Nissan X-Trail

22. prosince 2003, 00:00 - Připravil KAREL NOVÝ, auta@profit.cz
22. prosince 2003, 00:00

Vůz z kruhů SUV zaujme bezpečností, ale žádá trpělivost při akceleraciPOHODLNÝ AUTOMOBIL NA DELŠÍ CESTY I OBRATNÝ VŮZ DO STŘEDNÍHO TERÉNU. TAKOVÝ JE NISSAN X-TRAIL, KTERÝ VEDLE DNES UŽ TROCHU OKOUKANÝCH PŘÍSTROJŮ UPROSTŘED ZNOVU OSLOVÍ ELEKTRONIKOU ŘÍZENÝM NÁHONEM A SKVĚLÝM ZAVAZADLOVÝM PROSTOREM.

  

elegantní a pohodlný „umí“ i mimo asfalt

Vůz z kruhů SUV zaujme bezpečností, ale žádá trpělivost při akceleraci

POHODLNÝ AUTOMOBIL NA DELŠÍ CESTY I OBRATNÝ VŮZ DO STŘEDNÍHO TERÉNU. TAKOVÝ JE NISSAN X-TRAIL, KTERÝ VEDLE DNES UŽ TROCHU OKOUKANÝCH PŘÍSTROJŮ UPROSTŘED ZNOVU OSLOVÍ ELEKTRONIKOU ŘÍZENÝM NÁHONEM A SKVĚLÝM ZAVAZADLOVÝM PROSTOREM.

Kompaktní vůz s robustnější přídí je Nissan X-Trail. Jeho vyšší výšku zdůrazňují především hodně „vybrané“ oblouky blatníků. Konstruktér navíc pečlivě dbal na výhled z vozu velkými okny. Interiér důsledně sleduje pohodlí, i když na funkčnosti mu to nijak neubírá. Díky tomu jsou sice sedadla o poznání oproti limuzínám výš a pro všechny cestující je k dispozici dostatek odkládacích schránek a kapes - včetně dvou klimatizovaných na nápoje. Sedáky jsou přitom dostatečně pevné, takže bočně vedou dobře i při divočejších náklonech v terénu. Za zmínku v interiéru stojí přirozeně do středové konzole „na horní prostředek“ umístěné přístroje a skvěle přístupný a variabilní zavazadlový prostor. Ten se snadno zvětšuje sklopením jednoho nebo obou dílů zadního sedadla, čímž vzniká prakticky ideálně rovná ložná plocha, která díky prakticky neexistujícímu prahu a pevnému plastu na podlaze umožňuje naložit téměř jakékoliv břemeno. Nejpozoruhodnější částí automobilu je bezesporu elektronické ovládání stability jízdy spolupracující s řízením náhonu. Standardní ESP funguje sice stejně spolehlivě jako u jiného „podařeného“ vozu, ovšem při zapnutí automatického „připřahání“ i zadního náhonu neztrácí X-Trail při korekci začínajícího smyku dopředný tah. Připnutí zadního náhonu se navíc děje za jakékoliv rychlosti a velmi plynule, pro běžného uživatele prakticky nepozorovaně. Do terénu je možné připojit čtyřkolý náhon stabilně, stejně tak jako lze pro „klouzavé fajnšmekry“ i vypojit ESP a užít si tak smyků zvládaných vlastní, nikoliv elektronickou, vůlí. V nabídce pro tyto vozy převládají benzinové motory. Běžně prodávaným je agregát s obsahem 2 litry. Dynamika, kterou vozu udílí, je uspokojivá, i když kvůli „kratšímu“ druhému a třetímu převodovému stupni je třeba pozorněji řadit. Spotřeba se při klidné jízdě dá udržet v oblasti devíti litrů, ovšem dovádění v terénu nebo hodně dynamický řidič na silnici zvýší tento průměr i o 20 procent. Nissan X-Trail je vzhledným, bezpečným, pohodlným a schopným vozem za odpovídající cenu.

NA CO TO AUTO JE?

Už z přídomku SUV je patrné, že Nissan X-Trail je autem „pro volný čas“. Nicméně jeho užitné vlastnosti díky velmi dobrému komfortu běžného cestování i schopnosti prostoupit středně těžký terén z něj dělají univerzální, pohodlné a bezpečné auto. Nemělo by proto být divu, když z X-Trailu vystoupí rodinka pod lyžařským vlekem, manželka úspěšného manažera před operou nebo supervizor GSM vysílačů.

ČÍM VYNIKÁ? Velmi nenápadná jsou tři tlačítka na horní hraně středového panelu elektronicky ovládající náhon. Nejvíc z nich vyniká spouštěč AUTO, který ve spolupráci s ESP přiřazuje ke standardně poháněné přední i zadní nápravu. Děje se tak naprosto plynule. Bez trhání se vůz ve smyku plynule začne „rovnat“. TECHNICKÉ PARAMETRY A CENA

Nissan X-Trail 2.0

Obsah motoru 1998 ccm

Počet válců 4

Max. výkon 103 kW

Točivý moment 192 Nm

Maximální rychlost 177 km/h

Zrychlení z 0 na 100 11,3 s

Převodovka 5-manuální

Spotřeba ve městě 12,0 l/100 km

Spotřeba na dálnici 7,7 l/100 km

Spotřeba průměrná 9,3 l/100 km

Provozní hmotnost 1452 kg

Délka 4510 mm

Šířka 1765 mm

Výška 1750 mm

Zavazadlový prostor 410/1840 dm 3

Objem nádrže 60 l

Cena 779 000 Kč

+ KLADY * kombinace náhonů 2×2, 4×2 a 4×4 * pohodlný interiér * výborná průchodnost terénem * technická životnost - ZÁPORY

* vyšší spotřeba v terénu

* příliš členěný středový panel

* do terénu nevhodné sériově dodávané pneu

* v nabídce převládají benzinové agregáty

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít