Nic pro Baťu!

16. ledna 2006, 00:00 - admin
16. ledna 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Ještě před koncem roku 1989 přijel pan Baťa do Československa, poprvé po dlouhé řádce let. Kanadské velvyslanectví uspořádalo tehdy recepci, kde byli lidé zvučných jmen -- Diensbier, Miller, Komárek, Klaus. Jásot nebral konce. Od tehdejšího s trochou nadsázky „Baťa nás spasí“ se situace dostala na druhý pól.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Ještě před koncem roku 1989 přijel pan Baťa do Československa, poprvé po dlouhé řádce let. Kanadské velvyslanectví uspořádalo tehdy recepci, kde byli lidé zvučných jmen – Diensbier, Miller, Komárek, Klaus. Jásot nebral konce. Od tehdejšího s trochou nadsázky „Baťa nás spasí“ se situace dostala na druhý pól.

Sdělovací prostředky už na konci roku 1990 informovaly, že firma Baťa přestala být výhradním kandidátem na řešení problémů obuvnictví ČSFR a že na jejich řešení se vypíše konkurz. Je to významná změna proti polistopadové atmosféře, kdy vše vypadalo tak, že v zásadě veškeré obuvnické kapacity naší země převezme firma Baťa. Jenže proč vlastně?Odpověď jsme začali hledat na ministerstvu průmyslu, u tiskové tajemnice paní Peroutkové. Sdělila, že se s firmou Baťa nepodařilo dohodnout. Víme, že loni v říjnu tato firma předložila ministerstvu návrh na spolupráci. Ten nám však paní Peroutková odmítla poskytnout. Pouze řekla, že majetkem Tomáše Bati v ČSFR se zabývala skupina expertů ministerstva spravedlnosti. Víc neřekla.

Jak jsme tušili, spory se točí i okolo vlastnických vztahů. Již v roce 1988 zpracovalo federální ministerstvo financí rozbor vlastnických vztahů k baťovskému koncernu. V roce 1990 se toutéž otázkou zabývalo právě ministerstvo spravedlnosti. První jmenovaný materiál má 17 stran, druhý pět.

Hlavně nás však zajímalo, co firma Baťa vlastně České republice nabízela. Ze spolehlivého a dobře informovaného pramene jsme zjistili, že firma Baťa chtěla bezplatně převzít 51 procent celého oboru. Přitom trvá na absolutním monopolu výroby obuvi i její distribuce. Představa byla následující: Stát zřídí společnost Midco, která převezme celý obor. Firma Baťa vloží řízení, tedy vedení, které bude o změnách oboru rozhodovat nezávisle na české straně, ale náklady ponese majitel společnosti (stát) stejně jako všechny důsledky její činnosti.

Až podniky budou ziskové, převedou se bezplatně na novou společnost Newco, kde bude mít Baťa nejméně 51 procent akcií. Termín převodu rozhodne firma Baťa. Ta zároveň chce, aby se její účast považovala za dolarovou investici s možností repatriace jejího podílu na společnosti do zahraničí.

Z dalších návrhů firmy Baťa náš pramen například uvádí: Pokud vláda bude chtít prodat svoje akcie firmy Newco, musí to konzultovat s firmou Baťa. Do jaké pozice by se tak jeden z vlastníků - vláda -dostal? Dále firma požaduje výhody při nákupu surovin, výjimky ze zákonů, to, že její zaměstnanci dostanou uhrazeno bydlení, stravu, cestovné a podobně.

Shrnuto a podtrženo: Náš pramen sděluje trefně, že akceptování návrhů firmy Baťa by znamenalo, že za svoje peníze by náš stát provedl modernizaci obuvnického průmyslu. Druhá strana by poskytla management. Po zlepšení podniků by z nich nadpoloviční většinu dostala firma Baťa.

**Profit č. 3/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít