NHL je otevřený byznys

09. října 2008, 12:37 - Martin Rychlík
09. října 2008, 12:37

Exkluzivní rozhovor s nejmocnějším mužem světového hokeje

Drobný, menší chlapík za stolkem v pražské kavárně na první pohled nepřipomíná muže, který vládne 30 klubům kanadsko-americké National Hockey League (NHL) a má takříkajíc pod palcem bezmála tisícovku nejbohatších a asi i nejlepších hokejistů světa. Ale tvář je to veleznámá. Komisionář Gary Bettman (56) předává každoročně vítězům NHL Stanleyův pohár, tudíž není divu, že když jej fotograf týdeníku EURO fotografuje s panoramatem Karlova mostu, budí u projíždějících pozdvižení. „Češi, do toho!“ volají na něj mladíci z auta. Bettman sice Čechy za pražskou premiéru NHL ve dnech 4. a 5. října chválí, rozhlíží se však daleko globálněji. Týdeníku EURO poskytl jako jedinému tiskovému médiu v Česku exkluzivní rozhovor den před premiérovým sobotním zápasem.

EURO: Světem cloumá finanční krize. Při setkání správní rady NHL v Torontu jste byl ještě před třemi týdny optimistou. Jste jím stále? BETTMAN: Zatím žádné dopady krize nepociťujeme. Jedním z klíčových ukazatelů ekonomické prosperity jsou prodeje vstupenek, a tam si vedeme lépe než před rokem. Permanentek jsme zatím prodali o více než čtyři procenta více než vloni. Samozřejmě budeme vývoj krize sledovat a snažit se předvídat možné dopady a minimalizovat je. Většinu příjmů ale získáváme se začátkem sezony a vypadá to, že vše je v pořádku. Navíc loňský rok byl z hlediska příjmů nejlepší v historii… V žádném případě momentální ekonomickou situaci nepodceňuji, ale takové jsou naše současné výsledky. To je fakt.

EURO: Tým Philadelphia Flyers hraje v domácí hale Wachovia Center. Krachující banku Wachovia nedávno převzala Citigroup. Dojde k přejmenovávání podobně „postižených“ arén? BETTMAN: V případě Wachovia Center se hala původně jmenovala CoreStates Center, poté First Union Center. Odhaduji, že by k dalšímu přejmenování mohlo dojít, nicméně na závazcích plynoucích ze sponzorských smluv to nic nemění. Většina smluv je uzavírána dlouhodobě, na deset i dvacet let (v lednu 2007 podepsal finanční ústav Prudential smlouvu o „naming rights“ s New Jersey Devils na dvacet let za 105,3 milionu dolarů – pozn. red.), takže v případě různých sloučení firem nebo akvizic nejsou změny sponzorských jmen nic neobvyklého.

EURO: Takže nehrozí, že by nějaký tým přišel o střechu nad hlavou kvůli bankrotu majitele haly? BETTMAN: Týmy platí nájmy a snahou majitelů je vždy zajistit, aby do haly chodili lidé a byla využívána. Takže to není na pořadu dne.

EURO: Neobáváte se možného bankrotu týmů jako takových? BETTMAN: Jak jsem již říkal, zatím jsme žádný ekonomický dopad krize nepocítili. A i kdyby se byznys zpomalil, není to nic, co by mohlo vyústit v bankroty. Naše týmy nejsou v ohrožení.

EURO: Jak významné jsou příjmy z aktivit přímo v době zápasů, tedy z občerstvení, prodeje merchandisingu a podobně? Lidé za ně možná přestanou tolik utrácet… BETTMAN: Momentálně jsou jakékoliv odpovědi pouhou spekulací. Nikdo neví. Je to sice součást byznysu, ale velmi malá. Mnohem, mnohem důležitější jsou vstupenky, televizní práva a sponzoři.

EURO: Jste spokojen s návštěvností na Floridě, ve Phoenixu či Nashvillu, ale hlavně u Carolina Hurricanes, kde se vedení potýkalo s problémy? BETTMAN: Návštěvnost Caroliny je momentálně celkem vysoká. Není to tak dávno, co Carolina vyhrála Stanley Cup; Tampa ho také vyhrála…

EURO: Ale Tampa byla vloni nejhorším týmem NHL. BETTMAN: To se stává. To je ale dáno systémem draftu a každý rok je šance na změnu. Letos očekávají mnohem lepší rok (v týmu Tampy hraje první hráč letošního draftu Steven Stamkos – pozn. red.). Zároveň se ale v loňské sezoně udrželi mezi pěti kluby s nejvyšší návštěvností.

EURO: Loni chtěl kanadský Hamilton koupit franšízu amerických Nashville Predators. Proč nedošlo k dohodě? BETTMAN: V současnosti nemáme v úmyslu soutěž rozšiřovat o nové týmy ani přemísťovat ty současné. Velmi tvrdě se snažíme udržet své franšízy tam, kde jsou. Spousta měst by chtěla franšízu NHL získat, nedostanou ji ale přeci jen proto, že si to přejí.

EURO: Zároveň se v Kanadě platí vyšší daně. Nemohou se z tohoto důvodu některé kluby přesunout do USA? Podobně jako v případě Quebec Nordiques, který se roku 1995 přestěhoval do Colorada? BETTMAN: Na jedné straně jste se ptali, proč jsme nepřesunuli tým do Kanady, a nyní se ptáte na opačný směr? Vaší otázce rozumím, ale nic takového nehrozí. Všechny kanadské týmy si vedou velmi dobře a všechny mají zcela nebo téměř vyprodáno.

EURO: V minulosti existoval i fond amerických klubů na podporu kanadských… BETTMAN: To bylo před podpisem poslední kolektivní smlouvy v roce 2005. Co je ale zajímavé, tak s poslední smlouvou a finančním stropem existuje sdílení příjmů. A momentálně šest z deseti přispívajících týmů je z Kanady.

EURO: S podpisem kolektivní smlouvy v roce 2005 byly problémy, dokonce se celou jednu sezonu nehrálo. Smlouvu jste nakonec uzavřeli na řadu let. BETTMAN: Na šest. Ale hráčská asociace (NHLPA) ji může ukončit po čtyřech letech. Do 18. května příštího roku se bude muset asociace rozhodnout, zda smlouva poběží za současných podmínek, nebo ji ukončí a zahájí nová jednání. Z doslechu, především z výstupů v médiích, se zdá, že unie je s novým systémem spokojená. Příjmy rostou a s nimi se zvyšuje platový strop.

EURO: Jak se změnily vaše vztahy s NHLPA, kterou nyní vede Paul Kelly? S někdejším šéfem Bobem Goodenoughem jste si příliš nerozuměli… BETTMAN: Pan Kelly je zatím na svém postu o něco méně než rok, všechno ale napovídá tomu, že naše vztahy jsou mnohem vstřícnější. Věřím, že budeme i nadále výborně spolupracovat.

EURO: Asi nám nemůžete sdělit, jaký klub máte nejraději. BETTMAN: Na to se budu muset zeptat činovníků, abych nechyboval (smích). Ne, z pochopitelných důvodů vám tu radost nemůžu udělat.

EURO: Ale žijete v New Jersey. BETTMAN: A vyrostl jsem v New Yorku. Pravidelně cestuji napříč Amerikou i Kanadou, navštěvuji týmy a jako každý komisionář je miluji všechny.

EURO: Hrál jste někdy hokej? BETTMAN: Jen rekreačně.

EURO: A basketbal? BETTMAN: Proč?

EURO: Byl jste viceprezidentem i v NBA… BETTMAN: Ano, ale nebylo to kvůli mé výšce (smích).

EURO: Je možné, že se v Praze bude hrát NHL i příští rok? BETTMAN: Česká republika je hokejovou zemí a Praha skvělým sportovním a hokejovým městem. Lidé zde hokej ocení, oba zápasy byly vyprodané během 24 nebo 27 hodin. V NHL dosud hrálo kolem 250 českých hráčů, myslím, že nyní jich u nás hraje 50, což představuje zhruba sedm až osm procent všech hráčů. I proto jsme sem chtěli přivést regulérní soutěžní zápas, ne exhibiční utkání.

EURO: Už se objevily zmínky o zahájení příštího ročníku v Petrohradě… BETTMAN: To je čistá spekulace. Nyní se o tom ještě neuvažuje.

EURO: Jak je to s plány na rozšíření soutěže do Evropy? BETTMAN: Máme určitý počet franšíz a navýšení není na pořadu dne. Za deset dvacet let? Kdo ví. Z krátkodobého pohledu jsme vloni uspořádali dva zápasy v Londýně, abychom se ujistili, že to bude v Evropě fungovat. Letos tu čtyři týmy odehrály čtyři zápasy ve dvou městech. Pokud se hráči nevrátí příliš unavení, dovedu si představit, že do budoucna počet týmů a zápasů v Evropě zvýšíme.

EURO: Z hlediska možných dalších příjmů pro NHL není český trh nijak velký. Neplánujete vyrazit více na východ? Co Asie, Čína… BETTMAN: Určitě budeme posuzovat své možnosti a známe místa, kde je hokej důležitý. Jen je třeba vždy najít místního promotéra, jenž zajistí veškerou logistiku. V Česku se nám dobrého promotéra najít podařilo, Českou sportovní. Navíc O2 arena v Praze je přesně ten druh haly, kterou potřebujeme. Až skončíme letošní tour, začneme se rozhlížet po dalších příležitostech, včetně možnosti hrát znovu v Česku.

EURO: Máte nějaký podíl ze zdejšího vstupného? BETTMAN: Máme předem dané podmínky a při stanovování ceny vstupného spoléháme na zkušenosti promotéra.

EURO: Zaznamenal jste prodeje pražských vstupenek na černém trhu? BETTMAN: Ne. Vy ano?

EURO: Překupníci nakoupili vstupenky a pak je prodávali za vyšší ceny. BETTMAN: Tak to ale znamená, že promotér stanovil příliš nízké ceny! (smích)

EURO: Ohlasy byly jinačí. Viděli jsme prodávat vstupenky na e-Bayi a podobně… BETTMAN: To ale není nic neobvyklého. V případě vyprodaných akcí funguje hlavně v Severní Americe takzvaný sekundární prodej vstupenek. Řekněme, že si koupíte šest vstupenek, ale vaši přátelé nemají čas, takže vám nějaké zbudou. Nabídnete je na e-Bayi, a když je vyprodáno, je možné, že za ně dostanete víc, než kolik jste zaplatil. Jen pro dokreslení: Téměř 30 procent našich hráčů je ze zemí mimo Severní Ameriku. Třicet procent návštěv serveru NHL.com je mimo americké území. Lidé odsud i ze zbytku Evropy naši soutěž sledují pravidelně. Nejen v televizi, ale zajímá je i výsledkový servis, statistiky, chtějí vědět, co se děje.

EURO: Považujete ruskou Kontinentální hokejovou ligu (KHL) za vážného soka? BETTMAN: Na hodnocení je příliš brzy. KHL je ve svém prvním roce trvání, my se v byznysu pohybujeme od roku 1917. Nejlepší světoví hráči hrají v nejlepších světových halách soutěž NHL. Naši hráči jsou nejlépe placenými hokejisty na světě a myslím si, že nezávisle na tom, odkud pocházejí, budou ti nejlepší i nadále chtít hrát naši soutěž. Samozřejmě se občas najdou výjimky a někteří budou chtít odejít do KHL. Jediné, o co se momentálně ve vztahu ke KHL zajímáme, je nedostatek respektu k uzavřeným smlouvám. Pokud má hráč uzavřenou smlouvu s jinou soutěží, nedovolíme mu v naší lize hrát. KHL se tak nechová. Její prezident Alexander Medveděv připustil, že Alexander Radulov (odešel z Nashvillu do ruské Ufy – pozn. red.) má platnou smlouvu s naším klubem, ale odmítli s tím cokoliv dělat.

EURO: V případě Radulova jste požádali o arbitráž. Máte už nějakou odezvu? BETTMAN: Požádali jsme o arbitráž u neutrálního sportovního arbitra, ale KHL s ní dodnes nesouhlasila. Je to pro nás velké zklamání a ukazuje to na nedostatek respektu.

EURO: Vnímáte odchody některých hráčů typu Jaromíra Jágra či Andreje Morozova jako ztrátu? BETTMAN: Dost záleží na rozhodnutí v jednotlivých případech. Když se rozhlédnete, tak hráči, kteří podepsali účast v KHL, měli různé důvody nebo byli v jistém stadiu kariéry.

EURO: Ale zdá se, že ropní magnáti mají peníze a pumpují je do KHL… BETTMAN: Před chvílí jsme se bavili, že svět směřuje k hospodářské katastrofě, ne? To je vtipné. Nicméně podstatné je, že jakákoliv ligová soutěž musí pracovat na ekonomickém modelu, který je udržitelný. Spousta lidí má hodně peněz, ale ti, kteří je mají, je neponechají v něčem, co má velké ztráty. Aby KHL dlouhodobě uspěla, musí být soběstačná jako každý jiný byznys.

EURO: Opakovaně říkáte, že se v NHL hraje nejlepší hokej… BETTMAN: A vy si to nemyslíte?

EURO: Ale ano, jen by nás zajímalo, zda jste viděl zápasy švédské elitserien nebo české extraligy? BETTMAN: Když hrály naše kluby exhibice proti evropským týmům, sledoval jsem je v televizi. Hrál se bezesporu skvělý hokej. Mnoho našich mladých hvězd přichází ze zemí mimo Ameriku, ale největší soutěživost a nejšikovnější hráči jsou v NHL. Ke světu – a obzvláště k hokejovým zemím, jako je Česko – nicméně chováme enormní respekt.

EURO: V NHL jsou evropští kapitáni, trenéři. Nastal čas i pro majitele klubů z Evropy? BETTMAN: Jistě. Všichni noví majitelé jsou předmětem schvalování podle určitých kritérií, ale místo, kde žijete, podmínkou není. Například majitel Montreal Canadiens je Američan.

EURO: Máte náznaky zájmu ze strany Arabů, kteří už kupují fotbalové kluby v Británii? BETTMAN: Myslíte suverénní fondy? Periodicky slýcháme o zájmu, ale nikdo to zatím nedovedl až tak daleko. Možná se zájem přesune i za Atlantik. Svět se zmenšuje, takže nikdy nevíte.

EURO: V roce 2014 se koná zimní olympiáda v Soči. Bude NHL přerušena a hráči uvolněni? BETTMAN: Ještě nevím. Rozhodnutí padne v úzkém souladu s hráči a počkáme s ním až po Vancouveru 2010. Dvoutýdenní přerušení sezony přináší jisté potíže. Pokud se olympiáda koná v Severní Americe, je pro nás uspořádání daleko jednodušší, což platilo i pro Salt Lake City; bylo to snazší než v Turíně či Naganu.

EURO: Před dvěma týdny jste podepsali smlouvu s hongkongskou ASN na televizní přenosy v Asii prostřednictvím HDTV i IPTV… BETTMAN: Vidíte, to opět ukazuje, jak se svět zajímá o naši hru. Myslím, že jsme možná nejmezinárodnější z amerických sportovních lig. ASN je důkazem, že po hokeji existuje celosvětová poptávka.

EURO: Jediným obydleným kontinentem, kde se NHL nehrála, zůstává Afrika. Může hokej zamířit třeba do Johannesburgu? BETTMAN: Nevím, kolik tam je kluzišť. Ale před lety si lidé drbali hlavu, když se hovořilo o Asii. Svět se smršťuje. A vždy musíme být otevřeni příležitostem.

EURO: Neuvažujete o zahájení zápasů v jinou hodinu, aby byla NHL „globálnější“? BETTMAN: V první řadě musíme uspokojovat diváky v Severní Americe, protože ti v největší míře kupují vstupenky, chodí na zápasy, sledují NHL na internetu…

EURO: Jak důležitá jsou pro vás nová média? BETTMAN: Velmi. Přitahují lidi ke hře, spojují je v reálném čase. Ale zahajovací časy posunovat nemůžeme, prioritou je obecenstvo v Americe. To je základ naší franšízy.

EURO: Před pár lety se zkoušel svítící touš. Proč se neprosadil? BETTMAN: Byl to vzrušující experiment, ale většina diváků to neměla ráda. S nástupem HDTV ani není potřeba, protože nejen puk je vidět lépe než kdy dříve.

EURO: Objeví se další technické novinky, jako jsou kamery v brankovišti či vysílačky u rozhodčích? BETTMAN: Technologie budeme zkoušet a vyvíjet až do chvíle, než začnou kolidovat se hrou. Mluvili jsme o licencích, sponzorech, marketingu, televizi – nic ale není důležitější než hra samotná.

EURO: Neplánujete změny v draftu, v němž má nejhorší tým na konci sezony právo první volby z mladých hráčů? BETTMAN: Ne. Pomáhá vybalancovat soutěživost. Tampa byla nejhorším klubem a mohla si vybrat největší talent. Washington takto získal Ovečkina, Pittsburgh Crosbyho i brankáře Fleuryho.

EURO: Loni podepsal Alexander Ovečkin kontrakt na třináct let za 124 milionů dolarů. Není to už za hranicí chápání? BETTMAN: To je velmi speciální smlouva. Máme tu výjimečně talentovaného hráče, který hodlá zasvětit kariéru jednomu týmu, a ten mu říká: Chceme tě. Zaznamenáváme větší počet dlouhodobých smluv, a jestli je to dobře, nebo ne, se teprve uvidí. Nicméně pan Ovečkin a Washington jsou nadšeni a myslím si, že si zajistili zářnou budoucnost.

EURO: A je lepším hokejistou Sidney Crosby, nebo Jevgenij Malkin? BETTMAN: Nene! (smích) To je jako s tím oblíbeným klubem, nepotěším vás. Oba jsou výjimeční, podobně Ovečkin, Phoneuf či bratři Staalové. A já jsem rád, že hrají v NHL.

Gary Bettman (56)
Současný komisionář Národní hokejové ligy (NHL) se narodil v Queensu ve státě New York. Než se v roce 1993 stal nejmocnějším mužem severoamerického hokeje, působil jako generální konzul a senior viceprezident basketbalové NBA.
Pod Bettmanovým vedením zaznamenala NHL rychlý nárůst příjmů a rozrostla se o šest týmů na současných třicet. Bettman byl ale také často kritizován za „amerikanizování“ původně kanadského sportu a byl ústřední postavou dvou hracích výluk. NHL se jako první americká sportovní liga v sezoně 2004/2005 vůbec nehrála. Důvodem byly stížnosti majitelů klubů na neúměrný růst hráčských platů, který způsobil v sezoně 2002/2003 celkovou ztrátu ligy ve výši 300 milionů dolarů. V létě 2005 se vedení NHL dohodlo s hráčskou asociací NHLPA na stanovení platového stropu, závislého na celkových příjmech soutěže.
Gary Bettman je vzděláním právník a s manželkou Shelli má tři děti. Americký časopis BusinessWeek zařadil Bettmana v aktuálním žebříčku nejvlivnějších osobností amerického sportovního byznysu na 21. místo (viz strana 102).

Premiéra NHL Na skok v Americe Když v sobotu 4. října vstoupila NHL do Prahy, byl to svátek. Před O2 arenou postávaly hloučky lidí i osamocení překupníci. Ti prodávali zbylé lístky, jejichž ceny se původně pohybovaly mezi dvěma až dvanácti tisíci korun. Dle oficiálních údajů se na první hrací den vypravilo 16 875 lidí, na nedělní zápas 16 210. A pak to vypuklo. Překvapivě bez pompézní show, pouze lakonickým nápisem na kostce „Sezona začala“ a zpěvem americké i české hymny v podání operní divy Evy Urbanové, jež vehnala tóny do absolutních výšin, až běhal mráz po zádech.
Do zahajovací pětky Jezdců se dostal vedle Michala Rozsívala i Petr Průcha, za což pak trenérovi slušně poděkoval: „Je vždy krásné být v úvodní sestavě, navíc tady v Praze.“ Na opačné straně se coby Lightning blýskal Václav Prospal s Radimem Vrbatou a dvěma Slováky, Mihálikem a Meszárošem. David Kočí, český bijec, jenž naskočil i na rozbruslení, byl nakonec z domácího „lajnapu“ vyškrtnut.
Na historicky první gól NHL v Česku si museli zaražení diváci, které nejvíce pobavila výzva z digikostky k polibku dvou vedle sedících pánů, počkat až do 39. minuty. Trefil se Näslund z Rangers. Parádní kličkou kontroval na 1 : 1 hbitý mrňous St. Louis, nicméně důležité body za výhru vybojoval pro Rangers krátce před závěrečnou sirénou Dubinsky. Ano, ten hráč, který se loni vyšvihl vedle Jágra, který pražské show po čertech chyběl – v ochozech měl desítky dvojníků v dresech. „Kdyby přijel Jarda, asi by diváci měli spíše komu fandit,“ shodli se čeští hokejisté.
Atmosféra byla, řečeno kulantně, strnulá. Vnímali to tak i hráči, o něž byl v mixzóně (propocených šatnách) po zápase ze strany 202 akreditovaných novinářů enormní zájem. „Hráli jsme jako blbci,“ čílil se Prospal v ribanu, „atmosféra mohla být lepší, bylo by možná lépe, kdyby na nás lidé aspoň bučeli.“ Pískot na adresu křečovitého hokeje se skutečně sem tam i ozval. Pražský zpravodaj AFP popsal diskusi dvou postarších pánů, v níž si jeden postěžoval, že mohli jít klidně na nižší domácí soutěž. „No jo, ale tam bys nepotkal premiéra Topolánka,“ odpověděl mu druhý. Předseda ODS si sice z hokeje odnesl památeční dres s číslem 08, nicméně byl diváky před úvodním buly vypískán. Podobné odezvy se druhý den dočkala i reklama na „globální elektronický mýtný systém“ Kapsch. Bez aplausu se na ledě v neděli mihl i pražský primátor Pavel Bém.
Samozřejmě šlo o komerční akci prvního řádu. Ve středu kluziště se skvělo čtvero reklam na Bridgestone, ČD Cargo, Třinecké železárny a Reebok, mantinely dozdobily pro NHL tak netypické firmy jako PRE či Pražská teplárenská, jež upomínaly, že i ve skyboxech se při hokeji dělá velký byznys. Americký hlasatel upozornil, že se akce koná i za mediální podpory týdeníku „Eůrou“; televizní přenos šel do 34 zemí světa (na Nově jej v sobotu sledovalo 550 tisíc dospělých diváků, což je ale daleko méně než při finále mistrovství světa). Na dračku šla památeční trička české premiéry (jedno stálo 700 korun), dle ČTK se celkem prodalo 700 dresů, 1000 kšiltovek a asi 7000 puků.
Druhý den, který imitoval show v Madison Square Garden, přinesl stejně gólů, ale daleko lepší atmosféru. A to nejen díky bitce, v níž se míhaly Vorosovy a Maloneovy pěsti! Rangers promítli na televizní krychli záběry z historie včetně akcí legend Messiera či Gretzkého. Dle některých médií klesli překupníci s cenou vstupenek až na 300 korun, takže se do sedaček dostalo asi i více emotivnějších fandů. Ti viděli opět jen tři góly: první vsítil z kombinace Redden, za Tampu vyrovnával Hall. Daleko tvořivější New York, který druhé třetině zcela dominoval a vysloužil si i nesmělé povzbuzování „Let’s go Rangers!“, si po Gomezově dorážce odvezl výhru 2 : 1. Podle vyjádření komisionáře Garyho Bettmana i slov šéfa NHLPA Paula Kellyho se dá usuzovat, že se v O2 areně nehrál zámořský hokej naposledy. „Akce dopadla excelentně, a to nejen podle našeho názoru, ale především podle názoru NHL,“ řekl majitel České sportovní Miroslav Černošek o show s rozpočtem 100 milionů korun. Dle něj je šance na návrat hokejového cirkusu až osmdesátiprocentní. Uvidíme.

Martin Rychlík

(box)
Popáté mimo domovinu Ligová utkání NHL v zahraničí
4. a 5. října 1997 (Tokio): Anaheim Mighty Ducks – Vancouver Canucks (2 : 3 a 3 : 2)
9. a 10. října 1998 (Tokio): Calgary Flames – San Jose Sharks (3 : 3 a 5 : 3)
6. a 7. října 2000 (Tokio): Pittsburgh Penguins – Nashville Predators (1 : 3 a 3 : 1)
29. a 30. září 2007 (Londýn): Los Angeles Kings – Anaheim Ducks (4 : 1 a 1 : 4)
4. a 5. října 2008 (Praha): Tampa Bay Lightning – New York Rangers (1 : 2 a 1 : 2)
4. a 5. října 2008 (Stockholm): Ottawa Senators – Pittsburgh Penguins (3 : 4 a 3 : 1)

(do fotky - možno vyhodit)
„Game one“ Tampa Bay Lightning – New York Rangers 1 : 2 (0 : 0, 0 : 1, 1 : 1)
Branky a nahrávky: 44. St. Louis (Lecavalier) – 39. Näslund (Gomez), 55. Dubinsky (Girardi, Mara). Střely na branku: 21 : 41. Diváci: 16 875.
„Game two“ New York Rangers – Tampa Bay Lightning 2 : 1 (0 : 1, 2 : 0, 0 : 0) Branky a nahrávky: 24. Redden (Näslund, Gomez), 33. Gomez (Voros, Redden) – 19. Hall (Meszároš, Gratton). Střely na branku: 39 : 19. Diváci: 16 210.

(graf)
Dvoumiliardová show Příjmy NHL od sezony, kdy do jejího čela nastoupil Gary Bettman

Sezona - Příjmy (v milionech USD)
1993/94 – 732
1994/95* –- 568
1995/96 – 936
1996/97 – 1105
1997/98 – 1141
1998/99 – 1285
1999/00 – 1566
2000/01 – 1769
2001/02 – 1875
2002/03 – 1996
2003/04 – 2083
2004/05 – výluka
2005/06 – 2178
2006/07 – 2318 Poznámka: * kvůli výluce zkrácená sezona na 48 zápasů první rok kolektivní smlouvy (CBA), která používá k výpočtu příjmů jiné metodiky Pramen: New York Times, týdeník EURO (box)
Oficiální sponzoři NHL
Sponzor / Od roku
Anheuser-Busch (Bud Light)*/1994
Bank of America*/1995
Bridgestone/2007
Cisco/2008
ConAgra Foods/2007
GreenLife/2008
Home Depot
/2003
Honda Motor Co./2008
Kraft/1989
Labatt Breweries
/1998
McDonalds/1993
PepsiCo (Aquafina, Gatorade, Pepsi, Amp Energy, Frito-Lay)/2006
Scotiabank
/2007
Ticketmaster/2007
Verizon Wireless*/2000
Visa*/2008
XM Satellite Radio/2007 Poznámka: * pouze USA; pouze Kanada; * smlouva by měla být před podpisem Pramen: NHL, SportsBusiness Journal

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít