Nezávislost není pro každého. Katalánsko může postihnout odchod firem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nezávislost není pro každého. Katalánsko může postihnout odchod firem

,
Nezávislost není pro každého. Katalánsko může postihnout odchod firem
Zdroj: čtk

Kromě střetu s Madridem se Katalánsko, které se chystá vyhlásit nezávislost, možná bude potýkat s dalším problémem. Období politické nejistoty totiž zneklidňuje regionální firmy, které zvažují odchod.

Jako první se k ráznému kroku odhodlal výrobce léků Oryzon, který oznámil, že se z Barcelony přestěhuje do Madridu. Akcie společnosti na to zareagovaly vzestupem až o 33 procent, což podle agentury Bloomberg znamená, že investoři vítají firemní rozhodnutí nestát uprostřed nestabilní politické situace. Firma s tržní hodnotou 62 milionů eur o svém kroku informovala v úterý a jako důvod uvedla optimalizaci firemních procesů a vztahů s investory.

Oryzon možná nezůstane ve svém záměru osamocen. Záložní plán už mají podle zdrojů Bloombergu připraveny další velké regionální společnosti. Jejich strategií je však zřejmě vyčkávání na další politický vývoj. Zatím není jasné, co by se muselo stát, aby se uchýlily k odchodu.

Vývoj hodnoty akcií společnosti Oryzon:

 Akcie společnosti Oryzon

Zdroj: Bloomberg

Situaci pozorně sleduje a analyzuje i banka CaixaBank, která svým zaměstnancům v e-mailu oznámila, že bude bránit zájmy svých klientů, akcionářů a zaměstnanců a podle nich se bude řídit, až nastane doba k rozhodnutí o její budoucnosti.

Americké společnosti, které mají své španělské sídlo v Barceloně, jsou na všechny alternativy dopředu připravené a jsou schopné opustit Katalánsko přes noc. Už v průběhu září to oznámil Jaime Malet, předseda americké obchodní komory ve Španělsku.

Katalánci se v nedělním referendu, které Madrid neuznává, vyslovili z devadesáti procent pro nezávislost. Podle premiéra regionu Carlese Puigdemonta tak tamní vláda učiní v nejbližších dnech.

Přečtěte si komentář Pavla Párala:

Vzkaz z Barcelony

 Páral

O situaci v Katalánsku dále čtěte:

V Barceloně se po referendu demonstruje, Madrid hrozí koncem autonomie

FC Barcelona kvůli referendu hrála bez diváků. Bude si stěžovat

Katalánsko protestuje. V Barceloně se sešlo 300 tisíc lidí

Katalánci přišli o nejsilnější hlas. Vzali jim fotbal