Něžný buldok - Euro.cz

Přihlášení

Něžný buldok

, Jan Štětka,
Něžný buldok
Zdroj: Euro.cz

Justici povede muž s pověstí mistra rozumných kompromisů

Když premiér Vladimír Špidla po pěti měsících zoufalého hledání nového ministra spravedlnosti zjistil, že v sociálnědemokratickém rezervoáru vhodných kandidátů je jen samá voda, zalovil mezi nestranickými experty a právnická veřejnost zakřičela „hoří“. Karel Čermák (69), bývalý předseda České advokátní komory, jako by neměl nepřátele, jen samé obdivovatele. V Česku je však odbornost a slušnost jedna věc a politika věc druhá: nepropadne Čermák jako před ním třeba ministr školství Petr Piťha?

Zpacifikoval komoru.

Neprůbojný advokát je nesmysl. Karel Čermák, jakkoli může svým pomalým, uvážlivým projevem působit v sousedství budoucích vládních kolegů Stanislava Grosse nebo Bohuslava Sobotky jako nesmělý amatér, je advokátem už 43 let. V letech 1968-70 šéfoval pražským advokátům, po roce 1990 se stal předsedou České advokátní komory. „Nenechte se zmást tím jeho něžným advokátním vystupováním, je to bojovník, buldok,“ řekl týdeníku EURO dobře informovaný advokát, který si nepřál být jmenován. „Patří k té staré gardě erudovaných pánů advokátů, má daleko k dnešním novicům, kteří vyskakují v soudní síni, aby je klienti viděli pracovat,“ doplnil. Čermák je podle něho schopen naprosto bezproblémově zvládnout resort, protože „v pohnutých dobách legislativních bouří kvalitně ukočíroval komoru plnou lobbujících advokátů a takových těch čerstvých mistrů světa“.
Ani sám Čermák se neobává, že po vstupu do Špidlova kabinetu bude muset rozhodovat o řadě věcí, které nemají s justicí nic společného. „Ve stejné pozici je ve vládě každý ministr. Podklady dodají příslušné resorty. Všichni nakonec musí zaujmout stanovisko, které bude rozumné pro stát,“ řekl Čermák týdeníku EURO. Ovšem jako advokát měl Čermák prostor pro zaznění svého názoru zajištěn, jako ministr si jej bude muset vybojovat. A navíc obhájit před veřejností.

Uznávaný arbitr.

Karel Čermák má blízko k Rakousku. Ještě koncem roku 1989 navázal kvůli inspiraci při přípravě nového českého zákona o advokacii vztahy s řadou vídeňských advokátů. Díky dobré spolupráci později dostal rakouské vyznamenání Za zásluhy. Mezinárodní arbitrážní soud ve Vídni před sedmi lety zařadil Čermáka, experta na autorské a patentové právo, na seznam svých arbitrů. „Rozhodoval jsem asi dvakrát nebo třikrát, několikrát jsem se musel účast odmítnout,“ líčí Čermák. Jeho kauzy se prý týkaly například sporu dvou soukromých slovenských společností. „Žádné státy v tom angažované nebyly,“ zdůraznil. Ani angažmá rozhodce Obchodní a průmyslové komory v Praze nebylo frekventované, obnášelo zhruba dvě kauzy ročně.
Jmenování ministrem by mělo proběhnout v půli září, až si Čermák vyřídí vystoupení z advokacie. Špidlovu nabídku prý přijal, protože si premiéra i jeho vlády velice váží jak za výkony v zahraniční politice, tak za odvahu při prosazování nepopulárních kroků doma. „Pan premiér je člověk klidný, rozvážný. Nešel bych do vlády, která by po mně požadovala spolupráci na něčem, co by se mi úplně příčilo,“ tvrdí.

Šlechtic mezi demokraty.

Právník Jan Bárta z Ústavu státu a práva se na nového ministra těší. „Nepochybuji o tom, že si bude dobře vědět rady,“ řekl týdeníku EURO. „Umí si udělat zdravý úsudek a jeho postoj k věcem práva a života je stabilní,“ dodal. I soudkyně Pražského městského soudu Lenka Dolejšová je nadšena: „Je to šlechtic, odborník par excellence, skoro jsem vyděšena, že chce zaujmout pozici v politice. Má sice zenit mladosti za sebou, ale při vedení resortu jde o přemýšlení, ne o sport.“ Čermák podle ní bude mistrem rozumných kompromisů.
Liberál Čermák nemá rád polická hesla typu „Akce čisté ruce“ nebo „Legislativní smršť“. Boj proti korupci prý však pociťuje jako potřebný. V justici chce pokračovat v tažení svého předchůdce Pavla Rychetského proti pomalosti soudů. „Soudní zřízení se rozhodně musí zrychlit,“ říká. Burešovu reformu procesních pravidel chce prohloubit, některé nepovedené novinky typu audionahrávek soudních výpovědí naopak zrušit. Čermák bude tlačit na pěstování právního vědomí právníků. „Nejde jen o znalost paragrafů, ale i etických důsledků. A když se to doprovodí i jistými sankcemi, třeba v rámci kárného řízení, za nějaký čas to bude fungovat,“ domnívá se.

Grebeníček a bezmoc justice.

Například kauza vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka je podle Čermáka ilustrací současné bezmoci české justice. Procesní předpisy by proto v budoucnu neměly umožňovat takové šance odkladů a nerozhodnosti. „Soudce musí vyvinout veškerou snahu aplikovat předpisy tak, aby mu případ šel od ruky,“ myslí si budoucí ministr.
Karel Čermák je možná zakladatelem právnické dynastie, jeho manželka i syn pracují jako právníci. Expert v oboru duševního vlastnictví rád ve volném čase hraje na klavír nebo pracuje na zahradě. Mezi advokáty se staly populární jeho úvodníky v Buletinu advokacie, jeho koníčkem jsou totiž jazyky. „Je to nádherné čtení. Autor je člověkem jemného humoru, skoro se do dnešní doby nehodí,“ říká soudkyně Dolejšová.