pracovní dny od 18.00 do 06.00 vyjde na 731 korunu. Internet za paušál mohou využívat všichni zákazníci Telecomu, stejně jako u GTS platí výjimka pro uživatele tarifního programu Home Mini. I tady je povinnost vedle platby za připojení k internetu hradit běžné poplatky za využití telefonní linky. Technická omezení jsou tvrdší než u GTS. Neaktivní zákazníky bude sice Telecom odpojovat také po deseti minutách, ovšem ty příliš aktivní již po 150 minutách. Znovupřipojit se lze prakticky okamžitě. Trochu nejasné je, že Telecom svou nabídku inzeruje jako zkušební tříměsíční provoz. Není zatím známo, jestli za čtvrt roku bude služba pokračovat se stejnými parametry, nebo dojde třeba k cenovým úpravám.

DIAL-UP, NEBO ADSL?

Maximální možná rychlost, kterou nabízí klasické vytáčení přes internet - ať už v paušálních programech či mimo - je 56 kbps. Mobilní telefony dnes dokáží surfovat i rychleji (viz článek Mobilní data táhnou). Takřka přímým konkurentem dial-upu se ale paradoxně stává vysokorychlostní ADSL. To dosahuje rychlosti až 512/124 kbps a přitom v porovnání s nejdražší paušálem na dial-up od Telecomu vyjde cenově relativně stejně. Paušál na dial-up od Telecomu přijde v nejlepší variantě na 731 korunu. Nejlevnější varianty ADSL s datovým omezením 1 GB měsíčně při rychlosti 512 kbps přijdou na 950 korun i s DPH. Za cenu o dvě stokoruny vyšší je tak k dispozici rychlejší připojení po celý den, byť s jistým datovým limitem. Lépe z porovnání s ADSL vychází tarif GTS, a to o 351 korunu. I tady však stojí za zamyšlení, jestli se vyšší kvalitu a časově neomezený surfing nevyplatí malinko připlatit. Podobná je i situace u internetu přes kabelovou televizi. Cenové rozdíly nejsou velké, ale kvalitativní rozdíl propastný. Stejně jako i u jiných způsobů připojení může získat každý zákazník e-mailovou schránku nebo webový prostor k volnému využití zdarma. Jde však spíše o marketinkový trik, protože většina zájemců už e-mailovou adresu má. A pokud ještě nemají svou internetovou stránku, zřejmě si ji ani nepořídí a tak jim není třeba ani volného místa na internetu.

PRO PODNIKÁNÍ ZBYTEČNÝ

N a první pohled to zní lákavě - být připojený přes vytáčený telefon k internetu bez přerušení a za relativně malý obnos. Bohužel to tak není. Nabídka vůbec není vhodná pro firmy. Už jen proto, že se provoz bez dalších poplatků vztahuje pouze na noci a víkendy. Navíc ani rychlosti připojení nejsou omračující. Stejně tak ceny nejsou příliš konkurenceschopné s jinými způsoby připojení. Nejdražší tarif u Telecomu je velmi drahý. GTS je rozhodně přijatelnější, ale ani tady to není nijak slavné, hlavně protože chybí připojení přes den.

Přehled paušálních tarifů pro dial-up

Operátor Název tarifu Cena v Kč s DPH Platí pro

GTS Pohoda Doma 599 víkendy,svátky, pracovní dny 19-07 hod.

Český Telecom Víkend 487 víkendy a svátky

Český Telecom Víkend a noc 607 víkendy, svátky, pracovní dny 22-05 hod.

Český Telecom Internet mimo špičku 731 víkendy,svátky, pracovní dny 18-06 hod.

Pramen: operátoři

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít