Menu Zavřít

Nezvyklý vzestup ropné síly v Itálii

14. 4. 2009
Autor: Euro.cz

Firma ENI rychle roste...

Celý podtitul:
Firma ENI rychle roste – díky vazbám svého šéfa na Kongo, Irák a další politicky neklidné oblasti

Těsně u Pointe Noire, horkého průmyslového přístavu v Konžské republice, ustupuje silnice lemovaná zářivě pomalovanými bary a rybími restauranty pod širým nebem obrovské mýtině srovnané buldozery. Dělníci tam v písčité rudé africké půdě kladou základy plynové elektrárny. Stavitelem je italský ropný obr ENI. Ačkoli se ropné společnosti obvykle zdráhají stavět elektrárny, jež nabízejí nižší výnosy než těžba ropy a plynu, šéf ENI Paolo Scaroni tyto velmi potřebné projekty využil k navázání vazeb na země, kde ENI působí. „Fakt je, že ropa je jejich,“ říká dvaašedesátiletý Scaroni. „Když se na člověka dívají jako na partnera, dovolí mu těžit svou ropu; když ne, ignorují ho.“

NOVÝ SVĚT V Kongu i jinde se Scaroniho strategie vyplácí. Zatímco většina největších ropných společností zažila loni pokles těžby ropy a plynu, produkce firmy ENI vzrostla o 3,5 procenta na téměř 1,8 milionu barelů denně. To je méně než polovina toho, co produkují ExxonMobil nebo Royal Dutch Shell. Avšak ENI jde rychle vzhůru: v posledním desetiletí se její produkce zvýšila o 70 procent, čímž se stala sedmou největší západní ropnou společností. Scaroni doufá, že tento růst udrží tím, že své diplomatické dovednosti zaměří na obtížné trhy, jako jsou Irák, Libye, Rusko a Venezuela. Shokri Ghanem, šibalský předseda Libyan National Oil, je ze Scaroniho nadšený. „Máme opravdu dobrý osobní vztah,“ tvrdí Ghanem. „ENI je společnost, která chápe, že se svět změnil.“ Scaroni se neomlouvá za to, že si předchází kontroverzní režimy. „Jednáme se zeměmi, které mají plyn,“ říká. „Kdyby mělo plyn Švýcarsko, jednali bychom se Švýcarskem.“ Tento Ital se zrzavými vlasy není žádný typický naftař. Má za sebou mimo jiné práci u společnosti McKinsey a v britské sklářské firmě Pilkington, kterou vedl. Stál v čele italské energetické společnosti ENEL, když ho předseda vlády Silvio Berlusconi před čtyřmi lety požádal, aby řídil ENI. (Přestože společnost ENI byla v 90. letech privatizována, Řím si v ní udržuje třicetiprocentní podíl.) Scaroni rychle usoudil, že tato práce nespočívá ani tak v porážení soupeřů v nových technologiích, ale spíše ve zdokonalování toho, čemu říká italský přístup k „získávání duší lidí“. V Konžské republice, bývalé francouzské kolonii západně od mnohem větší Konžské demokratické republiky, to znamená pomáhat dodávat elektřinu a modernizovat zchátralou elektrickou síť. Prezident Denis Sassou-Nguesso, který se dostal k moci v roce 1997 po brutální občanské válce, požádal firmu ENI, aby pomohla s chronickými výpadky elektřiny v této zemi, kde žijí čtyři miliony lidí. V květnu obě strany uzavřely dohodu: ENI investuje tři miliardy dolarů a postaví dvě elektrárny, jež budou využívat plyn z jejího nového ropného pole M’Boundi. Podnik bude dodávat 80 procent elektřiny, kterou země potřebuje, a vytvoří v Kongu první trh plynu. V současnosti se přidružený plyn z ropných polí spaluje při chrlení plamene. Společnost ENI získává přístup k novým pobřežním polím a dehtovým pískům, jakož i právo vytvořit plantáž olejových palem o výměře přes 70 000 hektarů k výrobě biopaliv na export a kuchyňského oleje. Aby se vazby upevnily, nadace ENI financuje místní zdravotnické kliniky.

SOCIÁLNÍ PROGRAMY Řídící pracovníci ENI říkají, že jejich strategie jim dává v Kongu náskok. Také francouzská firma Total, hlavní konkurent ENI, zkouší způsoby zpracování přidruženého plynu ze svých ropných polí, jako je například jeho opětovná injektáž do země, aby se zvýšila těžba ropy. Věnuje se také sociálním programům – třeba budování škol v sousední Angole. „Vůbec se to nepodobá tomu, co jsme obvykle dělali v minulosti,“ říká výkonný ředitel společnosti Total Christophe de Margerie. „Oceňuje to nejen vláda, ale i naši zaměstnanci.“ Přesto se ve schopnosti získávat si přízeň světových energetických mocností jen málokdo vyrovná Scaronimu. Navštívil iráckého ministra ropného průmyslu Husajna Šahristáního mimo bagdádskou chráněnou Zelenou zónu v pokračující snaze získat přístup k ropnému poli Násiríja v jižním Iráku, kde jsou tři miliardy barelů ropy. Má také blízko k ruskému energetickému gigantu Gazpromu, kterému loni zaplatil asi deset miliard dolarů za distribuci svého plynu v Evropě. Dne 7. dubna zaplatil Gazprom 4,2 miliardy dolarů za dvacetiprocentní podíl ENI v ropné divizi ruské firmy. Společnost ENI koupila tento podíl v aukci zkrachovalého Jukosu, ropné společnosti zabavené uvězněnému oligarchovi Michailu Chodorkovskému. Diskutabilní byla Scaroniho spolupráce s Gazpromem, když si rozdělovali aktiva Jukosu. Když spor Ruska s Ukrajinou zastavil počátkem letošního roku vývoz plynu do Evropy, Scaroni nasedl do letadla do Moskvy, aby pomohl situaci řešit s premiérem Vladimirem Putinem a předsedou Gazpromu Alexejem Millerem. Přes všechny úspěchy na zámořských trzích se Scaroni s námahou snaží udržovat tempo růstu. Teď, když prudce klesly ceny ropy, tak obchody, jež uzavřel v posledních dvou letech, vypadají méně atraktivně. Společnost se co do zásob ropy a plynu pohybuje v odvětví blízko dna, protože má zajištěnou asi desetiletou produkci, v porovnání s více než patnácti lety ExxonMobilu, který je lídrem odvětví. Cena akcií ENI je letos o 16 procent nižší oproti jedenácti procentům u Totalu a 16 procentům u ExxonMobilu. I když čistý zisk 11,4 miliardy dolarů v roce 2008 byl pořád ještě velký, byl o téměř dvanáct procent nižší než o rok dříve. Vedoucí pracovníci ENI připouštějí, že dokonce i v Kongu bude postup vpřed asi pomalý. Například počáteční aktivity v nalezišti dehtových písků se pravděpodobně omezí na těžbu bitumenu, aby se usnadnilo vyasfaltování prašných silnic v zemi. V dlouhodobém výhledu je Scaroni optimista, přičemž poznamenává, že všechny projekty ENI by měly být ziskové při ceně 50 dolarů za barel ropy. „Půjde-li cena níže,“ dodává, „obchody budou projednány znovu.“

***

/popisek v pravém dolním rohu foto na s. 70 dole/
CEO Scaroni říká, že jeho strategií je „získávání duší lidí“

/popisek pod levým rohem foto na s. 71 vlevo nahoře/
Nový závod firmy ENI na ropném poli M’Boundi v Konžské republice

BRAND24

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).