Nikdo není dokonalý

13. ledna 2011, 12:18 - Blanka Růžičková Euronews a.s.
13. ledna 2011, 12:18

Téměř dvě třetiny účastníků v německou disciplínu věří

Věříte i po skandálu s dioxiny, že je Německo stále vzorem pořádku a disciplíny?

  • Ano – 63,5 %
  • Ne – 32,2 %
  • Nevím, nezajímá mě to – 4,3 %

Jedovaté dioxiny, které se začátkem ledna objevily v německých potravinách, nabouraly mýtus o německé poctivosti a důkladnosti jen částečně. Nebo – alespoň pokud jde o výsledek ankety mezi českými manažery – prakticky vůbec. „Nikdo nic nemá míti za dokonalé,“ parafrázuje jedna odpověď písničku Voskovce a Wericha. Její autor zdůrazňuje, že vždy záleží na úhlu pohledu. A pro něj z takového porovnání jednoznačně vyplývá, že pořádek a disciplína jsou především v západní části Německa vyšší než v jiných státech Evropské unie.
Většina z těch, kteří věří v německou preciznost a dokonalost tamních kontrolních mechanismů, považuje dioxinový skandál za ojedinělý úlet. Za selhání jednotlivce, případně výjimku z pravidla. Mnozí navíc připomínají, že Němci psaná i nepsaná pravidla dodržují rozhodně více než Češi.„Všimněte si, že výrobce krmiva sám podal zprávu o výsledcích testu a varoval veřejnost. Umožnil tak, aby se zjistilo, zda například u vajec došlo ke kontaminaci. Dovedete si představit takovou míru zodpovědnosti v Čechách,“ ptá se jeden z respondentů. Také další účastníci ankety připomínají, že se v každé zemi občas najde někdo, kdo chce zbohatnout za každou cenu. Proto je podstatné, jak se ta která země s podobnými pokusy vypořádá. „Je důležité je odhalit, odstranit a udělat transparentní systémová opatření, aby se nemohly opakovat. A také potrestat ty, co porušili pravidla. A v tom Němcům věřím, že budou důslední,“ píše se v jednom z komentářů.
Podobný názor má i manažer, který uvádí, že v Německu dlouhá léta pracoval. „Přes občasné nedostatky tam všeobecně vládne pořádek, německá nekompromisní a neúplatná policie budiž české policii vzorem. Ani německou vládu neprovázejí každý den obrovské korupční skandály, německý premiér na rozdíl od Petra Nečase nelže občanům o korupci v přímém televizním přenosu,“ konstatuje. Další z respondentů ankety týdeníku EURO připojuje: „V mnoha oblastech bych si přál, aby byla politická, právní i morální kultura na takové úrovni jako v Německu.“ Podle jednoho z oslovených manažerů jsou Němci vzorem pořádku a disciplíny už po staletí a ještě dlouho budou: „Stačí se jen podívat do historie – sebevětší skandál nic nezmění na tom, že už od dob Přemyslovců nejenom Češi, ale celá Evropa jen závistivě přihlížejí tomu, jak jsou schopni efektivně a disciplinovaně fungovat.“ Většina z těch manažerů, kteří Německo naopak nepovažují za vzor disciplíny, zdůrazňuje, že k tomuto názoru dospěli už dříve a že ho kauza dioxiny jen potvrdila. Mnozí vysvětlují, proč k Německu nechovají žádný obdiv. „Je to rodiště všech totalit: komunismu, fašismu a zeleného fašismu. Uklizený dvorek sám o sobě není žádnou hodnotou,“ uvádí jeden z nich.
Z podobného soudku je následující odpověď: „Německo se svým ,tradičním smyslem pro humor‘ pro mě nikdy nebylo žádným vzorem, a to ani pořádku a disciplíny, takže na tom žádná aféra nemůže nic změnit. A pokud jde o německou stravu a kuchyni, tak té ani dioxiny moc neublíží.“
Jiný respondent připouští jistou míru pořádku a disciplíny, ale jen uvnitř země. „Německo se navenek chová stejně jako USA – tedy zájem vlastní země je nadřazený jakýmkoli jiným, byť oprávněným zájmům ostatních zemí či národů.“ „Spolková republika Německo je dnes typickou evropskou socialistickou zemí se všemi doprovodnými atributy,“ uvádí další účastník ankety. Skandál s dioxiny však podle něho není nejvýznamnějším příkladem selhání tradiční německé disciplíny. Nejdůležitějšími problémy vidí v selhání fiskální disciplíny a nezvládnuté imigrační politice.
Přestože někteří označili dioxiny v potravinách za mediální kauzu, problematika dobré pověsti zjevně účastníky ankety zaujala. „Nemám důvod Německu fandit nebo tuto zemi hájit. Nicméně je velká, se silnou ekonomikou, ale také spoustou problémů a traumatizující historickou zátěží. Její politická reprezentace i celá společnost se však poctivě snaží problémy řešit a s touto zátěží se nějak srovnat. Je to bolestná práce, krvácí duše i peněženky. Pořádek a disciplína jaksi tradičně a z hlediska Němců snad i atavisticky patří k nástrojům, které k té práci potřebují. Vůbec jim to nezávidím,“ shrnuje jeden z manažerů.

Odpovídalo 115 manažerů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít