Noční můra místo práce snů: v Silicon Valley vládne testosteron - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Noční můra místo práce snů: v Silicon Valley vládne testosteron

,
Noční můra místo práce snů: v Silicon Valley vládne testosteron
Zdroj: Profimedia.cz

Práce pro technologické firmy ze Silicon Valley se může zdát jako práce snů. Pro mnoho žen je to ale spíš noční můra. Šedesát procent z nich má zkušenost s obtěžováním ze strany bílých mužů.

Technologickým sektorem ve Spojených státech nyní nejvíce rezonují kroky nového prezidenta Donalda Trumpa. Sám prezident je mnohými považován za misogyna a sexistického politika, který neuznává rovnoprávnost žen ve společnosti.

Americké technologické firmy na tom však překvapivě nejsou o mnoho lépe. Naposledy se provalilo sexuální obtěžování ve firmě Uber, kdy jeden z manažerů měl obtěžovat podřízenou inženýrku Susan Fowlerovou a požadovat po ní sex. Podle ní měly podobnou zkušenost i ostatní zaměstnankyně firmy, kterých je asi 25 procent.

Pod tlak veřejnosti se dostal i šéf globální taxislužby Travis Kalanick za to, že personální oddělení stížnost neřešilo dostatečně razantně.

Firma Uber už byla kritizována bezprostředně po tom, co Trump podepsal dekret zakazující vstup lidem ze šesti muslimských zemí a taxislužba na tom chtěla vydělat zvýšením sazeb během stávky ostatních taxikářů v New Yorku.


Trump je jasně nejbohatším prezidentem USA v historii. Čtěte více:

Nejbohatší prezidenti USA. Trump má o miliardu víc než všichni dohromady
Donald Trump


Aktivistka Catherine Bracyová není skandálem v Uberu překvapena. Podle ní každá žena, která v Silicon Valley pro technologický sektor pracuje, zažila něco podobného. Buď přímo na vlastní kůži, nebo z vyprávění kolegyň.
Až tři pětiny žen sexuální nátlak a obtěžování různé intenzity na pracovišti zakusily. Sama založila iniciativu TechEquity Collaborative, jež bojuje proti sexismu a diskriminaci v Silicon Valley.

Bracyová tvrdí, že jí mnoho žen vypravuje podobné zkušenosti. Jeden manažer nejmenované firmy měl odmítat zaměstnávat těhotné ženy, které jsou prý během těhotenství pro firmu k ničemu, uvedl týdeník Die Zeit.

Sexuální diskriminací v Silicon Valley se zabývá také studie Elephant in the Valley, která byla vypracována sedmi ženami s různých oborů. Šetření bylo provedeno mezi dvěma stovkami žen, které pracují v oblasti zálivu San Franciska.

Většina z nich působila na manažerských pozicích u různých startupových firem nebo velkých korporací, jako je Google či Apple. Výsledkem je, že 60 procent z nich bylo vystaveno nechtěným sexuálním návrhům na pracovišti. Dvě třetiny z těchto žen pak dodaly, že návrh přišel od nadřízeného. V drtivé většině to znamená od „bílého muže“.

Bracyová tvrdí, že tyto ženy nechtějí mít nepříjemnosti, technologický sektor raději opustí. Podle údajů jednotlivých firem z roku 2016 jsou technické profese zastoupeny převážně muži.

Zastoupení žen u technologických firem v Silicon Valley

Ženy v Silicon Valley
Firma Technické profese (v %) Netechnické profese (v %)
Apple 23 38
Facebook 17 53
Google 19 53
Intel 21 50
Microsoft 18 39
Twitter 15 53

Samotné firmy se brání, že z univerzit nepřichází dostatečné množství žen, jež studovaly informatiku, statistiku nebo fyziku. Aktivistka Bracyová namítá, že firmy nedělají dost proti sexuálnímu obtěžování, aby se ženy nebály pro technologické firmy pracovat. Proto se dívky na technické odbory vysokých škol ani nehlásí, míní.

O třetinu nižší plat

Diskriminace se projevuje i ve výši platu. Firma Glassdoor, která zprostředkovává práci, analyzovala data půl milionu zaměstnanců u 157 profesí. Největší rozdíl v odměňování mezi muži a ženami je u programátorů. Ženy programátorky vydělávají o 28 procent méně než muži na stejné pozici.

Analogická situace panuje u fondů rizikového kapitálu, které investují do začínajících firem. Podíl žen ve vedení těchto fondů poklesl mezi roky 1999 až 2016 z deseti procent na šest. To nahrává úvahám o převládajícím machistickém prostředí.

„Silicon Valley dominují muži, kteří jsou bílí. Také Afroameričané a Latinoameričané jsou v technologickém sektoru zastoupeni méně, než odpovídá americké populaci,“ shrnul Die Zeit. Za příklad dává firmu Google, jež zaměstnává dvě procenta Afroameričanů, v celé společnosti jsou přitom zastoupeni třinácti procenty.

Bracyová vidí naději ve změně celé firemní kultury v sektoru. Pomoci podle ní může odpor proti politice současného prezidenta.

Dále čtěte:

Velcí hráči Silicon Valley chtějí samostatnost Kalifornie

Volání po impeachmentu sílí. Trumpa ale drží republikánská většina

CzechInvest dá na podporu startupů 142 milionů, pomůže jim do Silicon Valley


Ohodnoťte tento článek
Diskuze