Nižší ceny vracejí plynové vytápění do hry

18. listopadu 2002, 00:00 - Vít Smrčka
18. listopadu 2002, 00:00

Spotřebitelským trendem se stává ohřev vody společně s topením Zateplit objekt a před koupí plynového kotle se poradit s nejbližším odborníkem. To jsou základní zkušenosti, které vzkazuje zájemcům o plynový kotel Jiří Hlavsa, generální ředitel společnosti Protherm.

Spotřebitelským trendem se stává ohřev vody společně s topením

Zateplit objekt a před koupí plynového kotle se poradit s nejbližším odborníkem. To jsou základní zkušenosti, které vzkazuje zájemcům o plynový kotel Jiří Hlavsa, generální ředitel společnosti Protherm.

Společnost Protherm je v tuzemsku největším výrobcem plynových kotlů a je také jejich největším českým exportérem. Před Aqua-thermem, kde bude firma tradičně vystavovat, se Profit zeptal Jiřího Hlavsy na některé praktické rady pro koupi kotle, trendy ve vytápění a výsledky firmy, která do konce minulého měsíce vyrobila za letošní rok 100 tisíc plynových kotlů, což je asi více než zbývající tuzemská produkce dohromady. Firma přitom začínala na počátku 90. let na „zelené louce“.

Co by měl dále udělat zákazník, který si chce koupit plynový kotel?

Měl by rovněž spočítat tepelné ztráty objektu a podle toho zvolit výkon kotle. Dále s předstihem zvolit umístění kotle a rozhodnout se například pro robustnější litinový kotel až s dvacetiletou životností, nebo nástěnný kotel, který si dá umístit někam do kuchyně, koupelny nebo předsíně. Pak je nutné zvážit, v jakém stavu je otopná soustava, zda radiátory jsou vhodné pro litinový nebo nástěnný kotel, jak jsou radiátory staré apod. V elmi důležité je předem se rozhodnout pro připojení kotle na komín, nebo připojení přes zeď, kde lze použít tzv. turbo kotle s řízeným odvodem spalin. V kotlích je dost rizikové sázet na značku, která zde není zavedena a nemá zajištěn servis. Na našem trhu se objevuje opakovaně 20 až 30 firem, které se sem snaží proniknout zejména z Itálie. Prodají několik stovek kotlů a zmizí. Zákazník u nich nemá záruku, že mu poskytnou servis nebo náhradní díly, když to bude potřebovat. Kotel je technické zařízení, může nastat porucha a pak je nutné mít po ruce rychlou pomoc.

Jaké trendy se objevily v poslední době ve vytápění?

Spotřebitelé se vracejí k zemnímu plynu, jehož cena se letos dvakrát snížila. Lidé už pochopili jako u benzinu, že cena může kolísat, ale auty se nepřestane jezdit. Vliv povodní znamenal, že se zvedla poptávka především po litinových, robustních stacionárních kotlích umísťovaných do sklepů. Nestačíme vyrábět v této kategorii. Stále více se zvyšuje poptávka po kondenzačních kotlích, spotřebitelé chápou jejich výhody. Chybí ale státní podpora pro jejich ještě větší rozšíření, například daňové výhody jako v některých státech EU. T rvá popularita elektrokotlů, zejména u zákazníků, kteří staví nové, nepodsklepené domy v místech, kde není plyn. Proti loňskému roku naše firma i další výrobci zaznamenali opět nárůst poptávky. Zemní plyn i elektřina mají výhodu, že jsou velice čisté a dají se snadno regulovat. Řada lidí ale pokračuje ve vytápění uhlím a dřívím, zdroji, které jsou dost náročné na práci. Pokud jde o kotle na lehký topný olej, zde jsme zaznamenali pokles. Odrazuje administrativa spojená s vracením spotřební daně z topného oleje a také to, že ceny topného oleje šly nahoru. Zaznamenáváme zvýšený zájem o tepelná čerpadla, která se kombinují s elektrokotli. Investice do tepelného čerpadla je stále hodně velká, proto se jich ročně v České republice stále mnoho neprodává. Závěsných plynových kotlů se ročně prodá asi 70 000 a k tomu stacionárních 30 000, takže ročně to dělá asi 100 tisíc kusů. Zatímco tepelných čerpadel se podle odhadu prodá asi 1000 kusů. Kotlů na dřevo od českých výrobců se prodává v tuzemsku dost, prosazují se i v mezinárodní konkurenci. Nicméně zákazník se při nich ohřeje třikrát. Poprvé v lese, když si dříví nařeže, podruhé doma při štípání a přikládání a teprve potřetí, když má z kotle teplo v radiátorech. Musí se starat také o likvidaci odpadu. Je to řešení pro venkov nebo chalupáře. Zvláště v kombinaci s elektrokotlem, který se přes telefon dálkově zapne, a když přijedete na chalupu, tak tam máte teplo.

Lze topit s klasickými plynovými kotli úsporně?

Určitě, účinnost těchto kotlů je vysoká, přes 90 procent. Plynové kotle umožňují využít i ekvitermní regulátory, které zaznamenávají změnu počasí mnohem dříve než běžný regulátor, protože jsou umístěny na vnějším plášti budovy. I to je cesta jak ušetřit energii.

Kam se dostala technická úroveň plynových kotlů a jak se může dále vyvíjet?

Na západě se již nyní rozdělují kotle do třech kategorií. U první, tzv. komfortní, lze například dálkovým ovládáním pouštět kotel nebo měnit parametry. T yto kotle budou mít i servis přes počítač. Instalatér si ve firmě podle čísla kotle, aniž by jel k zákazníkovi, zjistí důvod poruchy a vybaví se dílem, který je například potřeba vyměnit. Nebo, pokud je to malý problém, tak zákazníkovi poradí, co má udělat. T akové řešení také něco stojí, bude to rozhodně jeden z trendů, který se prosadí na tuzemském trhu. T yto kotle mají velikou účinnost, jsou to zpravidla kotle kondenzačního typu. Druhá kategorie se označuje jako výkonová, střední kategorie. Zákazník nedostává všechny nejlepší parametry, jsou to ale kotle na určitém standardu se střední cenou. Třetí skupina se označuje jako basic, základní řada, kotle, které mají základní vybavení, ale jsou z velmi spolehlivých komponentů, mnohdy i připojitelné na ekvitermní regulaci. Novým spotřebitelským trendem i na tuzemském trhu bude ohřev vody společně s topením. V Čechách byl ohřev vody tradičně řešen elektricky, domácnosti měly elektrické zásobníky. Stále se sice prodávají, ale jsem přesvědčen, že zákazníci budou chtít mít vytápění propojené s ohřevem vody. T o znamená vedle plynových závěsných nebo stacionárních kotlů mít také zásobníky vody, ať jsou to 60litrové pro menší domácnosti, nebo sto a vícelitrové pro větší domácnosti. T ento trend jsme zaznamenali již letos a reagovali jsme na něj. Máme vzhledově shodné zásobníky, které lze umístit vedle závěsných nebo stacionárních kotlů. T yto výrobky umožňují zákazníkům zvýšení komfortu ohřevu vody. Kotel topí a má vždy prioritu na dohřátí vody. Když se rodina koupe nebo vypotřebuje vodu, tak se celý výkon kotle automaticky přesouvá na ohřev vody, takže dohřeje vodu. Do čtvrt, půl hodiny je k dispozici zase plný zásobník teplé vody, záleží, na jakou teplotu vody dohříváme. V letním období se jednoduchým tlačítkem přepne, aby kotel topil pouze pro zásobník vody. Zákazník tak nebude mít vedle topení ještě elektrický bojler vody, u něhož sice může využít noční proud, ale na nové dohřátí zásobníku musí dlouho čekat.

Jak se vyvíjí váš export kotlů?

Máme letos velice úspěšný rok. Do konce roku odhadujeme celkový prodej na 117 tisíc, to představuje opět vysoký nárůst 46 procent proti loňským prodejům 81 000 kotlů. Kotle nyní prodáváme na 25 trzích. Velice dobrou pozici máme například ve Španělsku, kam exportujeme 15 000 kotlů, v Itálii a V elké Británii 12 000 kotlů. Dobré prodeje jsou na východních trzích, překvapivě například v Rumunsku, které se vydalo cestou individuálního vytápění. T o znamená, že spotřebitel si zodpovídá sám za to, co protopí a kolik vyvětrá. U nás, kde máme silné teplárenské svazy a tradici centrálního vytápění, mnohdy na sídlištích, je to tak, že jeden topí, zatímco druhý větrá. Velký nárůst zaznamenáváme v Rusku, kde se po letech stagnace velmi dobře rozvinul trh s plynovými kotli. Letos jsme tam prodali 5000 kotlů, rovněž v Polsku a Maďarsku. Máme i nové trhy, jako je například T urecko nebo Čína.

A tuzemský trh?

Prodej na českém trhu letos odhadujeme na 15 až 16 000 kotlů, přičemž celý tuzemský trh představuje asi 70 000 kotlů.

Montážní linka - firma Protherm ročně vyrobí přibližně sto tisíc závěsných plynových kotlů.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez…
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Technologie
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít