Nezdevastujte KlauZemana!

06. září 2007, 17:47 - (red)
06. září 2007, 17:47

Kapitola XCIII

Gyurcsány opět vyhraje * Český mix * Jak Hurvínek válku

Gyurcsány opět vyhraje!

Bývalý prezident Václav Havel je jako špatný skaut, rád pomáhá (i k moci) bývalým komunistům. A proti pravici. Pro později narozené je třeba připomenout, jak udělal z komunisty Mariána Čalfy sametového československého premiéra. Scházel se i s premiérem Jiřím Paroubkem a po jedné schůzce prohlásil, jak by se mu s tímto novým předsedou ČSSD dobře vládlo (akorát je škoda, že na pražském Hradě už sedí Klaus). Nadšeně podporuje ruského kandidáta na ředitele Mezinárodního měnového fondu - bývalého českého komunistu Josefa Tošovského. Pěstuje velmi přátelské vztahy s bývalým svazáckým funkcionářem a nynějším šéfem polské levice Aleksandrem Kwasnievským.
Co by to bylo za přítele, který, když se kamarádi dostanou do defenzivy, nepomůže? Proto Havel před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami v Polsku jednoznačně podpořil tamní levici a pobouřil Poláky. Při prezentaci své knihy Prosím, stručně v Krakově prohlásil, že by se v Polsku měly co nejdříve uskutečnit svobodné předčasné volby, nad jejichž průběhem by bděli mezinárodní pozorovatelé. „Havel nás srovnal s Kubou,“ zněl titulek deníku Rzeczpospolita. I bývalý prezident Lech Walesa, který současnou polskou vládu také kritizuje, musel být Havlovým výrokem šokován. „Je dobře, že soused, známý politik, se zajímá o dění v Polsku. Ale myslím, že si poradíme sami,“ vzkázal diplomaticky Havlovi.
Až se budou chystat parlamentní volby v Maďarsku, kde je premiérem bývalý svazácký boss a nyní miliardář Ferenc Gyurcsány, který loni v květnu vyhrál volby jen díky obrovským lžím, mohou být tamní socialisté klidní. Na kamaráda Havla se lze bezpečně spolehnout, a kdyby to bylo na něm, Gyurcsány opět vyhraje. Nebude muset už ani lhát, protože jen pravda a láska zvítězí!

Český mix

Skupina undergroundových českých makroekonomů, kteří si říkají KNES Praha, odhaduje, že meziroční růst HDP za druhé čtvrtletí letošního roku je 7,9 procenta. Také tvrdí, že za prvních šest měsíců česká ekonomika rostla o 8,1 procenta! Je to možné? Proč ne!
Podle ekonomů skupiny KNES revize dat o HDP provedená v prvním čtvrtletí 2007 (z 6,1 na 6,2 procenta) pouze z malé části odstranila dlouhodobé podhodnocení objemu i tempu růstu HDP České republiky.
Výrazný ekonomický růst je prý u nás ovlivněn zejména originálním českým ekonomickým mixem, které vznikl jako pozitivní spojení Klausova ekonomického liberalismu a Zemanova ekonomického pragmatismu. Experti skupiny KNES říkají, že nezbývá než doufat, že současná vládní i opoziční politická reprezentace tento český ekonomický mix nezdevastuje.
Skutečný ekonomický růst v České republice a na Slovensku je podle poznatků a propočtů undergroundových ekonomů v podstatě stejný. „Prezentované rozdíly vyplývají z pesimistických odhadů HDP českých statistiků a optimistických odhadů HDP slovenských statistiků,“ uzavírá svoji právu KNES Praha.

Jak Hurvínek válku

Právníci Michaila Chodorkovského, odsouzeného bývalého generálního ředitele ruské ropné společnosti Jukos, oznámili, že příslušný americký soudce jim umožnil si vyžádat od americké ropné společnosti Chevron dokumenty související s due diligence, kterou tato firma provedla v Jukosu. Materiály by podle nich měly obsahovat “cenné důkazy…, které vyvrátí obvinění ze zpronevěry a praní špinavých peněz. Pokud by se tato obvinění zakládala na pravdě, Chevron by jistě na takto rozsáhlou trestnou činnost přišel a nepokračoval by v zamýšlené akvizici Jukosu.”
Chodorkovského právníkům tedy už zřejmě nezbývá nic jiného než se snažit přesvědčit soud, že jejich klient nic neudělal, protože Chevron v Jukosu na nic špatného nenarazil. Chevron ale neprováděl nezávislý audit, nýbrž hloubkovou kontrolu stavu společnosti z hlediska svých zájmů. A je skutečně těžko odhadnout, jaký stav zkoumané společnosti pro něj byl optimální, řečeno diplomaticky.
Nadto pak chtít přesvědčit soud o něčí nevině tím, že „kamarád odsouzeného na něm nic špatného neshledal - a přece by se nepřátelil s nějakým gaunerem!“ - to by byla troufalost snad i u nás, kde je možné leccos.
A kdo je to ten váš Chevron, sokolíci? zeptal by se logicky soud. To je orgán činný v trestním řízení? Je to soudní znalec? Nebo alespoň auditorská firma? Vždyť od toho vašeho Jukosu teď dal ruce pryč PricewaterhouseCoopers, opravdická auditorská firma, a už se nechce znát ke svým auditům dokonce deset let nazpět! A to je rána a byl to asi hodně těžký krok, protože to je asi to předposlední, co může auditorově pověsti prospět. Ale stále je to lepší, než kdyby se prokázalo, že (byť nevědomě) pomáhal krýt trestnou činnost.
Každopádně je zajímavé, že takovouto chatrnou konstrukci vypouští Chodorkovského strana v rámci PR aktivit. Zdá se, že jí již mnoho střeliva nezbývá. Možná by měl Chodorkovskij namísto placení drahých týmů právníků raději šetřit, aby mu zbytek peněz vydržel alespoň na tabáček a papírky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít