Noční chodec v zahradách

15. července 2008, 12:41 - Martin Mašek
15. července 2008, 12:41

Krátké zprávy

Fotografie
Noční chodec v zahradách
Noční chodec, Věšák, portréty Salvadora Dalího či Jany Brejchové a dalších dvaadvacet velkoformátových zvětšenin slavných fotografií neméně slavného autora Václava Chocholy je až do 28. září k vidění v jižních zahradách Pražského hradu.
Václavu Chocholovi je věnován pátý ročník výstavního cyklu Maximální fotografie, který v zahradách Rajské a Na Valech tradičně pořádá skupina PPF. Vystavuje v něm části své ojedinělé sbírky české umělecké fotografie. Letošní expozice pod širým nebem je nazvána Noční chodec podle Chocholovy fotografie z roku 1949, na níž u rozsvícené pražské pouliční lucerny před dlouze exponujícím aparátem pózuje u kubistického domu U Černé Matky Boží sám autor. Díla ze sbírky skupiny PPF jsou doplněna snímky z archivu fotografovy dcery Blanky Chocholové, která byla také otcovou spolupracovnicí. Václav Chochola (1923 – 2005) je označován za klasika české výtvarné a portrétní fotografie. Fotografovat začal během studií na reálném gymnáziu v Praze-Karlíně, vyučil se fotografem a studoval na grafické škole. Působil „na volné noze“ a věnoval se jak momentkám, tak i portrétům, aktům, městským zátiším a sportovní fotografii. Proslavil se snímky z Pražského povstání v květnu 1945 a mimo jiné fotografoval i pro Národní divadlo. V roce 1970 byl zatčen při fotografování u hrobu Jana Palacha a měsíc strávil ve vazbě. Chochola, který se inspiroval surrealismem, poetikou Skupiny 42, civilismem i poválečným existencialismem, rád používal také netradičních technik, vytvářel fotogramy, fotomontáže i roláže. Zvětšeniny jsou v hradních zahradách instalovány na třímetrových skleněných stojanech s ocelovou podestou, které navrhl architekt Michal Froněk z ateliéru Olgoj Chorchoj. Autorem grafického designu výstavy, plánků prohlídky i plakátů je Studio Najbrt. Vstup je zdarma, a to v otevíracích hodinách hradních zahrad, tedy v červenci od 10 do 21 hodin, v srpnu od 10 do 20 hodin a v září od 10 do 19 hodin. Popisek:
Václav Chochola, Autoportrét (1942)
Martin Mašek

Ve jménu krále
Firma Montblanc prostřednictvím „Edice Patron of Art“ vzdává každý rok poctu jednomu výjimečnému mecenáši umění. Je po něm pojmenována limitovaná kolekce luxusních psacích per. Letos se dostalo na významného krále Františka I. Francouzského, který vládl v letech 1515 až 1547. Člen dynastie Valois je považován za prvního renesančního monarchu a dobu jeho panování charakterizuje významný rozvoj kultury a umění ve Francii. Do historie vstoupil také jako politický soupeř populárního kata vlastních manželek Jindřicha VIII. Design pera, které nese jméno François I, připomíná královskou eleganci. Tělo pera je zdobeno renesančními ornamenty, zajímavá je i kombinace tří vzácných materiálů: zlata, černé pryskyřice a zářícího červeno-hnědého tygřího oka se zlatým leskem. Tento drahokam František I nosil jako amulet. Stylový je také jemný, na hrotu pera z osmnáctikarátového zlata ručně vyrytý motiv tří heraldických lilií, které byly symbolem francouzských králů.
Limitovaná edice per Francois I. má 4810 kusů.

Sen na papíře
Bruselský sen je nejen název expozice, která připomíná úspěch Československa před padesáti lety na světové výstavě a je otevřená v Galerii hlavního města Prahy, ale již také obsáhlé publikace. Ta je stejně zaměřená jako výstava, ostatně má i shodný kostrbatý podtitul Československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let. “Na knize o rozsahu téměř 400 stan s více než 600 reprodukcemi jsme pracovali s kurátorkami výstavy Danielou Kramerovou a Vandou Skálovou více než dva roky,“ uvádí knihu Martin Souček, majitel nakladatelství Arbor vitae, které publikaci vydalo. „Mezi autory jsou přední historici umění a znalci dobové architektury i designu,” doplňuje.
Popisek:
Mezi československé exponáty v Bruselu patrřila také Tatra 603

Trofej z Gruissanu Oenovideo je název festivalu dokumentárních filmů o víně a vinařství, který se již patnáct let koná vždy v jiném francouzském městě. Letos pořádající asociace Forum Oenologie Associatione zvolila město Gruissan, ve kterém se prosadili i Češi. Český zástupce, film Velká vína z malé země, získal Trophée promotion des ventes, cenu za nejlepší počin v oblasti podpory prodeje. Soutěžilo 32 filmů, které byly vybrány z 82 přihlášených. Film Velká vína z malé země, který vyšel na DVD, je dokumentem o vínech z Moravy i Čech.

Nová móda na rameno
Holandská firma Tagger, jejímž hlavním designérem je umělec a návrhář Peter van Veldhoven, je dcerou úspěšné obuvnické firmy Crocs. Na rozdíl od ní se specializuje na tašky. Nyní přišla s originálním nápadem, který se rychle ujal. Její brašny přes rameno se skládají ze tří vyměnitelných částí flapu (přední část), bagu (vlastní tašky) a strapu (pásku). Jejich sestavení je jednoduché a rychlé. Tašky a pásky jsou v patnácti barvách, od základních a neutrálních černé a bílé přes červenou, žlutou, oranžovou, zelenou až po modrou a růžovou. Hlavním lákadlem tašek Tagger je ale více než 80 pestrých barevných vzorů flapů. Tašky se prodávají ve dvou velikostech (35x27x11 cm a 30x22x10 cm) a se začátkem školního roku k nim přibudou i batohy s výměnným předním krytem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít