Nižší daně, nebo pojistné?

14. dubna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
14. dubna 2008, 00:00

DAŇ Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB - Projde-li návrh daňových změn z dílny Vlastimila Tlustého, přijde státní pokladna o 35 miliard korun. Návrh Miroslava Kalouska ji připraví jen o 13 miliard. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí.

Pokud se poslancům nepodaří do letošního léta změnit daňové zákony, odnese to státní kasa výpadkem ve výši deset miliard korun. Méně než letos by státu na daních platily rodiny s měsíčním příjmem přes 50 tisíc korun. Naopak lidé se středními a nižšími příjmy zaplatí mírně víc. Vyplývá to z analýzy ministerstva financí, kterou zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Změny podle Kalouska

Ministr financí Miroslav Kalousek navrhuje zachování patnáctiprocentní sazby, stejných slev na dani jako letos a snížení sazby sociálního pojištění z 12,5 na 11,5 procenta. Změní-li se dosavadní zákony podle Kalouskových představ, vydělají na tom všechny fyzické osoby. Například člověk s příjmem 40 tisíc korun hrubého by si díky nižšímu pojistnému polepšil o 400 korun měsíčně, zaměstnanec se stotisícovým platem o 862 korun. Státní pokladna ale přijde o třináct miliard korun.

„Tato varianta by neměla zásadní dopad na deficity veřejných rozpočtů,“ píše se v ministerské analýze. Podle Kalouska je výhodou i zachování stávající míry daňové progrese či zajištění příjmů obcí a krajů. Jejich finanční zdroje jsou totiž zčásti závislé na výběru daní.

Změny podle Tlustého**

Co by znamenala varianta prosazovaná poslancem Vlastimilem Tlustým, tedy snížení sazby u fyzických osob z 15 na 12,5 procenta a zvýšení slev na dani? Podle analýzy Kalouskova ministerstva financí by sice také snížila daně všem příjmovým skupinám, ale připravila by státní rozpočet v příštím roce o 35 miliard korun.

Tlustý navrhuje, aby sleva na dani za poplatníka vzrostla na 20 640 korun, na stejnou částku by se vyšplhala i sleva na vyživovanou manželku (manžela). Zvýšit se má také sleva na dítě – na 13 320 korun. Například domácnost se dvěma dětmi a příjmem 40 tisíc korun by oproti letošku platila na daních měsíčně o 1093 korun méně. Bezdětný zaměstnanec s příjmem 75 tisíc korun by si polepšil o 2181 korun.

V obou variantách (stejně jako při zachování dosavadního znění daňových zákonů) tedy musí vláda počítat s výpadkem daňových příjmů. Kalouskův úřad proto navrhuje snížení jednotlivých rozpočtových výdajů. Například ministerstvo dopravy by přišlo o 5,9 miliardy korun, ministerstvo školství o téměř čtyři miliardy a ministerstvo vnitra o 2,3 miliardy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít