Noční můra podnikatelů: kontrola

18. prosince 2006, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
18. prosince 2006, 00:00

Máloco dokáže podnikatele tak rozhodit jako fakt, že mu má do firmy přijít kontrola. Důvodů jehned několik. Především je to naprosto nejednoznačné vymezení pravomocí kontrolních orgánů. Kontrola přijde do firmy, a podnikatel pořádně ani neví, co vše bude zkoumat.

Máloco dokáže podnikatele tak rozhodit jako fakt, že mu má do firmy přijít kontrola. Důvodů je

hned několik. Především je to naprosto nejednoznačné vymezení pravomocí kontrolních orgánů. Kontrola přijde do firmy, a podnikatel pořádně ani neví, co vše bude zkoumat.

Častokrát se tak postupuje podle zásady: „Tak dlouho se budeme šťourat, dokud něco nenajdeme“. Je jenom logické, že v záplavě nejrůznějších nařízení, zákonů, zákazů, předpisů a další legislativní veteše se nakonec to „něco“ najde vždycky.

Legislativní džungle pak s sebou přináší další pikanterie. Žádný z úředníků, natož z politiků, kteří legislativní nesmysly přijímají a vydávají, není nakonec schopen zaručit, že jím vydaný předpis nebude v rozporu s předpisem jiným. Ostatně i materiál shrnující problematiku kontrol, který nedávno zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, připouští, že jednotlivé předpisy se v praxi skutečně negují. Co vyžaduje jeden kontrolní orgán, jiný pak považuje za závadu.

Zákon dnes bohužel neupravuje ani součinnost kontrolované osoby s kontrolními orgány, takže místo toho, aby se podnikatel věnoval tomu, čemu má, prosedí týdny či měsíce s kontrolory. Nemluvě o tom, že se často ani nemůže dostat k firemním dokumentům a písemnostem, protože v těch se právě přehrabují kontroloři. Neméně závažné je, že jednotlivé kontrolní orgány nejsou ani schopny vzájemně zkoordinovat činnost. Takže do firmy lezou jako švábi na pivo, a zatímco jeden zrovna odchází dveřmi, další už tam leze oknem. Se ztrátami, které podnikateli kontrolami vzniknou, se pak může nechat akorát tak vyfotit - protože zákon ani neupravuje možnost náhrady škody, která byla způsobena činností příslušného orgánu veřejné správy.

Třešničkou na dortu je pak situace především v menších městech a obcích, kde se kontroly stávají předmětem vyřizování si sousedských účtů a nejrůznějších místních animozit. Ministerstvo průmyslu, stejně jako ministerstvo vnitra chtějí dosavadní neutěšenou praxi řešit. Nezbývá než doufat, že zvolené řešení bude ku prospěchu nejenom státu, ale především těch, kterých se jeho postup především týká, tedy podnikatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít