Nižší daně, dražší vstupy

02. ledna 2006, 00:00 - PETR KUČERA, MARTINA MARTINOVIČOVÁ, TOMÁŠ JOHÁNEK, PETR BÝM, VÍT SMRČKA, PETR HAVEL
02. ledna 2006, 00:00

ROK 2006 Co čeká podnikatele v roce 2006? Na jednu stranu se mohou těšit na mírně nižší daně a snad i méně byrokracie. Zároveň se ale musí připravit na růst ceny pracovní síly, dražší energie či „socialistický“ zákoník práce. O nutnosti zásadních reforem se navíc ve volebním roce bude spíše jen mluvit, než aby strany našly odvahu ke skutečně velkým změnám.

ROK 2006

Co čeká podnikatele v roce 2006? Na jednu stranu se mohou těšit na mírně nižší daně a snad i méně byrokracie. Zároveň se ale musí připravit na růst ceny pracovní síly, dražší energie či „socialistický“ zákoník práce. O nutnosti zásadních reforem se navíc ve volebním roce bude spíše jen mluvit, než aby strany našly odvahu ke skutečně velkým změnám.

Až se bude psát rok 2006…, zpívala kdysi skupina Katapult. Stejný rok lákal i Zlatého slavíka Dalibora Jandu: „2006 - práce začala jít bez potu… Sláva začal věk robotů… Lidi už jsou nadbytečný, vstávejte z postelí, než nás robot vystřelí všechny na Mars!“

No a je to tady. Už teď je jisté, že řadu věcí z textu obou slavných písní se splnit nepodaří. Také příští rok totiž budou muset podnikatelé tvrdě pracovat, překonávat překážky kladené státem, vydávat zbytečné peníze navíc kvůli nepřehledným zákonům a podobně. Žádné zásadní změny nás bohužel nečekají. Jistou naději sice přinášejí troje volby, ale přinejmenším v těch sněmovních čím dál tím více hrozí pat a tedy i zablokování potřebných reforem.

Přesto je důvod k optimismu. Rok 2005 byl pro českou ekonomiku skvělý. Z hlediska vývoje hospodářství dokonce jeden z nejlepších. „Všechno bylo pozitivní,“ říká odcházející vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Dodává, že zná jen málo firem, kterým by vloni nerostl jak obrat, tak zisk. Investice proudí do Česka velmi rychle, daří se exportérům a mzdy rostou v souladu s produktivitou práce.

Ani letos česká ekonomika neztratí dech. Podle odhadů poroste téměř pětiprocentním tempem, inflace se bude držet pod třemi procenty. Například ministerstvo financí odhaduje pro rok 2006 růst ekonomiky o 4,4 procenta a inflaci kolem 2,5 procenta. Nezaměstnanost by se měla mírně snižovat, průměrná mzda překročí 20 tisíc korun. Navzdory dobrému vývoji ekonomiky však poroste i zadluženost státu. Ten bude hospodařit se schodkem 74,4 miliardy korun, příjmy mají dosáhnout 884,4 miliardy a výdaje 958,8 miliardy korun.

Při čerpání peněz z evropských fondů bude letošní rok posledním „tréninkovým“. Pokud se nám podaří připravit včas a dobře administrativu pro další unijní sedmiletku, zcela jistě tím česká ekonomika získá jeden z hlavních impulzů pro svůj další růst. Od roku 2007 bychom měli mít šanci získat ročně na dobré projekty dotace přes devadesát miliard korun. To je velká šance především pro malé a střední firmy.

PLUSY

nižší danědalší růst ekonomikyjednodušší založení firmyprůhlednější veřejné zakázky přenositelnost mobilních číselrozvoj sítě dálnic

MINUSY

zdražení elektřiny i plynunový zákoník práce růst úrokových sazeb zvýšení zadlužení státurůst vlivu komunistů

NEJISTOTY*

výsledek voleb mírné posilování koruny

 * zatím není jasné, jaké klady a zápory to podnikatelům přinese

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít