Nikdy jsem nevěřil virtuální realitě

27. května 2010, 14:23 - Kateřina Menzelová
27. května 2010, 14:23

Lidé se dnes neptají, kolik stojí byt, ale jakou dostanou slevu, říká...

Celý podtitul: Lidé se dnes neptají, kolik stojí byt, ale jakou dostanou slevu, říká šéf společnosti Lighthouse Group

EURO: Narodil jste se v Bratislavě a v roce 1966 jste odešel do Izraele. Do Československa jste se vrátil po roce 1989 a začal zde podnikat. Proč? WINTERSTEIN: Nevrátil jsem se do Československa. Začal jsem zde pracovat v roce 2001 a tehdy již bylo samostatné Česko. Je pravda, že jsem poprvé přijel už v roce 1991, tehdy se mi ale zdejší obchodní atmosféra zdála trochu fantasmagorická. Vše se dalo koupit, vše se dalo zařídit, ale já jsem tomu nevěřil. Udělal jsem samozřejmě chybu. Nezůstal jsem tehdy. Usadil jsem se zde až v roce 2001.

EURO: Podnikal jste v realitách již v Izraeli? WINTERSTEIN: Několik let jsem působil v realitách v Izraeli, ale i v dalších zemích. V roce 2001 jsem se rozhodl, že zanechám létání po světě a budu žít v Praze.

EURO: Zdejšímu podnikatelskému prostředí po roce 1989 jste nedůvěřoval. Dnes si ale mnoho developerů stěžuje, že trh ovládá korupce a je těžké prosadit se v soutěžích, které vypisuje magistrát. Jaká je vaše zkušenost? WINTERSTEIN: Neříkal jsem, že jsem zdejšímu prostředí nedůvěřoval, ale nevěřil jsem mu. To je rozdíl. A co se týká současné atmosféry – pohybuji se v privátním sektoru. Všechny naše projekty se nacházejí na soukromých pozemcích, takže se s korupčním prostředím nesetkáváme. Samozřejmě že tu žiji a poslouchám, co se říká. Mám ale zkušenost i z jiných zemí, že se často moc mluví, ale ne vše je pravda. Setkal jsem se s tím, že hodně lidí se na nejrůznějších story přiživuje a vydělává na tom.

EURO: Domníváte se tedy, že skutečnost je lepší než to, co se říká? WINTERSTEIN: Alespoň ta realita, kterou my zažíváme, je o hodně lepší. S tím, o čem se hovoří, nemám zkušenost a nemohu na to reagovat.

EURO: Největší projekty společnosti Lighthouse jsou v Holešovicích poblíž Vltavy. Proč jste si zvolili právě tyto pražské čtvrtě? WINTERSTEIN: To je náhoda. Soustřeďujeme se na rozsáhlé projekty a v Praze je málo míst, kde by bylo možné koupit pozemky takové rozlohy. Neřekli jsme si předem, že budeme působit v určitých částech, ale rozhodovali jsme se podle pozemků.

EURO: Lighthouse je dnes v Praze jedinou firmou, která dokončuje nové obchodní centrum. Zaznívají hlasy, že je pražský trh již přesycený. Souhlasíte s tím? WINTERSTEIN: Otázka nasycenosti trhu souvisí s tím, zda je, nebo není konjunktura. V obchodních centrech se mění volné peníze. Životní úroveň v Česku roste a stoupá i množství volných peněz. Když se zvýší životní úroveň o dvě tři procenta, může se to projevit tím, že objem volných peněz naroste o dvacet třicet procent. Senzitivita na růst životní úrovně je obrovská. Nejsem znepokojený tím, že stagnace trvá rok nebo dva. Developerské projekty se připravují delší dobu. Stagnace přejde a volných peněz tu bude stále víc. Je pravda, že v Praze je hodně obchodních center. Mezi nimi je ale skupina těch, která nejsou dobrá, která byla postavena oportunisticky. Komplex vznikl jen proto, že někde byl pozemek. Ale nesplňoval všechny parametry, které má obchodní centrum mít, tedy dobrou lokalitu, dostupnost a viditelnost. Jsou tu tedy i neúspěšná obchodní centra, která budou zavřena nebo přeměněna třeba na vzdělávací střediska, kliniky atd. Kvalitní centra přežijí.

EURO: Čím chcete přesvědčit zákazníky, aby nakupovali právě v Galerii Harfa? WINTERSTEIN: Samozřejmě že o tom přemýšlíme. Nabídneme navíc prostor pro zábavu a sport. Nazvali jsme ho střecha plná atrakcí, kde bude ledová plocha, dětské hřiště, vodní atrakce. Jednáme s hokejovou asociací o založení centra pro mládež. Hledáme další důvody, aby lidé, kteří chtějí jít do obchodního centra, přišli k nám. V mixu nájemců dáme velký důraz na sportovní obchody.

EURO: Jak vysoké byly náklady na výstavbu obchodního centra? WINTERSTEIN: Celkové náklady včetně pozemku dosáhly 150 milionů eur. V této sumě je zahrnuta i administrativní budova, která má 22 tisíc metrů čtverečních. Zatím nemáme nájemce. Budovu dokončíme příští rok, a to jako jediný objekt tohoto typu v Praze. Doufáme, že tato skutečnost ovlivní poptávku.

EURO: Již dříve jste v rozhovorech konstatoval, že máte zájem o velká rozvojová území Prahy, jako jsou Bubny či Rohanský ostrov. Jednáte s majiteli pozemků o nějaké spolupráci? WINTERSTEIN: Ptali se mě, jaké jsou pražské projekty, na kterých bych se rád podílel. Zmínil jsem tyto dva, ale pouze jako příklady. Pozemky mají své majitele, ti je získali od města, my jsme se těchto tendrů nezúčastnili. Mně se tyto projekty líbí, ale s nikým nejednáme.

EURO: Pokračujete v developerském projektu Zelené město na Jarově a Prague Marina v Holešovicích. V jaké jste fázi? WINTERSTEIN: V případě Zeleného města jsme dokončili první fázi se 440 byty. Ve druhé polovině letošního roku chceme začít další část, která nabídne 340 bytů. Původně jsme mysleli, že to půjde rychleji, ale museli jsme se přizpůsobit prodeji bytů. Musím ale říci, že v porovnání s našimi kolegy jsme spokojenější. Nejsme pod žádným velkým tlakem. Hotová je první fáze Prague Mariny, a to včetně administrativní budovy. Čekáme na stavební povolení pro další fázi. Doufám, že začneme ještě letos s výstavbou zhruba 300 bytů.

EURO: Jak hodnotíte současný rezidenční trh? WINTERSTEIN: Je ovlivněný nejrůznějšími zprávami a analýzami. Dříve to platilo také. Bylo špatně, když se lidé řídili doporučeními typu všechno kupovat. Nedávali pozor, do čeho investují. Dnes jsou zase ovlivněni zprávami typu nic nekupovat a vyčkat na další propad cen. Každý má kupovat podle toho, zda jde o dobrý produkt, a ne proto, že musí koupit nebo že mu někdo dá slevu. Dnes je nálada na trhu taková, že kdo chce koupit byt, často se ani neptá, kolik stojí, ale kolik dostane slevu. Tomu se snažíme vyhnout.

EURO: Prohlásil jste, že nebudete v žádném případě poskytovat slevy. Nenabízíte ani zaváděcí ceny? WINTERSTEIN: Ne. Naše projekty totiž pokračují. Zaváděcí ceny jsme dávali na začátku celého projektu. V posledním měsíci jsme přistoupili k tomu, že po dohodě s bankou poskytujeme zvýhodněné hypotéky, které jsou finančním zvýhodněním, netýká se to ale ceny bytu.

EURO: V jakém cenovém rozpětí se pohybují byty, které nyní prodáváte? WINTERSTEIN: Od 3,5 milionu po dvacet milionů korun.

EURO: Říkal jste, že vaše společnost je na tom v současné době lépe než konkurence. Z jakého důvodu? WINTERSTEIN: Nedovolil bych si hovořit o konkurenci, kterou neznám. Vím jen o firmách, které jsou obchodovány na burze, protože ty musejí zveřejňovat svoje výsledky. S nimi se mohu porovnávat. Některé z privátních společností jsou na tom určitě velmi dobře. Myslím, že firmy, jako je Finep nebo Central Group, netrpí velkými ztrátami jako firmy, které jsou na burze a jež akcionáři tlačili k rychlému investování peněz. Výhodou i nevýhodou naší firmy je opatrnost. Byla to nevýhoda v době, kdy se všechno kupovalo a prodávalo a na papíře se daly vydělat peníze. Nikdy jsem nevěřil virtuální realitě. Nepodstupovali jsme riziko, nekupovali jsme předražené věci jen proto, že se to muselo koupit, protože akcionáři tlačí.

EURO: Hodně developerů si nyní stěžuje, že je složité získat bankovní úvěr. Pociťujete to také? WINTERSTEIN: Získat úvěr je mnohem těžší. Dřívější situace ale také nebyla správná. Financoval se každý projekt. Developeři i banky podstupovali zbytečné riziko. My jsme do ničeho takového nešli a neděláme to ani dnes. Banky tohle oceňují, a tak i v posledním roce jsme dostali financování. I když podmínky nejsou ani podobné těm z dřívějška. Slušní lidé a firmy dnes platí za rizikové aktivity developerů a bank, které byly ztrátové.

EURO: Společnost Lighthouse před několika lety zvažovala vstup na burzu. Je to ještě aktuální? WINTERSTEIN: Dnes na to není doba, investiční skupiny nemají důvěru k developerským aktivitám. Nedá se dosáhnout ceny, za kterou by bylo vhodné vstoupit na burzu. Navíc se neprodávají projekty, a pokud ano, tak za ceny, které já nejsem ochoten zaplatit.

EURO: Jakou částku chcete v letošním roce investovat? WINTERSTEIN: Letos dokončíme Galerii Harfa, zkolaudován je komplex Prague Marina Office Center. Pokračovat bude Zelené město a Prague Marina. A chceme začít stavět ještě jednu administrativní budovu v Holešovicích.

BOX:
Tamir Winterstein (60)
Narodil se v Bratislavě, v roce 1966 odešel s rodiči do Izraele. V Česku začal podnikat v roce 2001. Je ředitelem a minoritním akcionářem společnosti Lighthouse Group, která působí v ČR od roku 2000. Dalšími podílníky Lighthouse Group jsou nemovitostní investiční fond RREEF/Deutsche Bank, největší polská developerská skupina Globe Trade Centre a izraelská investiční skupina Scorpio BSG. Nejrozsáhlejšími developerskými projekty, na nichž Lighthouse Group pracuje, jsou rezidenční komplexy Zelené město a Prague Marina.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít